zararsız koyun mutluluğunun ifade ediliş şekillerinden biri. 600 sene dünyaya hükmetmiş falan. 1700 lerin ortalarından sonra gelenden geçenden tokat yediğimizi unutmayalım, abartmayalım, uçmayalım. hadi bakalım.
hükmetti de hükmetmesinin sefasını halk mı sürdü, saraydaki padişah sürdü. halk ne yaptı, ağır vergiler altında ezildi.
amerika vietnamda yenilince çöktü sanan kişi beyanatı.
osmanlının en geniş sınırlara 1700 yılından sonra ulaştığını bilmeyen cahillerin sacmalamasidir. aç bir kitap oku amk hic birsey bilmiyorsan.
sen türkiye sınırlarını korumaya çalışırken ataların karadenizi göl yapmış.
ayıptır.
olum niye bu kadar ergensiniz lan hala?
tamam, biyerden bok atacaksın,
solcusun veya kemalistsin, bi belli edeceksin.
bu mu yani bula bula?
600 sene hükmettiğini sanmakmış...

ya bi git büyü ya...
salaklıktır.

nerdeyse son 150 yıl ingilizler sayesinde varolduğunu bilmeyen cahil kişi sanrısıdır.
kendimizi fazla abartmaktır.
gaza gelmiş koyunların sanmasıdır. 700 sene diyenini bile gördü bu gözler.. matematiğini siktiklerim!
evet sadece 200 sene hükmetmiş ama islam dünyasına 600 sene hükmetmiştir.
elbette hükmetmişmidir hükmettiyse ne kadar hükmetmiştir sorusuna farklı yorumlar ileri sürülebilir. osmanlının dönemin en büyük askeri gücü olması amerika ve afrika yerlilerini güney ve güneydoğu asyada yaşayan insanları ve devletleri pek enterese etmemektedir. ancak bir portekizin adı bile onu duyan bu geniş coğrafyada ki insan kitlelerinin kanını dondurmaya yetmektedir. osmanlı denesede kolu hint okyanusunda portekizlilere uzanamamıştır.
portekizin dünyanın süper gücü olduğunu iddia etmeyeceğim. ancak osmanlının gücünün doruğundayken ele aldığımız bu doneden yola çıkarak osmanlının ne kadar büyük bir güç olursa olsun ancak kendi bölgesinin ağası olduğu sonucunu çıkarabiliriz rahatlıkla.
her ne kadar bu bölge 3 kıtada milyonlarca kilometrekareye yayılsa bile dünya akdeniz çevresi ile sınırlandırılacak çağları çoktan geride bırakmıştır.
yinede dünyanın en büyük gücü olduğu kabul edilebilir fakat bu gücün 600 yıl sürdüğünü iddia eden tarih profesörleri neyin kafasını yaşıyor çok merak ediyorum.
1300 de kurulduğunda anadoludaki beyliklerin en küçüğüydü
1402 de anadolu siyasi birliğini yeni kurmuşken timur tarafından darmadağın edildi.
1453'te istanbulun fethi ile imparatorluk olduğunu kendi tarih kitaplarımız yazıyor o tarihten başlatsak 469 yıl oluyor bu sözde tarih profları nereleri ile yorumlamışlar bu kitapları diye derin düşüncelere gark oluyor insan
1516'da devrin en büyük güçlerinden memlüklere karşı gücü ilk kez sınanır.
hızır reis gelene dek donanma gücü sınırlı
nihayet kanuni ile gücünün zirvesine ulaştığında sene 1550
sonrası malum zaten.
comar avuntusu.

bak bakalim kurulus devri kac sene, yukselme devri kac sene, duraklama devri kac sene.

osmanli kurulur kurulmaz hemen dunyaya hakim oluverdi dimi?
Cok hakli lan adam 1699 1914 arayi direkt gec kaldi 400 sene 1299 1453 arasini da anca bi bucuk asir falan oluyor.
bende tarih çalışırken bunu çok kafama takmıştım, sayıyorum sayıyorum 6 asır etmiyo biri beni aydınlatsın.
osmanlının dünyaya hükmettiği bir gerçektir lakin başlıkta dendiği gibi kuruluşundan yıkılışına kadar süper güç olduğu anlamına gelmez takriben 1450'lerden 1750'li yıllara kadar etkin bir güç olmuştur.
dünya tarihi hakkında hiçbir bilgiye sahip olmamakla mümkündür.

"dünyaya hükmetmek" göreceli bir kavramdır. mutlak anlamıyla ele alınırsa, tüm dünyaya hükmeden bir devlet asla var olmamıştır. abd için bile "mutlak anlamda" dünyaya hükmediyor denemez.

"dünyaya hükmetmek" ifadesine en yakın gelecek güç seviyesine ulaşan devletler ise, sırasıyla, abd, britanya imparatorluğu ve roma imparatorluğu olmuştur.

osmanlı ilk üçe bile giremez. osmanlı hep sınır çatışmalarıyla meşgul bir devlet olagelmiştir. akdeniz'de bile hakimiyet sağlayamamıştır. okyanus ötesi operasyonları hep başarısızlıkla sonuçlanmıştır.
daha viyana'yı alamayan nasıl dünyaya hükmeder ben bu işi anlamıyorum.

arap coğrafyasını, balkanları, orta avrupa'yı bugün bile rahat şekilde işgal veya ilhak edebilirsin.

siktiriboktan bir adayı bile uzun uğraşlar sonucu almışlar;

(bkz: rodos)

siktiriboktan bir adayı bile elinde tutamamışlar;

(bkz: girit)

türkler dünyaya hükmetmedi, 150-200 yıl falan avrupanın çöküşünden faydalanıp güç sahibi oldu, araplara ve balkanlara hükmetti o kadar.

600 yılmış yohh amk. o 600 yıl içerisinde 19 ve 20.yüzyıl da var. o zamanda da mı hükmettin dünyaya ?
Aa mal.

Tanim: eski dunyaya belki, yeni dunya isin icine girdiginde yalnizca turk imparatorlugu-monarsisi degil, rus, avusturyali, diger alman devletleri, macar, gibi diger avrupa devletlerinin de gucu azalmistir.