bugün

orhan veli kanık şiirlerini okumuş herkesin fark edeceği gerçek.

hemen analiz edelim tabii. yani, benim şurada yazdığım yazıların olur olmadık yerlerinde enter'a bassam, bu da pekala bir orhan veli şiiri olabilir. tek yapmam gereken uzun veya kısa olması fark etmez, arada sırada, enter'a basıp mısra oluşturmak.

"gemliğe doğru
denizi göreceksin
sakın şaşırma"

abi bu ne ya, şiir mi şimdi bu. 3 uaşındaki inci sözlük yazarı yeğenim bile daha iyisini yazar.

bu ve bunun gibidir çoğu şiiri. birkaç kafiyeli şiiri de vardır ama bunları da alelade her edebiyat öğretmeni yazabilir. kafiye ve aruz'da yahya kemal gibi adamların 1000 kilometre bile yanına yaklaşamaz.

ve dolayısıyla, orhan veli şair filan değildir. olsa olsa derbeder bir vatandaştır, o kadar.

yalnızca şu dizelerle bile kanıtlanabilecek durum. şu akıcılığa bakın; "teyzi reftar olanın payine nağmen dolaşır".
şair falan olduğu gerçeğini değiştirmez.

(bkz: şair filan)
(bkz: hayat ne tuhaf vapurlar filan)
sadece kafiyeyle şiir yazıldığını sanan dar görüşlü insanların sıçtığı tespit.
edebiyat güzel bir deniz. derin bir deniz. tek eksiği yüzme bilmeyenlerin de plajlarında dolanması. sonra böyle boğuluyorlar falan. orhan veli mükemmel şairdir. hatta aynı zamanda devrimcidir. sanatın halk için olmadığını iddia eden akımı alıp katlamış, o akımı yaratanların koltuk altına dürüp göndermiştir. mükemmel de insandır. o kadar mükemmel olmasa bu devirde hala tartışılıyor olamaz belki de. orhan veli dediğin zaman bugün kıyısından dahi olsa şiirle ilgilenen insan tanır, bilir, okumuştur. nef'i dediğin zaman "o ne la?" diyorlar. bugün türk edebiyatı var ise, sebebi orhan veli'dir. şiirlerini alelade her edebiyat öğretmeni sadece yazdığını zanneder.
orhan veli kanık saygı duyduğum biridir.
şiirleri ile hayat bulduğum biridir.

orhan veli kanık çok sevdiğim biridir, şairden ve şiirden anlamayanlar ileri geri konuşmazsalar kendileri için daha hayırlı olacaktır. büyük hasarlar verebiliriz aksi takdirde. yanımda dostlarım ikra, sapkali e, immortal tehcnique ve sabribey var. sakınalım.
(bkz: kitabe i sengi mezar)
bu şiiri katlamadan götüne sokmak istediğim tiplerin beyanatıdır. "kim şair?" diye sorsan, nazlı ılıcak der böylesi...
şiiri sevdirme başarısını göstermiş bir adama yapılan saygısızca söylemdir. hiçbir şey yapmamışsa bile, aruzcular gibi sadece kendisini tatmin etmek için,sadece kendisinin anlayabileceği şiirler yazmamıştır.
(bkz: çok güzel hareketler bunlar)

böyle güzel konular hakkında tartışmak yani...
çağdaşlığa, bu kere de çağdaş türk şiiri üzerinden saldırmak için uydurulmuş sözde gerçeklerden birisidir.

okuyun ve feyz alın :

ANLATAMIYORUM

Ağlasam sesimi duyar mısınız,
Mısralarımda;
Dokunabilir misiniz,
Gözyaşlarıma, ellerinizle?
Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel,
Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu
Bu derde düşmeden önce.
Bir yer var, biliyorum;
Her şeyi söylemek mümkün;
Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum;
Anlatamıyorum.

Orhan VELi
adam gaip akımının temsilcisi. serbest ölçü ve kafiyesiz yazıyor. bu yüzden olmasın? logar kapağının açık olduğunu görmemiş ve içine düşerek hayatını kaybetmiştir.
edit:imla
garip akımının şiir sıçmaktan öteye gitmediğinin kanıtı olan tespittir.
bunu diyen zihniyet bir zaman da necip fazıl ile serdar ortaç'ı kıyaslıyordu.*
şiir mi yazsam origami yle mi uğraşsam ikilemi içinde kalan bünyelerin zırvası.
şiiri belli ölçülere sığdırmaya çalışanların anlayamayacağı bir şairdir orhan veli. gidin nedim okuyun, baki okuyun en olmadı fuzuli falan okuyun siz. onlarda bol bol ölçü var.
şairdir efendim. hem de bir garip şairdir. işte sırf bu yüzden bir garip şairdir.
bu da ayrı bir bakış sıçışı.
(bkz: beyin bedava)
uludağdayım uludağda
kar'ı seyrediyorum kar'ı
donu çözülmüş buz gibi kar'ı
masamda sıcacık biram
hani ya rakım
herkes sky'n le kayıyor
benim sky'm kırık
ismim orhan veli kanık
edit: bu adam şair değil de kim o zaman güzel kardeşim.
(bkz: bu başlık zaten engelli)
doğru önermedir. keza orhan veli sadece " şair filan" deyişiyle anlatılabilecek kalem değildir. şairlerin en yalnızlarından, en gururlularından biridir. kısacık ömründe sefalet, yokluk, kabul edilememişlik , ezilmişlik sığdırmış; ölümünden sonra mezarı dostlarının başlattığı kampanyayla yapılmıştır. bir şair için bile fazla duygusal gelgitler içinde muhteşem şiirler yazmış, sayısız çeviri yapmıştır. * *

davet

bekliyorum
öyle bir havada gel ki
vazgeçmek mümkün olmasın
dünyada o anda şiir konusunda neler olup bittiğini bilmeyenler için normaldir bu iddia.
o. veli şairdir. en güzelinden.
(bkz: başlıktan yazar analizi)

şairliği apaçık ortada olan bir üsdaddan bahsediyoruz. basit biri değil, ismi markalaşmış biri orhan veli kanık.
kaç şair var ki şiirleri hala aklımızda olsun.
"ne bir güzel var avutacak gönlümü bu şehirde,
ne de tanıdık bir çehre,
bir tren sesi suymaya göreyim,
iki gözüm iki çeşme".
gün doğmadan
deniz daha bembeyazken çıkacaksın yola
kürekleri tutmanın şehveti avuçlarında
içinde bir iş görmenin saadeti
gideceksin
gideceksin ırıpların çalkantısında
balıklar çıkacak yoluna karşıcı
sevineceksin
ağları silkeledikçe
deniz gelecek eline pul pul
ruhları sustuğu vakit martıların
kayalıklarındaki mezarlarında
birden
bir kıyamettir kopacak ufuklarda
denizkızları mı dersin, kuşlar mı dersin
bayramlık seyranlar mı dersin, şenlikler cümbüşler mi
gelin alayı, teller, duvaklar, donanmalar mı
heeeey
ne duruyorsun be at kendini denize
geride bekleyenin varmış aldırma
görmüyor musun her yanda hürriyet
yelken ol, kürek ol, dümen ol, balık ol, su ol
git gidebildiğin yere
şiiri kafiyeden ibaret sananların gerçeği..senin şiir zannettiğin şey manidir çocuğum ve kanık mani yazmadığı için sizleri ailecek tatmin edemiyor olabilir.
boyle oturdugu yerden atip tutmanin dayanilmaz hafifligi bu olsa gerek.