bugün

o dönemde bilindiği üzere uçak,otobüs gibi vasıtalar olmadığından atla gitme zorunluluğu vardı. padişahın atına binip günlerce süren hac yolculuğunu yaptığını bir düşünün. ülkeyi bok götüreceğini tahmin edebilirsiniz.
Benim kişisel kanaatim biraz mantık dışı görünebilir size: Osmanlı padişahları sanki kendilerini hac gibi yüce bir iltifata layık görmüyorlardı! Bu davranışlarını, Ertuğrul Gazi ile Osman Gazi'ye ortak olarak atfedilen şu Kur'an-ı Kerim'in bulunduğu odada uyumama tavrıyla irtibatlandırıyorum. Burada adeta kendilerini günahkâr addettiklerinden o yüce vazifeye layık görmeme tavrının kokusunu alıyorum ben. Dediğim gibi bu tamamen kişisel bir yorum.

Padişahların, Peygamber Efendimiz'e (sas), Ehl-i Beyt'e ve mukaddes beldelere duydukları derin saygıyı ve bu saygının gereğini yerine getirmek için neler yaptıklarını bir hatırlayalım. Kanuni'nin Mescid-i Haram'ın minarelerini yenilettiğini ve oğlu Selim'e Ciddeye su getirmeyi vasiyet ettiğini hatırlatmak yeterlidir. Yüzyıllar boyu Mekke ve Medine halkına Sürre alayları ile birlikte her yıl hiç aksatmadan son derece değerli hediyeler yolladıklarını biliyoruz; yine her yıl iskat-ı hac için kendi yerlerine birilerini mutlaka hacca gönderdiklerini de. Bu saygıyla yetişmiş insanların hac gibi bir farzı ifa etmek istemediklerini düşünmek anlamlı olmaz.
hanedandan bir cem sultan, bir de tahttan indikten sonra vahdeddin gitmiş. isteseler giderlerdi, en azından şehzadeyken gidebilirlerdi. enteresan, vardır bir sebebi hikmeti, ama ne?
hacca gitmenin en önemli vasfı insanın "hür" olması imiş. söylentiye göre padişahlar kendilerini "milletin kölesi" olarak gördükleri için "hür" olmuyorlarmış, ve bundan dolayı da hacca gitme durumları olmuyormuş. bir keresinde bu manaya gelen birşeyler okuduğumu hatırlıyorum. doğruluk derecesi nedir, bilinmez.
padişahlar devletin vücud bulmuş halleri olduğundan pek çok hizmeti, ibadeti onların yerine kulları yapardı.

tabi, o zamanlar tüzel kişilik anlayışı henüz gelişmemiş.
duyulduğu zaman insanlarda merak uyandıran konudur. ben de araştırmıştım bi aralar. aklımda kalan sebepleri sıralayıp, mantık süzgecinden geçirmeye çalışayım:

-ulaşım şartları müsait değildi. aylarca sürecek bi ziyaret devletin başıboş kalmasına sebep olurdu.

-padişahı korumakla görevli askerler de padişahla gitmek zorundaydılar, ki bu koca bi ordunun masrafı demek. kişisel mesele olduğu için o masrafları devlet hazinesinden karşılayamaz. padişah da olsa bu kadar geliri olduğunu sanmıyorum.

-kendileri adına vekil gönderdiklerini duymuştum her yıl ama ayrıntılarını bilmiyorum.

şimdilik aklıma gelenler bunlar. kaldı ki bunların hepsi geçersiz olsun yine de ben şahsım adına bunu karalama kampanyası olarak kullanmam. çünkü şartlar elverdiği halde yerine getirmemişlerse bu onların şahsi günahı olur. benim kapasitem ne ki birilerini ibadetinden dolayı yargılayayım?
merkezi otoritenin sarsılma ihtimalinden dolayı. net. başka bir izaha gerek yok.
dönemin şartları, merkezi idarenin sekteye uğraması gibi nedenler olabilir. böyle bir konuda da atatürk'e laf dokundurdunuz ya pes. mustafa kemal gibi keyfi nedenler değilmiş! adamın boş vakti vardı sanki.
#22641618 konu nasil mustafa kemal'e gelir anlamam aciklamada yapalim : devlet otoritesinin bos kalmamasi gerek cunku aylarca devleti basi bos biraktiginizda yapilan en ufak isyan bile saltanatin zedelenmesine sebeb olabilir.
gitmediğini nereden biliyorsunuz?

kemalistlerin ve ingiliz ve yahudilerin yazdığı tarihi okuyup osmanlı'ya çamur atma hevesindeki arkadaşlar.

siz müslüman değil misiniz?

peki ya hz muhammed efendimiz'in miraç olayına inanıyor musunuz? elbette inanıyorsunuz.

osmanlı padişahları da hz muhammed efendimizin temsilcileri, ardıllarıdırlar ve hepsi de mübarek zatlardır.

emin olunuz ki allahü teala onları miraç olayındaki gibi birkaç kez kabe'ye götürüp getirmiştir.

abdülhamid han'ın bir sabah namazını kabe'de kıldığını google'da aratıp bulabilirsiniz. müslümansan inanacaksın. bu saçma ve yalan tarihe itibar etmeyeceksin.

halife olan osmanlı padişahlarının hepsi hacca gitmiş, kabe'de namaz kılmışlardır.

allah'ın ve hz muhammed efendimizin hikmetlerinden sual olunmaz.
KOLTUK SEVDASINDANDIR, KENDINI BUYUK GORMEKTENDIR. SEHZADE OLDUKLARI DONEM DE MI GIDEMEMISLER, GiDEMEMiŞLER CUNKU iSTEMEMiŞLER, ZATEN HALIFEYIK BIZ DEMISLER, SEFERE CIKARKEN YERLERINE VEKIL BIRAKIYOLARLARDI, SEFER DEDIGIN 2 GUNMU KI HEMEN DONSUN, ISYAN CIKMASIN FALAN FILAN, HATTA MISIRA KADAR GITMISLER! BOSLAF EDIP KI BAZI AHMAKLAR ATATURKE BURDAN LAF SOKMAYA CALISMIS, HATTA OSMANLI PADISAHLARINI PEYGAMBERLERLE BIR TUTANLAR VAR. MIRAC FALAN. YOL COK UZUNMU? OKADAR MUSLUMAN NASIL GIDIYORDU OZAMANLAR PEKI. SU ULKEDEKI CEHALETLE BU YUZYILDA NASIL DEVAM EDIYORUZ SASIRIYORUM.
tam şu an aklıma geldi.
başlığın açılmış olmasına da şaşırdım.
adam hacca gidip dönene kadar saltanat 3 kez el değiştirir de ondan.
ya gitmişlerse.
(bkz: hadi ateistler bunu da açıklayın)
yanılmıyorsam sadece şehzade cem sultan hacca gitmişti, onun da kellesi malumunuz.

kıscası: hacca gidenin kellesi de gider inanışı hakimdi.
padişah en basitinden yakın bir yere sefere gittiğinde bile ayaklanma çıkıyordu. kaldı ki uzak bir yere ordusunu istanbulda bırakıp hacca gitmek topuğuna değil sıkmaktır. orduyu para dağıtıp kendine bağlamak çok kolay. e o zaman ordusuyla gitsin diyeceksin sen şimdi o da olmaz orduyla yola çıkmak masraftan başka birşey değil ordunun ihtiyaçlarına bir gamyon akçe gider amk.
gitmeseler de hizmet vermişlerdir.
altın kafesinde yaşayıp, gücünü sadece ordudan alan bir yönetici olduğu içindir.

bir lider (!) düşünün yerine vekalet edebilecek derecede kimseye güvenemesin (kendi eşi, çocukları dahil), iktidarı sürekli tehdit altında, iç ve dış güçlerden allah'tan korktuğundan daha çok korksun, allah'ın farz kıldığı ibadeti bu nedenlerle yapmasın.

o zaman adama sorarlar islamın üzerine inşaa ettiğin imparatorluğunda kanunlar, hükümler, yönetim biçimi senin 2 dudağın arasında değil mi eyy padişah. nasıl bir sistem kurdun ki kendi toprağın olan bir bölgeye, allah'ın emrini yerine getirmek için bile gidemiyorsun.

bir de bu yönetim tarzına isterük de isterük diyerek, 21. yüzyılda hala şakşakçılık yapan tipler vardır, hiç girmemek daha iyi bu konuya.
o yıllarda yolculuklar uzun sürerdi. yani şimdiki gibi 3 saat havayolu ulaşımı degil de at, deve sırtında uzun yolculuklar yapılırdı.
600 yılda 130 küsür savasa girmiş bir imparatorlugun komutansız kalması, ordunun başsız kalması felaketle sonuclanabilirdi.
hacca gitmek yerine her sene bir çok insana vekalet vermişlerdir.
müslüman olmadıklarından dolayı olabilir mi?
görünürde müslüman olup islamı devleti yönetmek için kullanmış olabilirler.
bir çoğunun müslüman gibi yaşamadığını biliyoruz zaten.
içlerinde alkolik olanlar, alkol komasından ölenler var.

bir iddiaya göre kökenleri slav. nasıl ki rusya'da kökenleri germen olan romanov hanedanı 300 yılı aşkın bir süre rusları ve rus halkını yönetmiş ise ottoman (ataman) hanedanı da bu bölgede iktidarı ele geçirip islam argümanı ile bu bölgede hükümranlık sürmüşlerdir.
hemen hemen hepsinin annesi slav kökenlidir.

son dönemlerine kadar saraya ne yönetim kademesi ne eş ne de cariye olarak hiç bir zaman türk ve müslüman unsurlar sokmamışlardır. osmanlı sarayı sürekli türkleri ve türklüğü aşağılamıştır. etrak-ı bi-idrak (akılsız türk) lafı saray kökenlidir. hatta kanuni sultan süleyman'ın , oynadıkları bir oyun sırasında kendisini yendikten sonra kendisine etrak-ı bi-idrakdediği için pargalı ibrahim'i öldürttüğü söylenir. sultan süleyman kendisine türk denilmesini büyük bir hakaret olarak varsaymıştır.

ottoman'lar (atamanlar) büyük ihtimal balkan kökenli (spesifik olarak makedon) bir slav kabileydi. güçlene güçlene gelip tarkyaya yerleştiler. sonra en zayıf döneminde bizansı yıktılar. ordularını büyütürken anadolu'daki türkmen aşiretlerini ve kafkasyadan gelen kabileleri kullanmak için islam havucunu kullandılar. nüfusun yarısını oluşturan müslüman halkı yönetmek ve kendi iktidarlarını sürdürmek için islamın her türlü enstrümanını kullandılar.

hac onlar için gitmeye değecek bir şey değildi.
araştırdığım tüm kaynaklarda rastlayamadığım bir durumdur.
ıı. mahmut hacca gitmiştir. hac vazifesini yaparken bir yandan da yeni çeri ocağını kaldırmak için asakiri mansurei muhammediye ordusunu kurmak için çalışmıştır. ordu hazırlıklarını yaparken de sonuçta haccını yapmıştır.
Gotleri tutuşunca cihad ilan etmeyi biliyorlarmış ama.
o zamanlar hacca gitmek uzun zaman aldıgı icin tahtlarını o kadar süre boş bırakmaktan çekindikleri için gitmemişlerdir.