1. 1.
  Bir tür iskambil oyunu.
  ... italiano
 2. 2.
  öğrencilik döneminde oynanılan bir iskambil oyunu.
  2 ... kolibandı
 3. 3.
  biri papaz olmak üzere 49 iskambil kartıyla oynanan oyun.

  kartlar dağıtıldıktan sonra yandaki oyuncudan rastgele bir kart seçeriz ve aynı karttan elimizde de varsa ikisini birlikte yere atarız. oyunda papaz 1 tane olduğundan yere atılmaz. kartlar tükendiğinde papaz kimdeyse oyun ona kalır.
  1 ... neotrex
 4. 4.
  bir iskambil oyunu.kişi sayısı önem taşımaz.dağıtılan kağıtlardan çifte olanlar yani (maça 3-sinek 3/kupa 7-maça 7 vb.)
  birlikte biraraya toplanır ve oyunda bir önemi kalmaz artık.sonra herkesin elindekiler tek kağıt olarak kaldığında,yani hiç kimse ortaya çiftli olarak kağıt atamadığı zaman herkes sırayla bir öncekinden kağıt çeker ve bu süreç devam eder son 2 kişi kalıp da papaz birinin elinde kalana dek.diğer bütün kağıtlar çift olup da papazı elinde kalan kişi ceza alır.örnek cezalar tuzlu su ve çay,arkadaşı uçan ayı var diye yüksek sesle bağırtıp konu komşuya tanıtmak,getir-götür ve ayak işleridir.zevkli bir oyun olmakla birlikte tehlikelidir.*
  ... yenibena
 5. 5.
  papaz kimde diye de bilinir. eşleştirmeler sonucu ortada kalan papaz kimin elindeyse kendisine eşşşşşeeek ünvanı itinayla harf harf verilir.*
  ... tiryaki
 6. 6.
  ingiliz şair,roman ve hikaye yazarı rudyard kipling 'in yazdığı, bir çok dile çevrilmiş ve ülkemizde de yönetmenliğini haldun dormen 'in yaptığı tiyatro oyunu.
  1 ... ecayip heyvanlari andiriyirsen
 7. 7.
  cezalı olması takdirde çok güzel anılar bırakacak bir tür iskambil oyunu. evet cezası şudur papaz kimde kalırsa o bir su bardağı su içecektir. 10 bardak su içtim gece boyunca tuvaletin kapısında nöbet tuttum mına koyim. bir diğer cezasıda papaz kimde kalırsa onun yüzünü ruj ve benzeri bir nesne ile boyayabilirsiniz. en güzel kızları en çirkin kız yapabilirsiniz. oyun bittiğinde suratınız tarağa benzer.
  1 ... 60 yasindaki kelebek
 8. 8.
  ceza olarak papazı bulana imam bayıldı pişirtilmesi gereken eğlenceli oyun.
  ... otherside87
 9. 9.
  çok eğlenceli bir oyundur. bu oyunu farklı bir şekilde oynamak isteyenler oyunun adını "fatoş kaçtı" diye çevirebilir mesela*. bu ismi değiştireceğiniz kişi, sevmediğiniz biri olursa çok daha güzel hale gelir oyun. sevilmeyen bayan arkadaşlar için kızlar çıkarılır, erkek arkadaşlar için de papaz ya da vale çıkarırsınız. hatta erkekleri yaşa göre ayırabilirsiniz, yaşlıca olanlar için papazları, genç olanlar için de valeleri kaçırabilirsiniz. uzun lafın kısası, oyun bu şekilde şahane oluyor, arada gülmekten katılacağınız diyalogların olması da cabası.
  ... un kurabiyesi