bugün

mektup arkadaşı demektir. hazırlıkta okurken başka ülkelerden arkadaş edinmemizi saglardı. artık messenger ve e-mail bu arkadaşlığın yerini aldı.
aşağıdaki siteden arkadaş edinebilirsiniz.
http://www.aj.cz/penfriends
şimdilerde yerini e- friende bırakan, 90 lı yılların başında çok popüler olan, iys adlı bir kuruluşun önayak olduğu, belli bir miktar para yatırıldıktan sonra ülke cinsiyet yaş vs belirlenen, sonra heyecanla şansına kimin geleceği beklenen, ardından mektup yolu ile kendisine ulaşılması hedeflenen, en güzel kalemlerle en güzel kağıtlara destanlar düzülen, *, karşı taraf resmini gönderdiğinde ise genellikle hayal kırıklığına uğranan uluslararası mektup arkadaşı.
ingilizce öğrenme sırsında zorla kurulan arkadaşlık türü.
(bkz: international youth service) tarafından dolar karşılığı sağlanan hizmetti. ama 1 usd miydi yoksa 10 usd miydi hatırlayamadım.
iys tarafından 1 dolara üye olunan hizmetti. 1 dolar bulana kadar göbeğimiz çatlamıştı o vakit, oradan hatırlıyorum. benim finlandiyalı vardı bir adet, bayağı bir sene yazışmıştık. fıkradan ibaret sandığım türkler deveyle mi geziyor, hepiniz çarşaflı mısınız, hiç otomobil gördün mü gibi sorularla karşılaşmıştım. cevabında kutup ayılarıyla beraber mi yaşıyorsunuz diye ben de sormuştum. bu tür diyaloglar malum bir süre sonra soğutuyor insanı, hele de yaş ilerledikçe. zaten sonra bilgisayar aldım icq da istemediğin kadar ülkeden insanla konuşulabiliyordu, öyle işte.
ingilizcemi geliştirmek istediğim için girdiğim ve asla pişman olmadığım site. yalnız şunu anlıyorum ki sen yazmazsan, onlar da yazmıyorlar. hatta öyle insanlara rastlıyorsun ki mülteci kampından kendisini kurtarman için yazıyorlar. pasaport numarana kadar istiyorlar, yardım etmek istiyorsun ama güvenemiyorsun ya da çevrenin baskısı karşında çaresiz kalmayı tercih ediyorsun.

bazen de türkiye'ye tatil için gelen turistlere rastlıyorsun. bir nevi, rehber misali onlara yardımcı oluyorsun. tabi genelde akdeniz illerine gittiklerini ve sadece yazın geldiklerini bildiğin halde inadına kendi yaşadığın şehri de tanıtıyorsun.

kısacası amacı ot gibi ingilizce geliştirmekten öte, yeni insanların tanışmasına da kaynaklık eden ve insanlar arasında empati kurmayı geliştiren bir site.
eğlencelidir penfriend sahibi olmak. msn faceden sonra geçmişe yolculuk yapmaktık mektup yazmak.
Ilginç bir eylem. Hiç tanımadığın birine bütün sırlarını dökebiliyorsun. Fakat bir süre sonra tikaniyor sohbet.
güncel Önemli Başlıklar