bugün

genelde iftar zamanı yani insanlar aç ve kalabalıktan bunalmışken gerçekleşen kavgalardır, birbirine gıcık olur herkes, sizin tutacağınız yeri bir başkası tutmuştur, siz otobüsün neresini tutacağını şaşırmış ebleh ebleh etrafa bakarken sağ taraftan dudağınıza sağlam bir dirsek darbesi gelir, uyanırsınız,

kalabalıkta yerinde durmayıp kolunu koyacak yer arayan adamın dirseği ,dudağınıza koymuş, dişinizde boş durmayıp dudağınızı parçalamıştır, bir yandan oraya buraya tükürürken *, bir yandan da özürü kabul edersiniz, tabi arkada oturan komşunun bu adama hayvan ulan bir dikkat et ayı diye bağırmasıyla küfürleşme yaşanır, oruç zedelenir, ego otobüslerine lanet edilir.
bazen yaşlı öğrenci yer kavgası bazen de şoföre edilen küfürlerle sonuçlanan tartışma eylemleri. yumruklara döküldüğü de görülmüştür.
iftar zamanında sıkça yaşanan olaydır. iett ağızına kadar balık istifidir. kimse nefes alamaz ayılan, bayılan, birde trafik eklenince bunlara, çekilmez bir hal almaktadır.
birgün altın kaymaklı tikveşil ile binicem otobüse, bir durum olursa hemen çıkartıcam yoğurtu, zuladan da pideyi bağlıyacağım bak gör o zaman ne kavga kalıyor ne de trafik. *
"in lan aşşağa" çağrısı olmazsa olmazlarındandır.
özellikle şehirlerarası otobüslerde * aynı koltuğun bir kaç kişiye satılmasıyla meydana gelen tartışmalardır.
otobüse binmeden önce, bindikten sonra, inerken, mutemadiyen yaşanılması kaçınılmaz olaydır.
her şeye yorum yapan otobüste bulunanlara bulaşmayı meslek edinen teyzelerle edilen kavgalarda olabilir. * *
yağmurlu bir akşam vakti otobüste sıkış tepiş yerleşmiş insan kalabalığı orta grupta bir grup genç kızın yüksek sesle diyaloglarına kulak vermektedir. " haberiniz yok mu yaaaaa barkıt sarkıttan ayrılınca gitmiş evlerinin karşısındaki duvara kıro gibi yazılar yazmış" "huuahaahahaaa" formunda ilerleyen diyaloğa hemen önlerinde oturan yaşlı teyze müdahale eder..." çocuklar susun artık ya kafa bırakmadınız terbiyesizliğin ne lüzmu var" gençler " aaaa şuna bak terbiyesiz diyoooo senden mi öğrencez biz terbiyeyi". " ailenizden öğrenseymişsiniz keşke hale baksana hiç aile terbiyesi almamışsınız siz", " sen kendine bak yaşından başından utanmadan ona buna sataşıyorsun" derken otobüste bir mırıltı vücuda gelir ama tartışma devam eder. "utanın utanın anneniz yaşındayım." "anne filan karıştırmasana ya tamam sus sende" derken teyze son bir nefesle "ayol çingene bunlar" demesine kalmaz arkadan gür bıyıklı bir amcabey "çingeneleri ne karıştırıyon sen yaaaaa" otobüsten bir ses daha "bilader sen karışma", " be karışmıcam baksana karıya çingene filan diyor ne görmüş çingenelerden" teyze;"kardeş ben öyle demek istemedim" kızlar" herkes biliyor ne demek istediğini" kilometrelerce süren bir tiyatro sahne almıştır ancak birkaç kilometre sonra darksideofthepink inmek zorundadır.
"50 kişi kapasiteli belediye otobüsüne 164. yolcu binerken, daha doğrusu binmeye çalışırken başlamıştı herşey...
adamcağızın da pek suçu yoktu başlangıçta. sabahın o en telaşlı vaktinde işine yetişmekti tek derdi. ama sağ bacağı ve vücudunun önemli bir kısmı kapının dışında olduğundan otobüsün hareket etmesi imkansızdı. durumunun vahametini farkeden kaptanın "ilerleyelim arkadaşlar, ben görüyorum arkası bomboş!" lafı kapıdan sarkmakta olan zavallı adama cesaret verirken otobüsün içinde homurdanmalara neden oluyordu. otobüsün orta kapısının önündeki boşluğa sıkışan 7 kişiden en önde olanının "gel göster de görelim lan neresi boş!" şeklindeki yanıtı ile olay iyice hararetlenmişti.."
şeklinde uzayıp gidebilecek hikayeleri de içine alan kavga türüdür.
halk otobüslerindeki muavine 'daha fazla yolcu almayın akraba olduk' denmesinden sonra başlayan olaylar zinciridir.
--spoiler--
-okuyo musun kardeş?
-ne korkacam lan senden amına kodumun çocuğu

--spoiler--
bu şekilde büyümeye müsait kavgalardır.
http://www.youtube.com/watch?v=dd7RCsRgdqs
Kavga eden taraflardan en az biri " terbiyesiz " ifadesini kullanmakta nedenini bilmediğim bir şekilde . Bugüne kadar şahit olduğum tüm toplu taşıt kavgalarından yola çıkarak %100 oran verebilirim. Neden acaba ?
Godzilla gibi bir amcadan dayak yiyecektim neredeyse bunlardan birinde. Amcanın Yanında oturan kadını arkadaşıma usulca gösterip "ablanın üzerindekinden bende de var. Yarın onu giyeyim mi? Çok mu olgun işi yoksa?" dedim. Liseliydik daha. Kadın adamın eşiymiş ve benim işaretimi görüp yanlış anlamış. "Sen benim karımı ne işaret ediyorsun?" deyip koridorda bana öyle bir saldırdı ki, ara ara hâlâ kabuslarımda başrol oynar. Şoför abi tutmasa birkaç kırığı garanti görüyorum. Ne tür insanlarla aynı toplumda yaşıyoruz, düşünün.
Genelde kentsoylu kültürlü güneş gözlüklü şık hanımefendi ile taşralı bi tomar anahtar takılmış anahtarlığı pantolona asılmış ilk mektep tahsilli şoför beyefendi arasında cereyan eden medeniyetler muharebesidir. .
yeni formatı metrobüs kavgaları şeklinde olan kavgalardır.
otobüsler şu haliyle metrobüslere göre son derece sakin.
(bkz: çanakkale) için özellikle beldeye giden ç11k' daki medeniyetsiz kepez köylülerinin ettikleri kavgalardır. Ulan bir memleket düşünün bindiğiniz otobüste bir kavga olmadan gideceğiniz yere varın. Çoğu Ya memur emeklisi yobaz ahlak bekçisi ya da hayattan bezmiş anadolu çomarı. Nezaketsiz bir şehirdir çanakkale!