bugün

adı üstünde tanıma ne gerek var. çocukların çok sevdiği küçük aletler diycem ama ben de seviyom kardeşim. markete gittiğimde en az yarım saat oyuncak reyonunda geçiyor.
Mecazi/ Başkaları tarafından bir araç gibi kullanılan, hiçe sayılan güçsüz kimse.
çocukların ve ruhu hep çocuk kalanların hayatlarında önemli bir yeri olan oyun aracı.
deniz çetin şarkısı.
sözleri:
Geziye çıkmadan önce
Anne tembihler hafif sertçe çocuğuna
Yürürken gezerken
Gördüğünü istemesin diye bakar gözlerine

Çocuk bu dinler mi
Bildiğinden vazgeçer mi gönül gibi
Her istediğin senin olmaz
Her istediğin senin olmaz der annesi

Çok ama çok güzelsin
Bakılmadan geçilmezsin hep istenirsin
isyanımın nedeni sensin
Yanlış zamanda yanlış yerde çıktın
Ve gidiyorsun gidiyorum gidiyoruz

Yüzlerce binlerce kez denedim
Seni unutmak mümkün değil
Kazanan o gözlerin ben değil
Nasıl ama nasıl isterdim seni
Seni sevmeyi sabah akşam bir oyuncak gibi

Benim olmazsın biliyorum
Boşuna ümitleniyorum ve yine seni düşünüyorum
Kızgınım seni bana getirene ama en çok seni götürene
Varlığını bilip benim olmaman bir işkence
dünyanın en güzel şeylerindendir.
hala bayılırım.
(bkz: oyun hamuru)
(bkz: oyuncak bebek)
(bkz: lego)
(bkz: erkekler)
çocukların kişisel gelişimine büyük katkı yapar. fakat gel gör ki bizim gibi toplumlarda nedense kız çocuğuna bebek erkek çocuğuna araba-tüfek şeklinde bir kısır anlayışla daha küçük yaşlarda rol vermeyle bu amacı bile saptırdığımız bir vaka. tam tersini neden uygulamayız bu çözülememiştir.
karapaks'ın yeni şarkısı. vokalde oğulcan çınar'ı görüyoruz.

(bkz: sözlerini de yazayım tam olsun)

şimdi gidiyorum
burada 'ben' olmayacak
bana son verdiğin an
sende ne kalacak
bu seninle aşık olduğumuz yer
bu seninle savaştığımız yer
bu seninle seviştiğimiz yer
bu seninle öldüğümüz yer
ben senin için bir oyuncaktım
senin için yaşam, oyunsuz kalacak
bu seninle öldüğümüz yer
kendi düşüncelerimden korktuğum an
şarap dolu damarlarımdan akan kan
son gerçeklerdir tek kalan
bu an, o an, her an!
bu seninle öldüğümüz yer
oyuncak

ben bir atım, iradem, elinde binicimin;
bir çocuk oyuncağı, ucunda bir sicimin...

(1976)

necip fazıl kısakürek.
mesela şu : http://www.amazon.com/gp/...p;creativeASIN=B002EEP3NO
genellikle çocukların oynamayı sevdiği ve bazen bir oyuncak aldırmak için 1 hafta ağlamasına sebep olan şeydir. günümüzde eşek kadar kadınların da bazen mutlu olma sebebidir. hep bir erkeğin onlara kocaman bir ayıcık almasını beklerler.
oynananı vardır, bir de oynatanı.
paylaşılanı vardır, bir de paylaşılamayanı.
oyun içinde oyun olanı vardır, bir de oyundan kaçarak, gerçeğe açılanı.
arkadaş olanı vardır, bir de dost olanı.
oynayanlar ve oynatılanlar arasında çocuk olmayanı vardır ama oyuncaklar daima çocukturlar.
çocuk olmayı, çocuk kalmayı, çocukça bilge yaşamayı öğretirler.
onlar olmasaydı, asla çocuk olamazdık.
çocukken oyuncağı olmadığı için, çocuk olamamış, ancak 20 sinden sonra onlarla çocukluğunu yakalayabilmiş bir bilge çocuk olarak, dostlarım diyorum, başka da birşey demiyorum.
mutluluk. sevinç. neşe. bencillik. tutkudur, çocukken.
hayal gücü olarak çocukların üzerinde kaçınılmaz bir tesiri vardır. ama iyi ya da kötü aynı anda olur mutlaka. sırf iyi veya kötü etkileri olamaz bir çocukta oyuncak. şöyle ki; hayal gücü dedik. yani günlük hayatta olması muhtemel olmayan şeyleri esas aldık. erkek çocukların elinde bir tabanca. tamam tabanca nın bir insanın elinde olması gayet normal. ama atıyorum sokakta yürüyorsunuz. oyuncakla vaktini geçirecek yaşta bir çocuğa rastladınız. elinde gerçek tabanca. hiçbir şey olmamış gibi yürümezsiniz herhalde. ama gerçek olmayıp oyuncak olunca durum değişiyor. gayet normal bir şeymiş gibi. çocuk tabancanın ne amaçlarla kullanıldığını neye yaradığını bilmediği için gülerek basar o tuşa ve çıkan sesle eğlenir. işte bu onun için hayal gücüdür. normal hayatta pek karşısına çıkmadığı bir şeydir ve onunla oyalanmak onu yeterince tatmin eder.
gelelim kız çocuklarının asırlardır vazgeçmediği oyuncağa; bebek. bebek hayal gücünün sınırlarını zorlamaz. çünkü sizin bebeğe yaptığınız muameleyi siz de annenizden görürsünüz. ileride yaşayacağınız o duyguyu -doğar doğmaz kolay bir iş gibi oyun oynar gibi- tadarsınız. ha öğretici yanı yok mu? fazlasıyla var tabi. evcilik oynamanın bir kız çocuğuna yararı tabii ki de vardır. ama başta da dedim ya. sadece iyi değil. hem iyi hem kötü..
sonra da geçiyoruz televizyon karşısına ahkam kesip, bu yaşta evlenilir mi, bu yaşta çocuk doğurulur mu. sen daha kaç yaşındasın adam öldürüyorsun, o tabancanın senin elinde işi ne? hani psikolojik tedavilerde çocukluğa inme tabiri vardır ya. aynen işte. suçlamamak gerekir, böyle gelmiş böyle gider. değil(!) ya bir çocuk tom and jerry izleyip arkadaşını çamaşır makinesine atıyor var mı böyle bir şey. sonra da çocuğa kız. kesinlikle yanlış. suçlu varsa ya aile de, ya da para kazanmak için, rekabet içindeki insanların çocukların hayatlarını sömüren piyasada. ortası yok yani. oyuncaksız bir çocuğun büyümesine gerçekten karşıyım. ama bu bir tabanca yerine top olsun. anneler babalar çocuklarına bebekleri bol keseden alıp hadi kızım git bebeğine bak onu emzir uyut demesin. bebeğin orasında burasındaki düğmeye basınca anne diye ses çıkıyor ya. anne ben doydum diyor. kime diyor bunu 3 yaşındaki bir kıza. gerçekten üstünkörü bakmamak lazım ve oyuncağın insan hayatınca çocukluktan gelişimine kadarki rolünün çok iyi farkında olmak lazım.
Çocukarın sevdiği şeylerdir. Özel günlerde hediye olarak da verilir.
tual in 2008 yılında çıkardığı yalınayak albümünden güzel bir şarkı.

sözleri copy paste değil alın teridir.

ne olacaksa olsun ah,
içimde bir sızı
ne kopacaksa kopsun ah
fırtına diyor geliyorum.

tuz bastım yaralarıma
dertlerimi unuttum
yamur özendi göz yaşlarıma
başladım ağlamaya .

sen yine sus
ben konuşurum yerine
sen yine kaç
savunurum aşkı yeniden
sen yine oyna
oyuncak gibi benimle
bana kalan anılar yeter.
20 yaşına gelmiş olmama rağmen çok severim oyuncakları. dünyanın en güzel şeyleridir.
Hayatın maketleştirilmiş şeklidir çocuk için.
Genellikle çocuklar oyuncakları ile hayatın provasını yaparlar..Kız ise bebekler,evcilik takımları,erkek ise;tamir setleri..vs..
Anne ve babaların bu nedemle oyuncak seçiminde dikkatli olması gerekir.
Oyuncağın çocuğun hayal gücü gelişimine de yardımcı olası gerekirBu nedenle pahalı mağazalarda herşeyi tas tamam yerind eolan oyuncakları alıp çocuğun önüne sunmak yerine onun birşeyleri birleştirip ortaya bir ürün çıkarabilemsi desteklenmelidir.
Oyuncak seçimi ve oyun kurumundan çocuğunuzun yeteneğini de keşfedebilirsiniz.
Mağazadan alınmış tam kalite pahalı bir bebek yerine birkaç bez parçası ile onunla beraber yaptığınız oyuncak,legoları bir araya getirerek meydana çıkardığınız tren..vs hem çocuğu eğlendirir,hem kıymet bilmeyi öğretir hem de hayal gücünü zorlar..
afrikalı çocukların da sahip oldukları şeylerdir;
görsel
görsel
görsel
görsel
çocukların, büyüklerin kullandığı araç ve gereçlerin benzerlerini taklit ederek onlara özenmesini sağlayan etkendir.

(bkz: barbie bebek)
bütün maşımı yatırabileceğim şey.
oyun kelimesinden türemiş bir nesne adıdır.
oyun kelimesi de oy-' dan mı geliyor bilemem. Ama üzerinde düşününce, oymak bir eylem ise, oynamak da içinde oyma eylemlerinin geçtiği bir eylem olarak adlandırılmış olabilir. oyuncak kelimesi de, 0yun! oyun! oyuncak (-ınca manasında) sonuca varacaksınız merak etmeyin! diyen bir atamızdan yadigar olabilir. Tabi bunlar hep kurgu hep kurmaca.
Diecast koleksiyon meraklısı olarak ben, oyuncak tutkumu, model araba hobisine dönüştürdüm. Çocukken oyuncak arabalarla dolu olan odam, şimdi model arabalarla dolu! Ama şu yavruların güzelliğine bir bakın dostlar: http://www.locopoco.com/k...-model-diecast-araba.aspx
çocukların eğlenmesi için yapılan araçlar.

çocuklar için mutlaka ve mutlaka olması gereken oyuncaklardır.onları eğlendirmek oyalamak vs. oyuncaklar sayesinde gerçekleşir.en önemlisi çocukların eğitici oyuncaklarla eğlenmeleri.bu oyuncaklara bir çok yerden ulaşılmakta.hatta sanal ortamda bile gördüm. sitesinde söylediğim tarz oyuncaklar var. en önemlisi bence çocuklar için eğitici olanlar.
kategorilere ayrılan araçlardır.
erkekler için barutlu olanı, kadınlar için uzun olanı, çocuklar için sevimli olanı vardır.
ben çocukların oyuncağından bahsedeceğim.
eğer birgün çocuğunuz olursa ona aldığınız oyuncağı kırdı/bozdu diye kızmayın. oyuncağını kıran/bozan çocuklar zekidir.
merak ettiği için incelemiş ve bozmuşlardır. oyuncağını bozmayanlar ise büyüdüklerinde orta zekalı olurlar. bozduktan sonra tamir edebiliyorlarsa sevinin, geleceği parlak bir çocuğunuz var.