1. 1.
    1928 yılında istanbul Öğretmen okulunda mezun olmuştur. Elazığ'da ilkokul öğretmeni olarak çalıştığı sırada Cemal Tollu ile tanışmış , bu etkileşimle çalışmlarını hızlandırarak ve ilk kişisel sergisini Elazığ Halkevi'nde açmıştır. Çalışmaları başarılı görülen santçıya Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Üstün Başarı Belgesi verilmiş ve devlet bursu ile Paris'e gönderilmiştir. 1932 yılında Paris'te Andre lhote ve Fernand leger atölyelerinde çalışmlara katılmıştır.Türkiye'ye dönüşünde Gazi Eğitim Enstitüsü Resim iş Bölümünden mezun olmuştur. Başarılı bir portre ressamı olan Nusret Karaca'nın başta Atatürk ve inönü portresi olmak üzere birçok başarılı portre çalışması vardır.
    1935'ten sonra çocuk kitaplarına kapak ve iç resim çalışmları yapan Karaca , 1940- 1944 yıllarında Milli Eğitim Bakanlığına yaptığı kitap resimleri ödüllendirilmiştir. 1944-1960 yılları arasında Resim Öğretmen Okulu nu kurmak üzere afganistan'a gönderilen sanatçı, burada başarılı çalışmlar yapmıştır.
    1941 yılında 'Ressamların Yurt içi Gezileri' programı için Urfa'ya gitmiştir. Nusret Karaca, Ankara'da çeşitli orta öğrenim kurumlarında, yirmi bir yıl resim ve sanat tarihi öğretmenliği yapmıştır. **
    ... koko