bugün

led zeppelin benim müziğimden etkilenmiş diye övünüyorsa yazık. zira led zeppelin araklarıyla meşhur bi gruptur biri söylesin ona.
teoman, aylin aslım, hayko cepkin ve türevleri ne kadar rock yapıyorsa bu adam da o kadar arabesk yapıyordur işte.

tanım: büyük sanatçı.
yılların eskitemediği usta.

(bkz: küstüm çiçeği)
dün akşam okan bayülgen in kral çıplak programında konuk olduğunu görür görmez televizyonu kapatmama neden olan reklam sanatçısı. kasınatör.
Yaptığı müziğe laf eden insan müzikten anlamıyor demektir.Bağlamaya yeni bir tarz kazandırmıştır.1960 lı yıllarda yapılan bir bağlama çalma yarışmasında Arif SAĞ la beraber birinciliği paylaşmıştır.
çok üzülüyorum. çünkü orhan gencebay benim için en harika, en güzel aşk şarkılarını yazmış ve bestelemiş kişidir. orhan gencebay deyince içimdeki rüzgarlar bir başka eser. bir meltem havası... hafiften aşk sarhoşu...

ama babanın ayıp ettiği şeyler var. bir orhanperver, orhancı, orhanist olarak bunu söylüyorum:

baba! bırak bu devletçiliği. darbe yapanlar için sarfettiğin sözler çok kanıma dokundu. kut anlayışı öldü bitti gitti artık. "başımızdakiler" allah'ın bir lütfu değildir. onları halk seçti. onlar da insan. hata yaptılar. kabul et. yapma etme. sevenlerini üzme. eski şarkılarının öyle bir hatrı var ki şu bünyemde. yazıya, kelama dökülecek cinsten değil.

o zaman aşk ile söyleyelim: mevsim bahar olunca, aşk gönüle dolunca, sevenler kavuşunca, yaşamak ne güzel...
(bkz: stairway to heaven)
erkan oğur'a göre yüzyılın en iyi bestesini yapmış adam.

(bkz: hatasız kul olmaz)
babaların ilk halkası...
(bkz: kashmir)

(bkz: hatasız kul olmaz)
cüneyt özdemir ve okan bayülgen'e konuk olduğu programlarda 12 eylül darbesine dair, "vicdandan" ve "akıldan uzak", saçma-sapan bakış açısıyla ne kalibrede bir adam olduğunu gösteren vasat.
Yıllarca müziğini severek dinlediğim ve birçok konuda geniş bilgi sahibi olduğundan aklı başında bir adam sandığım Orhan Gencebay'ın 12 Eylül darbesiyle ilgili olarak "Yaa o günlerde can güvenliği yoktu, ihtilal olunca ne güzel can güvenliği içinde sokağa çıkabildik" deyip yaşanan onca işkence, insan hakları ihlalleri ve acılara hiç değinmemesi, beni hakkında bir kez daha düşünmeye zorlamıştır.
Kendisine ısrarla 12 Eylül'ün asıl yüzünü göstermeye çalışan Cüneyt Özdemir ve Okan Bayülgen'e, 5 yaşındaki çocuk mantığıyla direnip "ama o günlerde sokağa çıkamıyorduk rerörö" deyip "devletçi papağanlık" yapan Orhan Gencebay, darbeyi matah ve gerekli bir şey sanma hatasına düşmüştür hiç utanmadan.
kaliteli bir müzisyen olsa da, ülkesinde yaşanan 12 Eylül vahşetine dair bu kadar sığ, vurdumduymaz ve cahil kalmasıyla nasıl bir karaktere sahip olduğunu kanıtlamıştır.
"Adam sanmışız" bunca yıl, yazık.
samsunludur kendisi. babadır.
aklım takıldı diye bir şarkı yapmış ki akıllara zarar benim arabeskle işim olmaz diyenlerin bile müptelası olacağı kadar güzel bir şarkı...

orhan babadır.
sözlük yazarları tarafından orhan bencegay esprilerine maruz kalmış talihsiz üstad.
türkiye'den utandığını açıklamış canlı şarkı söylemeyen şarkıcı.

http://haber.gazetevatan....aniyorum/341185/8/Magazin

korsan yüzünden çemkirmiş ülkesine.

korsana karşı çıkan korsan kişilik.
müziğe 6 yaşında başladı. usta hocalardan ders aldı. ilk profesyonel bestesini("Ruhumda Titreyen Sonsuz Bir Alevsin") 14 yaşında yaptı.
bir teselli ver
yarattigin mecnuna, bir teselli ver

sevenin halinden sevenler anlar
gel gör su halimi, bir teselli ver
aramizda baska biri var ise
tertemiz askimi bana geri ver

ben zaten her acinin tiryakisi olmusum
ömür boyu bitmeyen dert ile yogrulmusum
gülemem, sevgilim ben sensiz yasayamam

bana ne gerek
senin askindan baska bana ne gerek

askin zehir olsa, yine icerim
yolun ecel olsa korkmam gecerim
yeterki sevdim de, ben bu ask ile
dünyanin kahrina güler gecerim
yaşayan efsane. kıymeti ölmeden bilinmesi gereken adam. hor görme garibi diye bi şarkısı var ki sorma. beni benden alan. giriş süper sözler süper.

http://fizy.com/#s/1aiscr

sevmiyorsan hor görme bari.
- buyrun efendim ne arzu etmiştiniz.

- şiş at!!!

abdurrahman palay tarafından seslendirildiği bir tv filminde arkadaşıyla yemek yemek için gittikleri lokantada garsonla aralarında bu muhabbet geçmiştir.

bir de hülya koçyiğitle oynadığı bir filmde bindiği taksiye 'bebeee çek' dediğini hatırlıyorum.
şarkıları ile büyüdüğüm sanat harikası. of çekişlerinin hastasıyım.
rakının yanında çok iyi giden adamdır. adam gibi adamdır. babadır. candır.
orhan gencebaysız rakı, rakısız orhan gencebay çekilmez.
bu topraklar en iyisini çıkartana kadar en iyisi bu adam.
hepsinden önce adamdır.
samsun dogumlu, karadenizli arabesk sanatcisi.