kıyıda kalmış birçok nitelikli ve özgün filmi ıskalatabileceği için, gayetten düz bir yaklaşımdır. kime göre iyiyi göreceliliğin içerisinde yer alıp aksini betimlemekte mümkün olabilir zaman gelimi.

örneklerle açıklayalım durumu:

-bilmem kaç tane oscar vermişler!
-bir boka benzemiyor hacı.
- al benden de o kadar! zaman kaybı...

bir başka kullanış şekli için:

-hocam bunca oscarı almış film boş film olamaz.
-doğru söylüyorsun, kesin gidelim buna.
-kaçmaz, evet!

sonuçta;

(bkz: iki ucu boklu değnek)
kesinlikle yanlış mantıktır.
özellikle başka güzel örnekleri es geçmeye yol açarsa eksik ve -olumsuz anlamıyla- fazlaca elitist bir mantıktır. ama yine de bir film oscar almışsa bir göz atmaya muhtemelen değer, onu da atlamamakta yarar var.
oscar,yabana atılacak bir ödül değildir;izlendiği süre zarfı içinde insanların yüksek beğenisini kazanan,genelde kuvvetli ve kaliteli bir oyuncu kitlesiyle çekilen,alışılmış ve bayağı konulardan kendini sıyırmayı başarabilmiş,yüksek bütçe ayrılmış olması muhtemel filmlere bu ödül layık görülür.oscarlı filmi izleyipte hiçbişeye benzetemeyen izliyicidedir sorun.recep ivedik serisi kendileri için daha uygundur.
oscarlı film iyidir de çevresi kötüdür.
çok hatalı bir mantık değildir. her oscar'lı film süper olacak diye bir şey yok ama oscarlı filmlerin illaha ki bir gideri vardır. şahsımca cannes'lı filmler daha iyidir.
Böyle bir mantık yok, hala oscar neye verilir,kime verilir,neden verilir anlamış değilim zaten. ama hakedenlerin aldığına da inanmıyorum...
oscar almış film izlemeye değerdir.O kadar juriden geçmiş o kadar oy almış vsvsvsv o ödülü almış ve sen ona işe yaramaz diyosan sende bi problem vardır (bkz: )önce kendi film bilgisine bakmalı insan
çoğu iyidir şimdi, yalan yok. the departed, 12 yeas slave, kralın dönüşü, titanic, the artist, birdman falan güzel filmlerdi.

ama hurt locker, spotlight?

spotlight gene konusu iyidi de ya amk oscar alacak kadar da değildi.
Daha iyi filmler elbet var. Ama bazı ödüller için gönderilen filmler vizyon tarihinden önce sızdırılabiliyor. Adam başlarım ödülüne ben parama bakarım diyordur herhalde.
Dogru bir mantıktır. Herkesin zevkleri uyuşmayabilir ama genel kanı bu yöndeyse bir izlemek gerekir. Spotlight ' ı da ben beğenmedim misal ama ne bileyim " the room " filmini çok begendim. Kimileri yaş itibariyle sıkılır bazı filmlerden. Hatta erkeklerin çoğu dram filmlerine soğuk bakar. Kadınlar daha iyi izleyicidir bu bakımdan.
oscar dediğin nane abd film endustrisinin mafyöz bir şekilde kontrolunu sağlıyor. yapımcılar ödül/para alabilmek için belirli konularda gezinen belirli fikirleri dayatan filmleri üretiyorlar. di caprio nun neden kazandıgı oscar ı geri iade ettigini bi araştırın bulun.

aynı şeyler cannes film festivali için de geçerli. festival ödüllü bir çok filmi çok boş ve gereksiz bulmanız normal. mesela, bir arkadaşımla tartışmıştım, demiştim ki "o çok ödüllü filmler zenginlerin fakirlere bakış açısını yansıtıyor, filmler de sürekli acı çeken üzülen fakir yaşlı ya da anlamsızca koşturan fakir çıplak çocuklar gibi ögeler var". o sene haneke nin amour u ödüllere doyammamıştı, konu ney "çok acı çeken yaşlı bir adam ve çok acı çeken yaşlı karısı".