bugün

Kitabın turune göre, emanet alınmışsa geri vermeden önce yapışan sayfaları yirtmadan ayırmaya çalışmak olabilir.
kitap son kez bağıra basılır, cildi sıvazlanır ve kitaplıktaki yerine itinayla yerleştirilir. bünyede geçici bir boşluğa neden olsa da kısa bir süre sonra yeni bir kitap arayışına girilir.
Ne ypacağım lan ben şimdi diye kendisine soru sorar insan.
okurken altı çizilmiş satırları tekrar okumak. bazılarını ezberleme çabasına girişmek.
ve yazarı çok sevmişseniz tüm kitaplarını okumalıyım diye gaza gelmek.
kitabin ozeti akildan gecirilir.
tekrar okumak.
hello word.
Aldiko Book Reader'ı kapatıp akabinde tableti şarja takmak.
masturbasyon yaparken her bir sayfasını peçete yerine kullanmak.
yeni bir kitaba başlayana kadar etkisinden çıkamamak.
40 dakika boyunca evin sarı duvarlarına bakılır. Ağzın açık şekilde. Şoku ise bir kaç gün sürer.
(bkz: gösteri peygamberi)
(bkz: sahilde kafka)
arka kapağı kapatıp odanın en uzak köşesine bakakalmak.
itinayla kitaplığa yerleştirmek.
Düşünmek.
okunan kitaba göre değişir. kitap sıkıcıysa sadece kapatılır ve kitaplığa fırlatılır. kitap heyecanlı bitmişse gece rüyalara bile girebilir.
uzun uzun öylece bakmak.
kitabına göre değişendir.
ağlanır.
bi dost gibi veda edilir kimine.
kimine "dur lan bi daha okim" denilip yeniden başlanılır.
kimi hiç bi iz bırakmaz "hayatımın 5 saatini çaldın ibne" diye sövülür.
sonu yazarın istediği gibi olmayanlara "bu ne amk şimdi" denilip yeni sonlar yazılır.
Kitabı kendi hayatımızla bağdaşlaştırmak.
Kitap okumaya bir süre ara vermek.
Yeni bir kitaba başlamak.
kitap bittiği için üzülmek.
Kitabına göre değişir. Tehlikeli masallar bittiğinde üzülmüştüm bayağı. Hatta internetten pdf olarak indirmiştim. Bi umut Belki kitabın sayfası eksik basılmıştır diye.
Eğer sevdiğiniz bir kitapsa hüzünlenmek. Sırf bitti diye.
Kitabı kapatıp kapağına bakarak gülümsemek.
ya "çok şükür bitti de kurtuldum" dersin ya da "içinde bir boşluk, hüzün oluşuverir, uzunca bir kitaba odaklanıverirsin" ki genelde hep bu olur. hatta baştan okumayı bile düşünebilirsin. çünkü o karakterler senle bir olmuştur, onlarla yaşamışsındır, görünüşlerini beynin de yerleştirmişsindir.