bugün

bu anı kız olarak yaşama ihtimali sıfıra yakınsar.
insana ' neden?' sorusunu sordurur yol boyunca. önce çaktırmadan giysi koklanır eğer giyside kokmuyorsa o zaman bir sürü düşünce oluşur. otobüsten iner inmez buluşulan kişiye:' bakışlarım güvensizlik mi veriyor?' diye sorulur. aslında tadının çıkarılması gereken bir durumdur ama yapılamaz o an.
muhtemelen kokan insandan kaçma refleksidir.
ardından oturmazsanız oturmayın çokta sikime denip ayaklar yayılır gerinilir ohhh!
insanı üzen, otobüsteki herkesten nefret ettiren bir durumdur. otobüsün ani bir fren yapmasını ve ayakla dikilen herkesin yeri öpmesini dilersin.
otobüste tek iken binenin yanınıza gelip oturması kadar kötüdür.
cok pis koyar ama inerken kolaylik saglar bu durum ve inildigi an unutulur.
belki de sorun sizde değil yanınızdaki koltuktadır.
kendinden emin bir insanın ayaktakilere gülerek bakmasıyla devam ederken kendine güvensiz birinin kahrından öleceği bir hadisedir.
ya tipten , ya kokudan , yada siyasi imajdan kaynaklanıyordur muhtemelen . hatta güzergahın başında binersiniz ve son durağa doğru otobüste havasızlık ve balık gibi arkada boş yer olduğu iddaa edilerek gönderilen yolcuların birbirini fortlamaya başladığı anlarda beri bu durum devam eder . nasıl başladıysa öyle devam eder , yan yattı balık düz gider , balık baştan kokar , vs.. atasözleri aklınızdayken , ayaktaki evde kalmış aşiftelerin aslında amele teri kokan kavruk yavşaklar tarafından fortlanmak istediği düşüncesine varıp bu eziklikten kurtulabilirsiniz .
o an ayaktaki gençler "otursam mı acaba, şu teyze ben oturunca laf etmesin sakın, yok yok birazdan kesin birisi oturur, ben en iyisi ayakta durayım" diye düşünürken yaşlı teyzelerin neden oturmadığı bilinmez. belki yaş kompleksleri vardır, "bakın ben ayakta durabiliyorum, o kadar da yaşlanmadım" imajını çizmek istiyorlardır. bir genç atakta bulunup otursa, üzerinde kötü bakışlar olabilir. onun için yanınızın boş olması anormal bir durum değildir, olmadı siz de kalkın, hiçbir sorun olmaz.
analizlerime dayanarak şu üç sebeple böyle birşey yaptıklarına kanaat getirdim:

ineceği durak yakındır yer verme amacıyla oturmaz.

otobüs klimalıysa yeni yeşil otobüslerde klima feci çarpıyor,belki çarpılmak istemiyordur.

bazıları da temizlik konusunda hastalık hastasıdır,oturupta üstümdekileri kirletmeyim falan diye düşünür.
ter kokmanız, sarhoş olmanız ve meşhur bir sapık olmanız gibi durumlarda gerçekleşebilecek hadise.
boş otobüste ayakta gitmek deneyimini yaşamak isteyenlerin hepsi o otobüse denk gelmiştir. mümkün değil mi. elbette mümkün. imkansıza inanmıyoruz. zoru başarabiliriz, imkansız ise biraz zaman alır.
bayıldığım olaydır hatta o boş yere kimse oturmasın diye de elimden geleni yapar ya yan oturur gibi yapar hafiften yan koltuğa sarkar, ya bir kitap ya da laptop çantası hiç olmadı elimdeki poşeti koyar sonrada ayakta durup söylenen olursa diye kulaklığımı takıp son ses müzikle keyfime bakarım. * *
ya sizde bir sorun vardır, ya da onlarda. muhtemelen onlardadır ayrıca bu sorun.
tek sorun malın biri veya birileri gelip oturmuyordur o zaman bu durumda.
birkaç saniye içerisinde yanınıza bir nine yada dedenin düşmesi muhtemel durumdur.
konyada iseniz ve erkek iseniz ayaktakilerde bayan ise gayet normaldir..
bizzat yaşanmıştır. kadın hamile dahi olsa gelip oturmaz, 80 yaşında da olsa gelip oturmaz. ma zall ah ayaküstü falan..
yanınızda bir kişilik boş yer vardır ve ayakta dikilen zat-ı muhterem herhangi bir sebepten- az sonra inecek olması, ayakta durduğu yerden gördüğü güzel kızı daha rahat kesebiliyor olması, cool takılma cabaları vs vs - yanınıza oturmaz. sonraki durakta yolculuğa dahil olanlar da "ulan burası boşsa kesin vardır bi illet" der ve o boş alana oturmayı reddeder. bu düşünce zamanla yeni binenler arasında bir sürü psikolojisine dönüşür ve yanı boş kalan zavallı yolcu önceleri "eheheheeh ne güzel rahat rahat yolculuk ediyorum" diye düşünürken belli bir zaman sonra toplumdan dışlandığını hissedip sorunu kendinde arar. diyeceğim odur ki; yapmayın efendim oynamayın yolcuların psikolojisi ile.
(bkz: 20 kişilik basur çetesi) *
öncelikle kokuyor muyum acaba ben diyerekten düşünmenize yol açar, fakat daha sonra kesin bunların hepsi basur diye düşünerekten kendinizi rahatlatırsınız.
yirmi koltuk boş olduğu halde, birinin gelip sizin yanınıza oturmasından daha sinir bozucu ve şüphe uyandırıcı değildir.
belkide çok pis kokuyorsunuzdur, katlanılmaz ölçüde pasaklısınızdır ya da erkeksinizdir. ayaktakilerde kadındır. hiç biri de oturmaz o koltuğa. oturunca akraba olunuyor ya ne de olsa.
ayaktaki diğer insanlar kadın ve kapalı olmasından kaynaklanıyor olabilir.
pencere kenarı değil de koridor kenarında oturuyor olmanızdan kaynaklanabilir.
güncel Önemli Başlıklar