bugün

belki bahse girmişlerdir ilk oturan 20 kişinin şaplağını yiyecektir.
insanı kötü hissettiren durumdur. sırf bu yüzden birisinin yanı boşsa kötü hissetmesin diye otururum
travma sebebi.
Son durağa gelmiş olabilirsiniz.
istanbulda metrobusteysen bok cuvali olsan bile bos kalmaz orasi.
(bkz: hayata dair iç burkan detaylar)

insana "kokuyor muyum lan acaba?" diye sordurtur.
bu satırların yazarının başına gereğinden fazla gelen hadise.
insanda bi tedirginlik yaratır. Acaba tipim çok mu kayık görünüyor yoksa kokuyor muyum yoksa dişimde maydanoz mu kalmış diye yer durursunuz kendinizi.
lan acaba?
Lan acaba kokuyom mu düşüncesinin doğma sebebi.
banena lan ben oturmusum ya sıkıntı yok.
insana kokuyor muyum acaba diye düşünmesine sebep açan yol.
beni çok fena bozan bir durumdur. acaba bende kötü bir şey mi var diye üstüme başıma bakarım ve üzülürüm.
otobüste 20 gerizekalı ile birlikte yolculuk ettiğinizi anlar ve camdan bakmaya devam edersiniz.
Ayaktakiler çirkinse Güzel yakışıklı bakımlı yada zengin piçi bir tipiniz vardır.

Ayaktakiler güzelse çirkin tipsiz at hırsızı yada fakir bi haliniz vardır.
aynı durumu zıt durumdayken de yaşadığımız gerçeğini hatırlatan olay.
anlaşılmaz durumdur. acaba içimdeki dengesizlik dışıma mı yansımış, akılsız olduğumu sezdiler mi diye iç düşüncelerle boğuşulur.
sadece görünmez olmakla açıklanabilecek durum. havada kaparlar lan o koltuğu, er meydanı kurulur oraya.
bomboş otobüse binen ikinci yolcunun gelip yanınıza oturması ile arasında ürkütücü bir benzerlik vardır.
Ben piç miyim niye yanım boş havasına büründüğüm olay. Hayır elindeki çanta , torba vs. Koysam mı koymasam mı ikileminde de kalıyosun. insanların gözlerine bakıyosun adeta gelin de oturun diye ama nafile.
Özet: çok sikimsonik bir durum.
bir arkadaşımın söylediğine göre, isviçreli bilim adamları bu konuyu araştırmışlar. (şaka değil valla araştırmışlar)

sonuç olarak, otobüste yanına kimsenin oturmadığı kızın/oğlanın otobüsteki diğer yolculardan görece güzel/yakışıklı olduğunu tespit etmişler. diğer "daha az güzel" yolcular onlarla mukayese edilip daha da çirkin bulunmamak için bu kişilerin yanına oturmaktan kaçınırmış. en azından bu bilinçaltında böyle işliyormuş ve kişi otomatikman kendisiyle aynı güzellikte ya da kendisinden çirkin birinin yanına oturuyormuş.
kim bilir belki de osurmuşsunuzdur.
insanı ben tiksinç miyim ya durumuna sokar.
ve yarısından çoğunun kız olması.
iki sene önce, yılbaşı yaklaşırken başıma gelmiş olaydır. Yanımdaki teyzenin tarlabaşı durağında inmesini takiben ayaktaki yaklaşık 20 yolcudan hiçbirisi yanıma oturmamıştır. Ben de kendi kendime ''kimse niye yanıma oturmuyor lan'' diye hayıflanırken bir sonraki durakta binen bir abimiz geldi usulca yanıma oturdu. Aman allahım, o da ne. Ben adamın elindeki piyango biletlerini görünce gözlerim faltaşı gibi açıldı. Onca insan koltuk boşken gelip oturmadı ve piyangocu abimiz gelip yanıma oturdu. Talih kuşu başıma konmuştu sanki. Kesin bu işte bir keramet vardır diyerek 2 tane çeyrek bilet aldım. Merakla da çekiliş zamanını bekliyordum. Büyük ikramiye kesin bana vuracaktı, yoksa o koltuğun 20 kişi ayaktayken, hem de akşam saati 1 saniye bile boş kalması imkansızdı. Hikayenin sonunda ne mi oldu? amorti bile vurmadı biletlere. O gün bugündür eski okulumun önünde simit satar, bakla falı bakarım.