üniversiteli öğrencilerin kurtarıcısı.haşlık ev kirası vs. çıkartma çabası.
(bkz: üniversitede okurken özel ders vermek)*
genellikle öğretmenlik okuyan öğrencilerin ailelerinden aldıkları paranın yanında kazandıkları ve çatır-çutur yedşklerş paradır.
eğer ders verilen kişi komuşunun ismiyle ters orantılı oğlu zeki ise, bu eylem işkenceye dönüşür, sinir krizlerine yol açar.komşuyla aranız iyiyse para felan alınmaz, istenmez, istenemez.

Kapı çalar..Gacııııııırtt. *

- Deniz Nasılsın ?
+ iyiyim gönül teyze. sen nasılsın ?
- sağolasın.bizim zeki'nin yarın matematik sınavı varmış, sana gelebilir mi deniz ? anlamadığı konular varmış.
+ benimde sınavlarım var ama.. neyse gelsin bi yarım saat sonra bakarız gönül teyze.
- ya deniz aidatı vermediniz bu ay onuda zeki'yle yollarsın..
+ ... tamam gönül teyze.
- ya rahatsız etmiyoruz di mi ? böyle gelip gidiyo zeki ama. içinden kızıyosundur bize.*
+ yok ya olur mu öyle şey ? gelsin gelsin.. * *

45 dakka sora komşunun oğlu gelir. 8 X 5 'i cevaplayamayan çocuğa matematik anlatma girişimleri başlar.komşudan 2-3 gün sonra zeytinyağlı yaprak dolmasıyla karşılık gelir.*
geçinmek için artı bir ekstra olarak başladığım bu işe gönülden kapıldığım durumdur.meğerse içimde keşfedemediğim bir öğretmen yatmaktaymış da ben farkedememişim velhasıl gelelim ne dersi verdiğime sıkı durun(gülücük) matematik..
evet matematik dersi verdim üstüne üstlük anadolu lisesi 1 ve 2 lere ayrıca 8.sınıf oks ye öğrenci hazırladım.
hayatımda belkide hiç çalışmadığım kadar matematik çalıştım.sorular hazırladım.sıvavlar yaptım.öğrencilerimi kampa aldım.3 tane devamlı öğrencim vardı normal şartlarda lisedekilere haftada en az 4 saat; 8.sınıf öğrecime 6 saat ders verdim.sınav zamanları matematik kampı dediğim olayla bu toplam 14 saat 24 saati buluyordu.tabi ki bu durumda gelirim çok iyiydi (gülücük) (bkz: saatini ucuz yap gerisi kolay)
ama buraya yazdığım kadar kolay bir iş değildir.ben gecemi gündüzüme katar kendi derslerimden çok öğrencilere anlatacağım dersleri çalışır kısa notlar tutardım ha birde öğretmenlikle uzaktan yakından alakalı bir bölümde de değildim (bkz: kooperatifçilik)
neyse;
anlatabilmek, öğrenciyi; dikkati dağılmadan 2 saate odaklayabilmek çok zordur.disiplinli kararlı ve otoriter olmanız gerek.veletler yoksa sizi ciddiye almaz.
en önemliside verdiğiniz dersi sevdirmelisiniz.
parası acayip güzel olan, üniversite yıllarında yapılması gereken iş. ileride okuduğu bölümü bırakıp sırf bu işi yapan tanıdıklara rastlamak bile mümkündür. zengin çocuklar 1.30 saati 160 tl'ye ders veren arkadaşım, günde ortalama 4 öğrenciye ders veriyor. haftada en az 20 kere ders verse 20 x 160 = 3200 tl eder, yani ayda 10.000 tl'ye yakın bir para. bu paraları kazanmak için öncelikle iyi bir hoca olmak şart.
Matematik dersi verilir, ilgilenenlere duyrulur.
ingilizce dersi verebilirim.
üniversite 1de başladığım olay. dersanede de çalıştım. bu sene kpss ye hazırlanıyorum ama bıraktım hepsini.

evet sözlükte sosyal medyada takılmaktan geri kalmıyorum ama.
Bağlama dersi verebilirim.
klasik ama çok para getiren özel gitar dersiyle mensup olduğum mevzudur.
zaman ve para açısından güzel aktivite. almanca ingilizce dersi vermiştim diyebilirim.
Özgüven patlamasıdır.
yasanan sehre gore degisiklik gosterir. mesela sanat bolumlerinde ozellikle muzik ve sahne sanatlari uzerine bir bolum okunuyorsa doguda ozel ders vermek iskenceye dönüşebilir. daha konusmasini anlamadiginiz amcalarla karsilikli kalip ogretmenligi egitim fakultesinde can cekisen arkadaslara terk edecek hale gelebilirsiniz.
ilan: Ortaokul ve altı öğrencilere ders verebilirim.
Sözlük formatı dersi verilir.