bugün

Dişi Peygamberdeveleri Çiftleştikten Sonra Erkeğini Neden Öldürüyor?

Doğadaki en ilginç hayvanlardan biri hiç şüphesiz peygamberdeveleri.
Dişi Peygamberdeveleri Çiftleştikten Sonra Erkeğini Neden Öldürüyor?

Bilirsiniz bazı örümcek ve peygamberdevesi türlerinde dişiler çiftleşmeden sonra erkekleri yiyorlar. bununla ilgili her belgeselde de "ulan mal mısın neden kaçmıyorsun" diye kızardım.

O iş öyle değilmiş. hatta bu gibi çiftleşme olan durumların çoğunda erkek, dişinin yemesi için çiftleşirken kafasını dişinin ağzına doğru uzatırmış.

Nedeni de ilginç. Bu erkek örümcek ve peygamberdeveleri için dişi bulabilmek ömürleri boyunca bir kere olabilen bir şeymiş.
Bilirsiniz çoğu hayvan için soyun devam etmesi çok önemlidir.
Bu genetik olarak kodlanmıştır.
Böyle olduğu için erkek; ilk bulduğu dişiye, yemesi için kendi kafasını dişinin ağzına uzatırmış.
Bunun iki türlü avantajı var:

Birincisi, dişinin daha iyi beslenmesini sağlanmak. daha fazla protein alıp daha sağlıklı bireyler doğurmasını sağlamak.

ikincisi ise erkeğin kafasını yemeye başlayan dişinin seksi unutması. böylece seks süresi uzuyormuş ve erkek daha fazla spermi dişiye aktarabiliyormuş.

Bu gecelik bilgi dozumuzu aldığımıza göre hadi hayırlı geceler

Saygılarla...
çiftleştikten sonra erkeğini yer feministlerin özellikle hayran olması gereken böcektir.
Insanlar 3 renk görürken bu hayvan 16 renk görüyormus.
En sevdiğim böcek türü.
Trt belgesel'in özel bir ilgisinin bulunduğunu düşündüğüm canlı. Sürekli mantis belgeseli var kanalda. Adında peygamber geçiyor diye mi bu kadar üstüne düşüyorlar bilemedim.
Hacı hoca kara fatması.
görsel
Bunu mu demek istediniz?
Dua eden bir insan figürüne benzetildiği için adı böyledir. Yabancı dillerde de aynı şekilde "dua eden mantis" (ing. praying mantis, alm. Gottesanbeterin "tanrıya dua eden"...) gibidir. çiftleşirken, dişi erkeğin kafasını koparır ve afiyetle iç ederken erkeğin geri kalan kısmıyla çiftleşir. değişik hayvanlar. iyi de kavgacıdırlar. şöyle bir hayvan: `https://www.youtube.com/watch?v=Y9IhS56MSOs`
kavgaları güzel olur, izlemesi zevklidir.
Az önce çiftleşme belgeselini izlediğim hayvancegiz. O "cegiz" kısmı erkeği için geçerli. Bu peygamber devesi denen varlığın dişisi tam bir kevaşe. Tam çiftleşirken erkeğin kafasını koparıp yedi. Çiftleşmek isterken kafasından oldu kafasını siktiğim. Ulan bu çük derdi insanda da olsa hayvanda da olsa çekilecek dert değil.
Muhammed devesi! Desek olmaz mı?
devedir ama hörgücü yoktur
en ilginç böcek türüdür bu. onu yaradan özene bezene yaratmıştır. bazıları vardır yavru yılanı bile avlayabilir. ikili ilişkilerini, yaşamlarını baz alırsak, çiftleşme esnasında dişi olanı erkek olanının kafasını kopararak yer. şahsen mantodea alttakımında oluşturan dictyoptera takımı'nda 1.800 adet böcek türü arasında en çok korktuğum nedense peygamber devesidir. yaprak görünümlü sırtı, kamufle olma yeteneği, her biri diğerinden korkunç, avlanırken kıskaç olarak kullandığı 2 ön kolu, çetvel gibi açılan bacakları, ufo kellesi gibi olan üçgen kafası, sanki sinirli insan gözü gibi olan sert bakışları filan çok enteresan.

küçükken mahallede öylesine arkadaşlarımla gezerken bir ibne vardı. mahallenin büyüklerinden bi herif. yanında küçük bir şişe ile peygamber devesi taşırdı. çocukların üstüne filan atıp korkutmak için. hatta bazen yere koyar çocuklar filan severdi. ben hiçbir zaman elimi bile sürmek istemezdim. her neyse okul çıkışı bir gün dolaşıyorum bir iki çocukla. bu ibne tam karşıdan 1-2 arkadaşı ile geliyor. biz de 3 tane saf çocuk olarak herhalde atmaz deyip yürüyoruz. daha da yaklaşıyorlar. hem yürüyüp hem de elinde şişe var mı diye bakıyorum. bir şey yok gibi gözüküyordu. sonra tam burun buruna geldik, çantasının gözünden çıkartıp 'bööö' deyip bi attı herif böcek tam kafamın alın bölgesine yapıştı.. ben de direk ananı sikeyim, orospu çocuğu! deyip böceği yere fırlatmıştım. daha sonra da ayağımla da ezdim. öyle böyle değil çok pis kaşıntı tuttu. çocuğum tabi adrenalin pik yapmıştı resmen. böcek tost gibi olmuş yerde yatıyordu. hem günah işlediğimi sanmıştım hem de çok korkmuştum. daha sonra ibne herif utanmadan bir de tokatlamıştı beni. böceği ölünce ibnenin suratındaki ifade paha biçilemezdi. tartaklandım ama acısı o adamın kıl kuyruk sıfatını görünce geçmişti. psikopat herif evcil hayvan gibi yanında taşıyor, içine canlı böcek, karınca filan atıp hayvanı besliyordu.

o zaman dan beri, peygamber devesi gördüğüm zaman bakmamaya çalışırım. ormanlar da, yeşillik yerlerde filan tedirgin olurum..misal aniden görsem yolumu filan değiştiririm.
Bir gün olabildiğince yakın bir çekim ile fotoğraflamak istediğim, mitolojik canlıları andıran böcek.
Çok sakat ismi olan böcek. Peygamber devesi nedir arkadaş?

- lan deve gel lan buraya. Şşş peygamber devesi sana diyom Oglum.
ahirette göte kaçar benden söylemesi.
Böcekleri avlamak için olağanüstü refleksler gösteren böcek türüdür. Ayrıca hareketlerinden esinlenilerek peygamber devesi isimli bir dövüş stili oluşmuştur.
Bir domates fidesinde tanıştık bu vefakâr hayvanla.

annem balkonda saksilarin içinde domates biber öte beri yetiştirirdi. bigün baktım annem saksinin içine bakıp konuşuyor. sonra bu yeşil canlıyı farkettim.

uzun on bacaklarını havaya kaldırmış sallanarak annemi dinliyor. bir iki rahatsız ettim. gitmedi.

epey vakit Sonra annemi yine konuşurken yakaladım bu sefer rengi turuncuya dönmüş. yine ön ayakları havada sağa sola sallanarak annemi dinliyor. ben de konuştum. hal hatır sordum. önce sallanmayi bıraktı. sonra ayaklarını indirdi.

alındım.

çok sonra yaz sonuna doğru. kizarmaya basladi. sonra kıpkırmızı oldu. anneme sordum artık ölüyor dedi. hüzünlü bir ifade ile. o bulunduğu saksida ne buldu ne yedi bilmiyorum.

Eylül ortalarına doğru birgün annemi ağlarken farkettim.

anladım ki ölmüş.

annem onu o saksinin içine gomdu. gözyaşları içinde. yemin ediyorum.

cocukluguma dair hüzünlü bir yaz sonu oldu bu böcek. Çünkü annem onu çok sevmişti.tahmin ediyorum o da annemi...
Güzel renkli ürkütücü böcek. Şu ana kadar karşılaşmadım ve karşılaşmak istemem kendisi ile. Söylenenlere göre insana zarar vermiyormuş. iyi bir avcı olup,önüne geleni yiyen bir böcekmiş. Ellerine,ayaklarına ve gözlerine hayranım. (bkz: sübhanallah)
Duruşuyla, bakışıyla tedirgin eden hayvandır. Kedilerdeki o ne bakıyon yarram? ifadesi, özgüveni bunda da var.
etçil beslenen hayvan.
(bkz: çıyan)
çifleştmek için ölümü göze alan gözümde en değerli varlık. hangi canlı soyu üresin diye canını feda eder ki.
o küçücük hayvana bu kadar büyük isim konur mu be. hem peygamber hem deve.
Bir teyzenin aşırı derecede sevdiğini ve korkmadığını görünce şaşırdığım böcek ; http://www.youtube.com/watch?v=q6p41Bco-pI
saygı duyduğum nadir hayvanlardan, önünde eğilirim. testere şeklindeki kolu koleksiyonumda bulunmaktadır.
düşmanlarını hipnotize ederek, görsel bir sanıya sebep oldukları bilinir.