bugün

şşşt, sakin celallenme hemen. altı ok' a zeval gelmeyecek, tevhid-i tedrisatta zarar görmeyecek, sakin!

bugün o latif üslubu ile ahmet turan alkan hocanın bir okuyucu mektubu ile özetlediği muhteşem bir proje, açılım açılımına bir katkı da burdan olsun. neyse sözü üstad' a bırakalım;

--spoiler--
osmanlıca bizim dünyamızın lingua franca’ sı. modern türk dilinin içinden çıktığı göz kamaştırıcı kırkanbar. ana diliyle iş gören herkesin yararlanabileceği muhteşem bir avadanlık çantası. hesap basit ve net: böyle bir lisan desteğimiz olsa, çocuklarımız daha donanımlı yetişmez mi?
--spoiler--

turan alkan hoca bir de söz vermiş, " kaldı ki, hocalıktan emekli olduysak da elimiz tebeşir tutar allah’ın izniyle; söz, beşir hoca * “he” desin; göstereceği lisede meccâni ders okutmak ahdim olsun; ve daha benim gibi niceleri…"

hadi hayırlısı...

link editi: http://www.zaman.com.tr/y...ca-acilimini-destekler-mi
burnunda osmanlı tüten mandacıların isteğidir.
üniversitelerde tarih bölümlerinde okutulan bir karma dildir osmanlıca. herkesin bilmesine gerek yoktur.
ortaçağ hayaliyle yaşayan yabozlar gitsin öğrensin. yeryerde kitapları var. bir ara bende heves edip almıştım kitaplarını. öğrendim de biraz. sonra unuttuk tabii.
osmanlıcaya çalışacağına gidip kendini bilime ver diyeceğim ama bu sefer bilim diye yaratılış atlasını okur bunlar.
şu aralar bir tarih öğrencisi olarak osmanlıca dersinden kıvranmam sebebiyle daha önce neredeydiniz diye sitem ettiren, gerçekleşmesini canı gönülden desteklediğim proje. iyidir güzeldir, keşke olsundur.
zorunlu olmasın seçmeli ders olsun dediğim proje. tarihini insanın öğrenebilmesi, kendisiyle geçmişi arasında bağ kurabilmesi ve kendi içinde çıkarımlar yapabilmesi için bundan doğal ne olabilir ki.tarihle uğraşmak, osmanlı alfabesini öğrenmek gönül işidir. bunu sevmeyen bir öğrenciye dersini dayatmak pek te iyi sonuç vermeyebilir. aynı matematiği sevmeyen birine özel ders yüklemesi gibi.
osmanlıca bir dil değildir. alfabedir. kısaca eski türkçe de denilebilir. bu yüzden dil diyemeyiz. osmanlıca öğrenenleri yobaz olarak nitelendiren sevgili yazarların önce bunu bilmeleri gerekir. dil öğrenmek, araştırmak, eskiyi bilmek ne zamandan beri yobazlık oldu.
desteklenmesinde sakınca olmayan kampanya. insanların tarihlerini bilmesi, atalarının kendilerini nasıl ifade ettiğini bilmesi her toplum için zorunluluktur. dünü bilmeyen yarını öngöremez. divan şiirlerini hala anlamayan bir milletiz. proje olarak ortaya çıkarsa güzel olur.
türkçe için hayati fayda sağlayacaktır.

300 kelimeyle düşünen-konuşan cühela insanlar yerine daha akıllı insanlar oluruz, irtica hortlamaz, gerici kafirler dirilmez.

daha akıllı insanlar oluruz, ayakları yere sağlam basan akıllı insanlar.
osmanlıca zorunlu ders olmasında önce yapılması gereken şey, torunlarına atalarını sevdirmektir. eğer sevdirilirse onlar da atalarının 1000 yıl boyunca kullandığı alfabeyi öğrenmeye çalışacaklardır. ondan sonra seçmeli ders olabilir. osmanlı yazısını öğrenmenin katacağı faydalar izahtan varestedir.
--spoiler--
OSMANLICA zaruri bir ihtiyaçtır. Geç kalınmış bence. 1950-1960’lı yıllarda Peyami Safa, Attila ilhan, Osmanlıca’nın mecburi olması gerektiğini söylemişlerdir. Çünkü Osmanlıca bu kadar geçmişi olan bir milletin kendi öz vicdanıdır. Yani kültür olayıdır. Kültürlü insanların da daha çok olması, çoğaltılması gerekir. Süleymaniye Kütüphanesi’ne gidin Amerikalıları görürsünüz orada. Dilbilimci oldukları için Osmanlıca’yı da bilirler başka dilleri de bilirler; ama bizim gençlerimiz bilmezler.
--spoiler--
(bkz: çince zorunlu olsun)
avrupa'nın zamanında kucağında hoplattığı osmanlıyı canlandırma denemesindeki şakirtlerin hayalidir.
dedesinin mezar taşını dahi okuyamayan nesil için uygun teklif.
aman aman millet osmanlıcayı öğrenir gerçekleri bi zatihi öğrenirde
ekmeksiz kalırız korkusu...
korkmayın bunca düşman varken si sadece osmanlının kamışını görürsünüz...
osmanlı arşivlerinde japonlar araştırma yapmakta fakat türkler arşivlere yabancı kalmaktadır.

türkiye gençliğinin daha entelektüel, açık fikirli olması için osmanlı türkçesi öğrenmelidir.

osmanlı türkçesi'nin siyasi tercihler, dini tutumlarla alakası yoktur.
ciddi anlamda düşünülmeyi hakeden bir öneri.

şahsi bir üslupla dile getirecek olursak;

şu kadar zamandır bu sözlükteyim, daha mantıklı bir dileğe - fikre rastlamadım.
can-ı gönülden destekliyorum.
(bkz: helal)
böylece tarih daha kolay ve doğru öğrenilip öğretilebilir.

(bkz: olsa da yesek)
osmanlıca diye bir dil olduğunu sanan kişi isteğidir. osmanlıca diye bir dil yoktur. osmanlı türkçesi vardır. arapça, farsça çoğunlukta olan bazı kesimlerin sanki kendi öz değerleri sandığı türkçenin bir evresidir. osmanlı türkçesi isteniyorsa eğer; göktürk türkçesi, eski anadolu türkçesi gibi türkçenin diğer eski evrelerinin de olması gerekir. bu ülkenin özü sadece osmanlı değildir. daha öncelerini unutmamak gerekir.
1- vay arkadaş ölü bir dil okutulmasın o zaten araplardan gelmedir ve arap kötü osmanlı kötü müslüman en kötü 2- hemen yapılmalıdır zira gençlerimizin osmanlıyı bilmeleri gerek, sevmeleri gerek osmanlı iyidir vs. * tartışma hep bu konular odaklı sürer. osmanlı türkçesi öğrenmek kötü müdür? hayır asla. gerekli midir? sanmıyorum. zaten lisede ve öncesinde yeterince ders var. herkes olmuş birer yarış atı. yaşamaya zaman yok. gençlerin başlarını kaşıyacak vakitleri yok. benim önerim osmanlı türkçesi kursları açılsın. dileyen gitsin, dileyen gitmesin. Ayrıca ölü bir dil değildir. alfabesi farklı türkçedir.
az yük var ya bindirin amk genç beyinlere.
istersen türkçe konuşmak yasak olsun?

kurs aç, isteyen öğrenir istemeyen öğrenmez.

illa bi zorlama isteği.

zorla hakaret ettireceksiniz kendinize.
hiç bir şeyin zorunlu olması iyi değildir elbette.

fakat!

konuşacak ve düşünecek kelimesi 300 kelimeye kadar gerilemiş, iki cümlesinden birisini tenasül uzuvlarıyla noktalayan bir gençliğe, ilaç olması bakımından zorunludur!
osmanlı tebaasının bile bilmediği, konuşmadığı bir dil için gereksiz çabadır. esperanto misali oluşturulmuş yapay bir dil olan osmanlıca, saray çevresiyle sınırlı kalmış bir dildir. halka inememiş, halka inmesi belki de engellenmiş bir seçkinler dilidir. hani o yıllardır eleştirdiğiniz cumhuriyet elitlerinin yapay kültürü var ya, hah işte ondan. atatürk orijinli oldu mu itin götüne sokulan durumlar, konu osmanlı oldu mu bir anda elzem oluyor amk. riyakarlığınıza sokayım.

peşin edit: her türden elitizme sokayım.
muthiş olur ama dikkat bazıları kızabilir.
osmanlicayla beraber arapca ve farsca'nin da zorunlu olmasi gerekir. hatim indiremeyen ogencilere lise diplomasi verilmemelidir. din olmadan edinilen kuru bilgi, dumensiz bir gemi gibidir. nereye gidecegi, nereye carpacagi belli olmaz.
ne gereği var kardeşim. olacaksa seçmeli olmalıdır.
Zaruret nevindendir.