1. 1.
  obsesyon ve kompulsiyon larla seyreden anksiyete bozuklukları içinde sınıflandırılan bir psikiyatrik bozukluktur..
  16 -2 ... dr.sn
 2. 2.
  (bkz: OCD) (obsessive compulsive disorder)

  dual-core bir process'tir(!)

  obsesyon (takıntı, saplantı) : düşünsel(teorik) platform: ellerinin daima kirli olduğunu düşünmek
  kompulsif (zorla(n)ma) : eylemsel(pratik) platform: ellerini daima yıkamak

  veya

  uğurlu bir sayı edinmek ve çeşitli eylemleri o sayı kadar yapmak, burada temel sorun sayının ve yapılan eylemlerin bağıntılı niceliğidir. Yani misal, sadece 'kapıyı kapattım mı acaba' diye daima 2 kere kontrol eden insanla, bu tür birçok takıntısı(kapı, ocak, yoldaki çizgiler, elbise düğmelerinin hangi tarafa doğru iliklendiği, simetrik problemler, abdest alma ayinleri, cinsel saplantılar, sağ-sol el(ayak) saplantıları vs..) olan insanlar bu hastalığın 'disorder' statüsünde incelenip incelenmeyeceğinin saptanmasında bilinçli ve/ya bilinçsiz deneklik yapmaktadırlar.

  Baskı ve korkunun galebe çaldığı bir çocukluk en uygun kök saldığı yerleşkedir, bunun yanısıra çoğunlukla cinsel ve/ya dinsel içeriklidirler.

  Genetik olduğu kanıtlanmamasına rağmen olabiliritesi gene de kuvvetli bir ihtimaldir.

  %100 tedavisi 'kesinlikle' yoktur, zira her insanda belirli düzeyde varolan bir durumdur. işbu nedenle (bkz: ruh tamircileri)ne bu konuda inanmamanız önemle tavsiye olunur.

  ilaçla kısmen tedavisi (bkz: seretonin), (bkz: dopamin) gibi (bkz: norotransmitter)ler (sinirsel iletken kimyasallar) yoluyla sağlanabilmektedir.

  ileriki aşamalarda (bkz: majör depresyon) ile kanka olma ihtimali mevzu-u bahistir.

  Din açısından bakarsak konuyla ilgili gerçekten sağlam ipuçları yakalamamız mümkündür. Misal dinimizde (bkz: vesvese) , (bkz: vehim) diye adlandırılan ve Kur'an da da 'vesvese şeytan işidir' diye sembolize edilen durum işte bizatihi bu ocd vakasıdır.

  Gene misal (BKZ:GAZALi)nin boy abdesti mevzuunda buna mukabil söylemiş bulunduğu, lakin genele de yayabileceğimiz prensibi olan:
  ''abdestinizi alın, eğer emin olmazsanız bir daha alın, lakin hala emin değilseniz, arkanızı dönüp üç adım atın ve üç kere öksürün, bu eyleminizden sonra eğer hala aklınıza 'acaba sorusu' takılırsa şirke girmiş olursunuz'' beyanı konuyla direkt yakından ilintilidir.(gerçi gazalinin sözüne uyup benzeri durumlarda bu eylemi gerçekleştirmenin de insanı paradoksal bir kısırdöngüye sokacağı ve determinizm ilkesinin iyiniyetli de olsa alt-üst edileceği aşikardır)

  velhasıl-ı kelam işte özetle böyle bir illettir ocd dediğimiz vak'a.
  52 ... fena halde leman
 3. 3.
  asla iyileşmeyen tekrarlama hastalığı.ilaçla, ameliyatla veya psikoterapi ile etkisi azaltılabilir.
  8 ... sirius
 4. 4.
  insanı yaşamdan soğutan, insanın uykusunu kaçıran ve yapabilecekleri şeyleri kısıtlayan beter olası kişilik bozukluğu rahatsızlığı. tedavisi %100 vardır demek yanlış olur çünkü devamlı nükseden bir hastalıktır. ilaç tedavisi ve psikoterapiyle yaşamda oluşturduğu negatif etki minimuma indirilebilir.
  9 ... cllrsln
 5. 5.
  Bir davranışın saçma olduğunu bile bile tekrarlamak.Saçmalığının bilincinde olarak tekrarlamak.anksiyete olduğu için kesinlikle tedavisi vardır.
  12 ... ulubilgekisi
 6. 6.
  söyle ki obsesyon lan acaba ben evden çıkarken ocağı kapattım mı sorusunu kendine sormakken kompulsiyon ise lan ben emin değilim şu lanet ocağı kapattığımdan dur bi gidip bakayım demektir. her insanda az biraz var olacağı gibi fazlaca bulunanların bir psikologa görünmesi şarttır. *
  12 ... master of puppets
 7. 7.
  sürekli eve gidip kapının kilitli olup olmadığını kontrol eden insanlarda olabilen bozukluktur.
  4 -1 ... siklopentanoperhidrofenantren
 8. 8.
  sürekli bölüneceğiz korkusuyla yaşayan bu yüzden sağa sola girme arzusunu yenemeyenlerde görülen bozukluktur.
  4 -3 ... siklopentanoperhidrofenantren
 9. 9.
  (bkz: lustral)*
  5 ... engineer
 10. 10.
  6 aydır yoğun bir şekilde tedavisini gördüğüm hastalık. ilaç tedavisi ve kişisel telkinlerle hastalığın etkileri minimuma indirilebiliyor. obsesyonların zorladığı rituelleri ve kompulsyonları yerine getirmek kişiyi bir nebze rahatlatsa da bunlar hızla birbirini besleyen kısır döngüye yol açmakta bu yüzden bu zorlayıcı kompulsyonlara girmemek kişinin kendikendisine uygulayacağı en iyi çözümdür.
  9 ... birdy