bugün

Genellikle bebeklerde görülen ve bir mantardan ileri gelen,sindirim organında, ağızda ortaya çıkan iltihaplı hastalık.
(bkz: aft)
yeni doğan bebeklerin ağzında oluşan bir tür tahriş olayı.fakat bunu karbonatlı su ile temizlersek bebek eski ağız sağlığına kavuşur.eğer bebek sürekli ağlıyorsa nedeni de bu olabilir.
sadece bebekler de degil büyüklerde de görülebilen agız temizliğine dikkat edilmesi gereken can sıkıcı olay.
teleskop balıklarının da karınlarında beyaz beyaz tüycükler şeklinde vukuu bulur. hayvanı öldürebilirsiniz maazallah hemen mucizevi o mavi damladan damlatmalıdır akvaryuma.
bilimum çatal bölgelerinde görülür.
hatta bi karikatürü bile vardı.

+aysel, canım bak sana kazak ördüm.
-canıııım, ne kadar güzel bi şey bu. çok uğraştırmıştır.
+tabii ki çok uğraştırdı. her gün çatalımdaki pamukçukları toplayıp toplayıp ördüm.
-böeegghh!
göbek deliğinde bulunan atlet kalıntısıdır.
küçükken akşam pijamalr giyilirken çoraplar çıkar ve tabi ilk iş parmaklar arasında kalan pamukçuklar temizlenirdi. genelde işlem sırasında konsantre olunur, dudaklar büzülürdü.
ağzımın içinde arada bir çıkıp inleten, beyaz enfeksiyon oluşumu. dokunulduğu zaman çok acır. tuz basılırsa geçer.
candida türü mantarların sebebiyet verdiği ağız lezyonu. bebeklerde sık görülür.

candida asit ph'de yaşamını idame ettiren bir canlı formu olduğundan dolayıdır ki, -ph'yi dengelemek için- karbonatla ağız temizliği yapmak pamukçuk sorunumuzu çözmemiz için yeterli olacaktır.

pamukçuk, aft değildir. ikisi farklı sebeplerden kaynaklanmakta olup, görünüm bakımından da farklıdırlar.
pamukçuk daha geniş yayılımlı, beyaz-krem renkli, plağımsı bir lezyondur. genellikle ağrısızdır.

(bugün de bir bilgi entry'si girmiş olmanın verdiği gönül rahatlığıyla ayrılıyorum efenim bu başlığın altından.
saygılar...)
bağışıklık sistemi zayıflığı, stres, genetik etkenleriyle acı orgazmı yaşatan ve 6 yaşımdan beri beni herhangi bir sene içinde en fazla 5 gün yalnız bırakmış olan hastalık.

kendisine çok sövmüşlüğüm vardır.
tedavisinde gentian violet veya nystatin kullanılan hastalıktır.