bugün

genellikle erkek kavgalarında kavga başlangıcında ''bak ben gayet dostça yaklaşıyorum ,bozuşmayalım''tribindeki yalandan barışcıllık (!)ifadesini kullanan modeldir.
(bkz: önüne gelene canım diye hitap eden tip)
(bkz: dayak geliyor dayak)
-arkadaşım önüne bak
-lan arkana bak
-arkadaşım düzgün konuş bak
-lan arkana bakkkk
-arkad... *

(bkz: türkiye deki trafik kazasi manzaralari)
arkadas diye ögrenciye bagıran ögretmenin akrabasıdır.
genel tabirle sevgi dolu tiptir. ancak gözlerini kısıp bakan ve derine inebilen için insanlara mesafeli yaklaşan ve çoğu kez empati kurmakta başarısızlığa uğrayandır.
+kanka naber
-iyi (adı neydi bunun ya)
(bkz: tanımadıgınız kişinin size kanka demesi)
bilader demesinden bir nebzede olsa iyi olan tiptir. bir de dostum ve moruq diyenler vardır ki, evlerden ırak olasıdır.
peder zicklerin muhtemelen kıl olduğu bir tiptir.
(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
kardeş diye hitap edenden biraz daha iyi olanıdır.
önüne gelene bebişim deme durumu (bkz: burhan altıntop yüzünden herkesin dilinde)
daha da beteri olan durum.

(bkz: onune gelene kardeşim diye hitabeden tip)
önüne gelene dostum diye hitap eden tiple kıyaslandığında çok daha az sinir bozucu olan tiptir.
tartışma esnasında söyleyeni çoh pis terslemek gerekir. bir de bunu canım kardeşim versiyonu vardır çifte kavrulmuş dayanaksız samimiyet kapsamına girer.
bodyguard olma ihtimali yüksek insandır. daha beterlerini yapanlar da mevcuttur, arkadaşım yanlarında sevimli kalır..

(bkz: bizim oğlan)
(bkz: eleman)
daha kötüsü askerde vuku bulur *:
(bkz: onune gelene toprağım diye hitabeden tip)
forumlarda karşılaşılabilecek tiplerdir ayrıca. forumun direkleri *yeni gelenlere arkadaşım diye hitap ederler.
'herkes beni sevsin, ben de herkesi seveyim, dünya ne güzel! hepimiz kardeşiz!' duyguları besleyen, dünyaya ayak uyduramamış tiplerdir. iki gün sonra biri tarafından pataklanarak öldürülme ihtimalleri çok yüksektir bunların. gayet kıl tiplerdir.
söyleyişindeki ses tonuna göre samimi veya tehditvÂri hareketlerde olup olmadığı anlaşılabilecek tiptir.
kız versiyonları çok sinir bozucudur bunların. yanlarındaki erkeklere "arkadaşım" şeklinde hitap ederek erkeklerin kızla çıkma olasılıklarını tek kelimeyle yok ederler. * * *
hele ki telaffuzu şu şekilde olursa tam gerginlik yaratır. (şiveden bahsetmiyorum tonlamadan bahsediyorum)

arrrkhaaadaşşmmmm.

şarteller atıveriyor bazen.
tayyip erdoğan
birkaç sene önce katıldığı abbas güçlü ile genç bakış programında istemediği tarzda soru soran öğrencielre bu şekilde hitap etmiştir. tabi hitap ettikleri onun arkadaşı olmak ister mi orasını bilmem.**
cogunlukla ben senin arkadasin degilim diye yanit alan tiptir.
üstat, hocam, hacım, kardeşim, baba, abi, canım, göbel de diyebilecek tiptir. *