bugün

değişik kurallarla seri eksicilere kota koymak zaruridir. bu kural da yazarlarımızın istikrarı açısından ehemniyet arz etmektedir.
(bkz: yere düşen yemeğe üç saniye kuralı uygulamak)
seri eksi oy vermenin önüne geçemeyen oylamadır. ne yani, 10 saniyeden kısa sürede iki eksi oy veremeyecek olmak bu konuda ibnelik yapana engel midir? ibnelik yapacak vakti varsa kalan dokuz saniyeyi bekleyecek kapisiteye zaten ermiştir. peki sonuç? ibnelik yapmayacak olanı da oy vermekten soğutmaktan öte değildir. yahu nedir, okuyabilen 10 saniyede 10 eksi de versin, kime ne.

ha sen yazdırabiliyorsan her yazara beş paragraf yazı, beş paragraf yazıya da 10 saniye kota koyabiliyorsan ne ala. ama yok üç beş ibneyi durdaracağım basit mantığıyla oy vermek isteyene de mani oluyorsan bu sıkıcılıktan öteye geçmiyor. ibnenin ensesine şaplak vuracam diye gerçekten oy vermek isteyenin g.tüne parmak atmış oluyorsun. sanırım sonuçları açısından yeterince net bir açıklama oldu.
620 entryi 2 satte oylamamıza yaran aparat.
başlık; seri...

entry; (bkz: yakalarsam muck muck)
altındaki entry; (bkz: tenhada kıstırırım ama)
altındaki entry; çok pis öperin.

bana otuz saniye için bir neden gösterene son sigaramı verin, gösteremeyene son sigaram girsin.
zaten çoğu kısa entry'lerden oluşan güzide sözlüğümüzde okuma ve akabinde hemen oylamaya yönelik hevesimizi kursakta bırakan kural.hayır madem denetlemek istiyorsun haksızlığı,böyle denetleyemezsin ki;ibnelik yapan her şartta yapar,olan işiyle gücüyle uğraşan namuslu sözlük yazarına olur.bir kişi bir entry'i 10 kere kötüleyemiyor zaten,görüşünü 1 kere ifade ediyor.e onun nedenini sormak da kimin haddine canım? bırak hangi nedenle oylayacaksa oylasın,yeter ki oylasın.
insana kendisini basketbol maçındaymış gibi (bkz: 24 saniye kuralı) hissettiren uyarı.
seri eksi oy vermeyi engelleme amaçlı getirilen bu uygulamanın ta amına koyayım bebeğim.
bırak seri eksiyi, ard arda 2 tane eksi bile vermekten caydırıyor, üşeniyorum arkadaşım beklemeye 9 saniye. olur da uzun yazmışlarsa zaten eksilemiyorum bile, "hiç değilse emek sarfetmiş" diyorum. ama gidip 10 kelimeyi aşmayan cümlelerle, kendince espiri yapıp, sonuna da büyük bir laçkalıkla swh ekleyen insan sürüsü kaynamakta. bunların yazdıklarının beğenilmediğini anlayabilmeleri için neden kasayım 9 saniye beklemeye. neden harcıyayım zamanımı. sonra sözlüğün seviyesi neden böyle, neden şöyle. herkes bundan kendine pay çıkarmaz tabi, eksilendim diye kendini düzeltmeye kasmaz, ama en azından kasacak olanlar olacaktır. onların iyiliği için... hı?
10 saniyenin ne kadar uzun bir süre olduğunu hatırlatan gereksiz bulduğum uygulama.Harbiden 10 saniye çok uzun.
'yavaş, boğmadan yedir' anlamını taşıyan uygulama.
sacmaliktir, despotlugun dik alasidir.

girilen entry'lere oranla oylamanin azligindan sikayet edilen bir sözlükte olmamasi gereken kuraldir.

öncelikle bir yazarin mesela ayni baslikta alt alta girdigi iki entry'ye hak ettigini düsündügüm oyu vermem niye engellenir? bu benim seri eksi oy veren ibne oldugumu ispatlamaz ki. ispatlasa bile belki ben seri eksi oy veren ibne olmak istiyorum, olamaz mi? bu bir cesit sansürdür, mantigi youtube'a salagin teki 3-5 video koymus diye bütün bir ülkenin o siteye ulasimini engellemekle ayni mantiktir kanimca.

üstelik niye iki tane eksi oyu art arda veremezken, arti oyu verebiliyorum? seri eksi oy verenler varsa, seri arti oy verip birbirlerinin karmalarini artiranlar yok mu?

bu kural kaldirilmali, en azindan degistirilip, diger oylar icin de gecerli olmali ve belli bir oyu gecince sinirlandirilmali. yoksa millet oy vermiyor diye sikayet eden moderasyon bu tip kurallarla kendi celiskisinden kurtulamaz.
sözlükteki arkadaşlarıma tüm iyi niyetimle seri halde artı oy vermeye çalışırken**** ilk defa karşılaştığım ve beni şaşırtan sistem uyarısı.

burdan iki anlam çıkardım. birincisi sözlükte hala ve hala çaylağım...altıncı nesil olmam boşa değil. ikincisi bugüne kadar yaptığım oylamalarda hiç üst üste oylama yapmaya çalışmamışım sözlük. bu daha kötü. kendimi oy verme işlemine adamaya karar verdim. gün aşırı oy vericem. burda olsun. sokakta olsun. evde olsun.. arkadaş ortamında olsun....olsun yani.

+ sonra temel de demiş ki: çok mahcub olurum ula demiş! hahahaha!!!
- tak....bastım eksiyi olum sana.
+ eksiyi mi bastın?
- evet. karman düşerse kusura bakma.
+ ne eksisi olum? ne karması?
- e hiç beğenmedim fıkrayı napiim şimdi? oylamasam da olmaz...imaja uymaz.
+ ya bi siktir git çay koy
- tak! haha! bunu da beğenmedim. bastım eksiyi! on saniye geçti zaten.
+ o tak sesi ne?
- mausun sesi.
+ tık olsa daha mantıklı olmaz mı?
- çok haklısın...bak şimdi şukela verdim sana.
+ şokella mı verdin?
- ıyyy iğrençti...tak!
+ bastın eksiyi?
- evet *
+ canımsın.

(bkz: ten seconds)
artı oyları çatır çatır sisteme işlerken, iş eksi vermeye gelince * aynı şekilde işlemeyen insanı sinir eden anlamsız bir kural.
premium üyelikle aşılabilecek kural.
bi dakka şimdi!
bu işte bi taraf olma durumu var. şöyle oluyor,
arka arkaya eksi vereceğiniz zaman bu kural geçerli ama arka arkaya artı vereceğiniz zaman ne 10 saniyesi 2 saniye bile önemsiz. yani şunu diyorum anlamayıp hemen atlayacaklar için, eksi oy vermek için oy saniye düşünmeniz gerekiyor ama artı oy için düşüncesizce hareket edebilirsiniz. zaten çoğunluğu bkz dan oluşan entryleri okumak ve oylamak için 10 saniye beklemek saçmalık. çünkü toplasan en fazla 4 kelimeden ibaretler.
(yazar burda, hem çok bkz verilmesinden şikayet etmiş , hem de ağlak yazarlardan)
bu ne lan? nerde eşitlik?
rahat bırakın kardeşim, özgürce istediğim gibi oy vermek istiyorum. özellikle de bkz lara oy vermek istiyorum. ayıp oluyor ama.

gencim, güzelim, üzebilirim.
hızlı okuyanlar ve hızlı okuma kursuna para verip bu özelliğe kavuşanların kuşkusuz küfür ettiği sistemdir. adam para harcamış 3saniyede okuyor anlıyor, vakti değerli demek. ne bekletirsin insanı.
seri oy veren ibnenin tekerine çomak sokan kuraldır.
artık olmayana kural.

edit : çatır çutur oylanıyor.
edit2: valla seovi değilim.
benzer şekilde entiri yazarken 10 saniye kuralı getirilmesi gerekiyor. ulan adam entiriyi 2 saniyede sıçmış, benim o mallığı oylamak için 10 saniye beklemem gerekiyor.

ama burada bakınız yazarının bir kabahati yok tabii. kabahat yönetimde. yani devletin buna bir şey yapması lazım.

(bkz: ybsg yazarlığı)

edit: ahhaaaahhaha varmış lan, resmen göd oldum.

(bkz: entry girerken 20 saniye kuralı)
(bkz: aramaya inanmak)
bazen uygulanmayan kural. ya bu bir bug ya da bu sozlukte benim seovi olmama izin var * .
daha çok oylama yapılabilmesi için kaldırılması veya süresinin azaltılması gereken kural.
nefret ettiğim kural. hayır, kurallar çiğnenmek için vardır da çiğnenemeyen kural bu. öyle bir şey işte, garip.

kullanıcının teki açmış başlığı -yazar demiyorum bak-, diğer kullanıcılarda bkz entryleri giriyorlar. muhabbet ediyorlar aralarında kankalar. oh ne ala memleket.

şimdi ben bunları otomatiğe bağlayıp eksilemeyeyim de ne yapayım?

yine on saniye kuralından yırtıyorlar bak sonradan entry girmiş şanslılar.
entry girenlerin yuksek olasılıgının deneme sonucu eksi oy alacagı uygulamalı başlık.
sözlükteki oylamama sorununun en büyük sebebi olarak gördüğüm kuraldır. tam gaza geliyorum oylama yapayım, okuyayım biraz diye, iki kere eksi oy veremezmişim üstüste. lan ben neden bekleyeyim mal gibi, daha çok okurum oylama yapmadan. bu sefer de artı oy alması gereken entrylere yazık oluyor.(bak ama gerçekten iyi entrylere veriliyor oy). oylama alışkanlığını öldüren bir kural olduğu çok açık. moderatörler göreve...
seri artı verince geçersiz kalan kuraldır. adam pollyana modundaysa buna bir çözüm yok mu yani? gerçekçi mi bu?