bugün

osmanlı devleti diye bir devlet yok.
çok kısa bir dönem almanya resmi yazışmalarda ottoman empire adını kullandı ,çok kısa sonra bıraktı.
Adının Osmanlı olması. Abi insan karizmatik bir isim bulur ya , bu nedir.
Türklükten uzaklaşarak araplaşması yaptığı en büyük hatadır.
Aynı hatayı selçuklu da yapmış. Türk olarak kurulmuş, araplaşınca yıkılmış..
yörükleri dışlaması.
Yenilik yapıyoruz diye fesle mesle uğrasmaları. 8.-14. Yüzyıl arası hem bilime hem manevi yaşantıya yön veren müslümanlar ıvır zıvır şeylerin peşine düşünce yıkılmaya ve geri planda kalmaya mahkum olmuşlar. Evet.
Kutsal Topraklar'dan vergi almaması.
"savaşma seviş" slogannı çok ciddiye almaları.
Gelenekçiliği bırakmamasıdır. Dünyada burjuva devrimleri gerçekleşirken, tüccarlar toplumsal statüsünde gözle görülür bir ilerleme kaydedilirken bu topraklarda tüccarlığın ismi dahi duyulmak istenmezdi. Yönetim mekanizması üretim ve dağıtım gibi bütün iktisadi unsurları sıkı bir kontrol altında tutuyordu. Dolayısıyla kimse daha çok çalışıp daha çok kazanamıyordu. işin ilginci Osmanlılar bu sistemi sonsuza kadar sürdürmediklerinde yıkılacaklarına inanıyordu. Tarih gerçekten garip.
her ne kadar dezavantaj olarak nitelendirilebilecek şeylerin sayısı çok olsa da (çok ulusluluk, kapitülasyonlar, saray entrikaları ...) en önemli hata tartışmasız sanayileşmede geri kalmasıdır. Bir ülkeyi caydırıcı ve güçlü kılan her zaman teknolojisi olmuştur. Ve bu teknolojide özellikle savaş teknolojisidir.
Osmanlının Türk olmayan etnik unsurlar barındırması hata değildi, dönem konjonktürüne göre uygundu. Bana göre, Osmanlının en büyük hatası kolonizasyona önem vermemesi olmuştur. Tüm gelişmiş Avrupalı imparatorluklar yeni dünyada sömürgeler edinmişlerdi. Sömürge insanlık ayıbıydı ancak bu durum beraberinde para, inovasyon ve güç getirmekteydi. Sömürgeleştirmeye katılsaydık bugün en azından Fransızlar kadar refah sahibi olabilirdik.
yavuz devrinde kürt ve arap bölgelerine yayılmaktır .
zaten bu fetihlerden hemen sonra osmanlının enerjisi
düştü . memleket babil kulesine döndü . yapılan bütün
reform hareketleri etkisiz oldu .

tabii yavuz sultan selim neden böyle doğuya , mısıra
sefer açtı ?? fatih sultan mehmet devlet kasasını boşalt
mıştı . para yoktu . 2. beyazıtın ispanyadan yahudileri
getirmesinin sebebi budur . bir de şah ismailin şiilik davasını
çıkarması var . sonuçta 400 sene arap vilayetlerinde insan
ve kaynak tükettik . onlara da yaranamadık .
işte gözümüzün önünde sadece suriyeliler on senede memleketi
batırdı .....

ortadoğudan ve ortadoğulu nüfusdan kopmak türkleri için şarttır .
1514 yılında başlayan güneye yayılma
politikası . arap ve kürt nüfusu sırtlamak .
(bkz: ermenilere soykırım yapmamak)
(bkz: Ermenilere soykırım yapmamak)
bence bu...
dikkat ederseniz yapmak değil, yapmamak yazıyor.
nerede yahudi var memlekete doldurması.
1.hata Kapitülasyonlardır net ekonomi olmadımı güçde olmaz.
2.hata viyana seferi öncesi Polonya aktörünü ortadan kaldırmaması ilk olarak Polonya bitirilmeliydi adamlar köpek gibi yardım etti Avusturya'ya bu yüzden kaybettik bu bariz ortada. Bence viyana için erken davranıldı.
3.hata ekber ve erşad sistemi
Viyana'ya kadar zorlamamalıydık.
endüstri devrimini az falan diil resmen 200 yıl ıskalamak.
insanlık tarihi boyunca süper güç konumuna gelmiş 13 devletten biridir.

Üç türk devletinden biridir.

Türk töresine sırt çevirince, çöktü.
Okyanus ticaretine dahil olamamak.
(bkz: slavlar)
avrupaya yüz vermek.
sömürgecilik yapmamak.
kendi tebaasının kurmaya kalktığı o matbaaya karşı çıkmayacaktı.
birincisi portekiz ve ispanyol'ların denizdeki gelişimlerine karşı gelişme sağlayamamak en büyük hataydı. biz o sıralar girit'i, rodos'u almaya uğraştık. aldık da noldu. bir şeyimize yaramadı.

ikincisi saraydakilerin devletin hazinesini çatır çutur yemesi. o haremdeki cariyeler mücevherlerle az yemedi devletin hazinesini.

üçüncüsü şu yeniçerilerden çok geç kurtulduk. artık devleti yönetiyordu adamlar. kendilerine destek vermeyenin kellesi gidiyordu.

dördüncüsü şu avrupa'dan sadece gösteriş ve şatafat kültürünü aldık ya, en büyük hatamız o diyebilirim. onun sayesinde lale devri geçirdik. ve ne oldu? zengin mi olduk, hayır. tam aksine battık da battık.

beşincisi şu kapitülasyonlar. kanuni'nin fransa'ya geçici olarak verdiği kapitülasyonu sonraki velihatların kalıcı hale getirmesi sebebiyle battık da battık. diğer ülkeler de istedi. onlara da verdik. en sonunda her geçene artık biz para veriyorduk.

yani sayabildiklerim bunlar. varsa ekleyeceğiniz başlık altına veya özelden bana yazarsınız.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar