bugün

cumhurbaşkanı, aynı başbakan gibi partisinden seçilecek. öyle bir sistem. ak parti'nin ve recep tayyip erdoğan'ın başkanlık sisteminden vazgeçip, bu sisteme yöneldiğini ak partili bir vekil, bakan kendi söyledi. yakında bu sistem gelir ve hem başbakan hem de cumhurbaşkanı partisinden ayrı olmayacak. birbirinden bağımsız olmayacak. cumhurbaşkanı da siyasetin içine girecek. açık ve net.
1961 anayasası öncesinde var olan sistemdi. cumhurbaşkanı, milletvekili seçim sonuçlarına göre hükümeti kuracak partiye bağlı olarak belli olurdu ve böylece cumhurbaşkanı ile başbakanın birbirine muhalif olması, birbirinden ayrı düşmesi önlenirdi.
Cumhurbaşkanı meydanlarda oy istediğinde ortaya çıkan durum.
Zaten uygulanıyor yenisine ne gerek var canım.
Anayasaya aykırıdır.

En azından kitabına uydurun be.
devlet bahçeli'nin 12 haziran 2016 da hakkında sert eleştiriler yönelttiği sistemdir.bakınız bahçeli neler demiş bu sistem içün

" “Bizim Saray ile anlaştığımız namertçe söylendi. ilk aşamada partili cumhurbaşkanlığına evet dediğimiz, başkanlık sistemine sıcak baktığımız soysuzca iddia edildi. Hatta benim cumhurbaşkanı kanalıyla Saray’da buluştuğum, bir evde görüştüğüm, kurultayın yapılmamasına karşılık başkanlığa tamam dediğim, yeni anayasaya boyun eğdiğim yüksek sesle ifade edildi. Yargıtay kararı açıklandıktan sonra, bu alçak sözleri dolaştıranlarda yüz olmadığı için özür dilemediler. Bilahare köşe bucak saklanmayı seçtiler.”

https://www.yenicaggazete...a-boyle-demis-152713h.htm

bahçeli sen bu lafları nasıl yuttun. valla pes.
Yauvvv bize baskan lazim o yuzden referandumda evet dedim, eski sistemle olmuyor...

Al iste sonuc ortada adam futbol kulubu baskani gibi ortaliklarda geziyor. Sanki ona oy vermeyen baska ulke vatandasi gibi davraniyor.
biz "olmaz öyle şey, cumhurbaşkanı tarafsız olmak zorunda" derken tam da bunu kastediyorduk işte
cumhurbaşkanı miting yaptı, başkan adayı taksi durağı gezdi.
türkiye'de 90 yıllık olan ve kimsenin söylemeye cesaret edemediği formaliteyi ortadan kaldırmıştır. partisiz cumhurbaşkanları tarafsız mıydı yani şimdi? atatürk, inönü, özal, sezer, gül, bunlar tarafsız mıydı?
mikemmel bir ıygılama..

kısa sürede dünyada sözü geçen, saygın bir ülke halini aldık..
Kendi onaylayıp meclise sunduğu yasa tasarınını yine kendi veto edebilecek kudrete sahip bir cumhurbaşkanıdır. Adam King beyler bunu kabul etmek lazım.
tarafsız değildir. evet.
Adı üstünde partili benim değil.
Hangi partili ise onun Cumhurbaşkanı.
partili olduğu sürece tüm milletin ve benim değil

sadece kendine oy verenin.
Burdaki arkadaşlar en az lise mezunudur.Layn siz inkılap tarihi okumadınız mı 1923 den 1960 a kadar partili Cumhurbaşkanı vardı.M.K.Atatürk te partili CB dıydı.Sizi okulu ya astınız o konuyu okumadınız.Yada Sn.ilber hocanın dediği gibi cahilsiniz.Cahiller ölmesin gebersin.
en imrendiğim kimseler beyinsizler ve dincilerdir

zira beyinsiz yaşamanin büyük bir rahatlık olduğunu düşünüyorum

beynin yok ama her konu da fikrin var,

düşünsene nasıl bir ferahlık

beynin yok ama herşeyi biliyorsun,

1923 de meclis de kaç tane parti vardı ?

c. başkanı hangi partiden olacaktı ?

çok partili siyasete ne zaman geçtik ?

neyse partili c başkanı benim değil

sadece ve sadece kendine oy verenin

c başkanıdır.
Türkiye'ye faydadan çok zararı olan sistem. Cumhurbaşkani dediğin tarafsız olmalı.
Taraflı cumhurbaşkanı anlamı da çıkar.