bugün

en basiti polis kimlik kontrolü yapar, aksilik ya sana denk gelir kontrol ve kimliğini yanında taşımadığın için ceza yazar.
adınız tarafından kesilmiş karşılıksız çekler ve bitmeyen davalar, adınıza çekilen kredi.
yenisi çıkartmak için dandik bir gazete bulup hükümsüzdür ilanı vermek.
yenisini çıkartmak için hükümsüzdür ilanı verilmesine gerek yoktur artık. en yakın nüfus müdürlüğünden yenisi için başvuru yapılabilir ve anında alınır. Verilen dilekçe, sonrasında başınıza gelebilecek olumsuzlukları ortadan kaldıracaktır. Ehliyet için de aynı durum geçerlidir.
kimlik kaybolduğu için para cezası ödemek.
the talented mr ripley filminin versiyonuna hazır olun. bulamadığınız kimliği kayıp çalıntı ihbarı ile hemen yenileyin. zira sizin kimliğinizi çalan veya bulan fotoyu değiştirerek sizin yerinize geçmekte, bekarsanız yerinize evlenmekte, adınıza vergi levhası çıkarmakta, banka çeki ve kredisi almakta, yakalanacağını farkettiğinde ortadan toz olmakta, kimliğin sahibi olarak size geride banka borcu, vergi borcu bir kaç velet ve hazır bir hatun bırakmaktadır. boş yere kayıp ilanı vermekle meşgul olmayın. onun yerine mutlaka nüfus müdürlüğüne gidip yeni kimliğinizi çıkartın. bu işlemi yapmakta geç kalırsanız kayıp- çalıntı ihbarını geç yaptığınız için tüm sorumluluk esas kimlik sahibinde kalmaktadır.
önceleri nüfus cüzdanını biri ele geçirirse seni evlendirir sanırdım efendim. sonra öğrendim öyle olmuyormuş o iş. ( (bkz: aynı evde yaşayınca çocuk olduğunu sanmak) kaybederseniz sizi evlendirmezler. kısa sürede sorun çözülebilir.rahat olun *

edit:insanları yanlış yönlendirme amacı güdülmemiştir. not olarak sorunun kısa sürede çözülebileceği de belirtilmiştir.
nüfus cüzdanını kaybedince rahat olun diye tavsiye vermek hastasın ama doktora gitme demektir.
Kızlar için ayrıca zorlukları vardır mesela perçem veya kakül varsa onları geriye yaslayıp alnını kabak gibi göstermek zorundasındır.