bugün

Selamın aleyküm arkadaşlar, kanalıma hoşgeldiniz.

Sayın tarım bakanı açıklama yapmış;
(bkz: patates nasıl 6 lira oldu hayretler içerisindeyim)

"hayret etmiş" sayın bakanımız.
biz de hayret ediyoruz.
"patates nasıl 6 lira olur, soğan nasıl 5 lira olur" diye.

hatta sayın bakanımız bu konuda "hesap soracağım" demiş.
(bkz: fakıbaba nın aracılardan hesap soracağım demesi)

sor sayın bakanım, hesap sor.

ama bak hesap sorarken bu durumu bu hale getirenlere hesap sor.

anlatmaya başlayayım mı patates nasıl 6 lira oldu, soğan nasıl 5 lira oldu?

pek muhterem sayın bakanımız bilmiyor zira.
başlıyorum anlatmaya o halde.

tarlada 50 kuruş olan patates ve soğan, pazarda neden 6 lira?
çünkü akp'lilere göre; "dış güçler ve muhalefet patates ve soğan stokluyor(!) böylece hükümeti yıpratmaya(!) çalışıyor."
ciddi ciddi buna inanan beyinsizler var bu ülkede.
hatta bu fikri savunan bakanlar, milletvekilleri var.
buna çare olarak da patates ve soğan ithalatı yapmayı bulmuşlar sivri zekalılar.
(örneğin ekonomi bakanımız sayın nihat zeybekçi patates ve soğan ithalatı için her şeyin hazır olduğunu kendi açıkladı.)

yahu sevgili tarım bakanı, bir açın bakın çıkardığınız kanunlara bakalım.
"biz ne yapmışız lan böyle" diyeceksiniz.

sevgili arkadaşlar, akp hükümeti 2011 yılında bir hal kanunu çıkardı.
2011'de çıkarılan bu hal kanununun tam metnine şuradan ulaşabilirsiniz;
http://www.resmigazete.go...r/2011/12/20111207-13.htm

bu metni okuduğunuzda ilgili kanunun 1. maddesi harika ifadeler içeriyor.

--spoiler--
madde 1 – (1) bu tebliğin amacı, sebze ve meyve ticaretinin kaliteli, standartlara ve gıda güvenilirliğine uygun olarak serbest rekabet şartları içinde yapılmasını sağlamak, toptancı hali içinde veya dışında işlem gören sebze ve meyvelere ilişkin bilgileri elektronik ortamda tutmak, izlemek ve duyurmak, meslek mensupları ile diğer ilgilileri kayıt altına almak, bunlara yönelik veri tabanı oluşturmak ve toptancı halleri arasında ortak bilgi paylaşımını ve iletişimi sağlamaktır.
--spoiler--

süper bişey değil mi?
her şeyin kayıt altında olması, güvenilir olması falan filan.

bakınız bu uzun yazıda ben çiftçiler ile görüştüm, hal yasasını inceledim.
soluklanarak ve küfür ede ede okacaksınız...

şu günlerde malum patates ve soğan fiyatları tavan yapmış durumda.
patates 6 tl'den, soğan 5 tl''den etiketleniyor.
oysa üretici 50 kuruşa sattığını söylüyor.

hatta çok değil birkaç ay önce niğde'de, nevşehir'de depolardaki patatesler cücüklendi, çürüyor diye haberler çıkmıştı.
https://www.haberler.com/...i-tesvik-10576802-haberi/
yani ürün bol. ama ürün pazarda pahalı.
neden?

işte burada bu hal yasası devreye giriyor.
çiftçi ürettiği mamulü gidip direk satamıyor.
örneğin pazarcı esnafı da gidip direk çiftçiden alamıyor.
nevşehir'de üretilen patatesin istanbul'daki semt pazarında tezgaha çıkabilmesi için önce hale girmesi gerekiyor.

işte yukarıda belirttiğimiz hal yasası, bir ürünün hale girme mecburiyetini kanunlaştıran yasadır.
üretici malını tüccara satacak, tüccar da hale getirecek, haldeki yazıhaneler de pazarcıya, esnafa satacak.
hal böyle olduğunda da tarlada 50 kuruş olan patates pazarda 6 lira oluyor.

çünkü üretici malını getirip kendi satamıyor.
çünkü akp çıkardığı yasa ile türk çiftçisini öldürüp, halde yazıhanesi olan kürtleri zengin ediyor.

bugün istanbul, ankara, izmir, bursa gibi şehirlerin hallerine gidin bakın, burada komisyonculuk yapanlar, yazıhanecilik yapanlar, nakliyecilik yapanların tamamı kürttür.
bursa'nın gürsu, iznik, karacabey, mustafakemalpaşa ilçelerinde tarlalardan meyve, sebze toplayanların tamamı ne yazık ki kürttür.
buzhaneler birer birer kürtlerin eline geçiyor.
izmir'de, manisa'da, aydın'da da durum böyle.
antalya keza öyle.

çiftçi malını kamyona yükleyip götürüp kendi satamıyor, sattırmıyorlar...

bunun müsebbibi akp döneminde yıllarca tarım bakanlığı yapmış olan mehdi eker'dir.
bir önceki tarım bakanımız olan faruk çelik'in yakınlarından birinden kulaklarımla şu lafı duydum;
(bkz: tarım bakanlığındaki pkk lıları temizliyoruz)

işte arkadaşlar akp'nin 2011 yılında çıkardığı bu hal yasası ile çifçinin ürününü direk satması engellenmiş, doğuda kaçak yapan, eroin, uyuşturucu yapan kürt, cebine parayı koyup batıya gelmiş, halde yazıhane sahibi, ortağı olup türk çiftçisinin tarladaki ürününü neredeyse bedavaya alıp fahiş fiyata satarak parasına para katmıştır.

bütün bunlar şüphesiz ki sadece mehdi eker'in planladığı bir organizasyon değildi.
nakşibendi kardeşliği'nin üst aklının bir projesiydi ve uygulandı, hala da uygulanıyor.

şanlıurfa'lı bir nakşibendi olan şimdiki tarım bakanımızın bunları bilmemesi imkansız.
bunlardan haberdar olmaması imkansız.
peki sayın bakan, o halde patates fiyatlarına neden şaşırıyorsun?
hayır, aslında şaşırmıyorsun, şaşırmış gibi yapıyorsun...

akp iktidarı şayet halktan yana ise bu hal yasasına bir son verilmeli, çiftçinin, üreticinin ürünlerini nihai tüketici ile buluşturabilmesinin önü açılmalıdır.
doğuda toz satıp, batıda parasıyla çiftçiyi ezen kürtlere prim tanınıp, kürtler ve pkk'nın devlet eliyle para kazanmasının önüne geçilmelidir.

ama bunları boşuna anlatıyoruz.
nasılsa sadece 24 saat kaldı.
akp'den bundan sonra bir şeyler beklemek imkansız.

yarın sandığa gittiğinizde şayet aklınıza "patates ve soğan fiyatlarının neden yüksek olduğu" gelirse, bu yazıyı hatırlayın ve buna sebep olanlara oy vermeyin.

hayırlı patatesler...
(bkz: Toplumun kanayan yarası)

(bkz: komisyoncu)

(bkz: aracı)
ülkenin kamburu chp zihniyetinin rte ye seçim öncesi oynadığı ali cengiz oyunlarından biridir.

yıllardır artmayan soğan patates fiyatı neden seçim öncesi yüksek fiyatlara uçtu amk biraz düşünün.
bizim dalga geçmek için hakkında başlık açtığımız (bkz: patates soğan lobisi)nin gerçekten de var olduğunu ortaya koyan anlatımdır.

hain nakşibendi tekkeleri => uyuşturucudan sermaye yapan kürt hainler => o sermayeyle halleri ele geçirmece => akp'nin bunların işine gelen yasalar çıkarması => tarlada çürüyen ürünlerin pazarda ateş pahası olması

ve tabi bunlardan hiç haberi olmayan tarım bakanı... yersen...
Bilal bu kadar yazıyı okumaz. Üçüncü cümleden sonra sıkılıp bırakırdır.
(bkz: ben bunu okuyamam bıbıcım)
seçim geldi böyle oldu tabiki .

soğan da reis i indiremez yani .
ekti çiftçi tarlada yiğidim
ama görmedi paranın yüzünü
aldı aracı sattı aracı yiğidim
vurdu turnanın gözünü.

saygılarımla
Güzel yazı.
Saol arkadaşım çok iyisin. Okumadım. Bi de kemale anlatır gibi kısaca anlatır mısın? Ben şu an yürüyen merdivene tersten bindim, koşarak yukarı çıkmaya çalışıyorum. Ben inene kadar yaz lütfen, okucam. Çüüüüs...
üşenenler için özet geçiyorum ;

üreticinin önündeki devlet bürokrasisi yüzünden tarlada 50 krş olan patates, pazarda 6 tl oluyor.

bir kez daha anlıyoruz ki devletin kafasına göre yasa çıkarması, kontrolcülük, korumacılık yapması, son kertede tüketiciye zarardır.

bu yüzden devlet ekonomiden olağan hızıyla çekilmeli. piyasayı daha serbest bırakmalı. bürokrasisini azaltmalı.

minarşizme çalışın işte böyle ne güzel.
Olum bu fiyetlar kalıcı değil hepsi geçici.
torku gibisinden organizasyonlar olmadığı müddetçe ciftcinin 50 kuruşa sattığı meyve sebzeler bizim önümüze 6 liraya da gelir 10 liraya da...