bugün

final fantasy serisinin müziklerine imza atmış japon müzisyen, composer. divinity isimli olan eserleri gerçekten güzel ve avrupa etkisi açıkça görülüyor.
21 mart 1959'da japonya'nın kochi kentinde doğmuş olan müzisyendir.squaresoft'a katılması ise 1985 yılında gerçekleşmiştir.sonrasında ise birer birer efsaneleşmiş bestelerini final fantasy için yapmaya başlamıştır.2003 yılında kurduğu black mages grubuyla,kendi eserlerini rock tarzında yorumlamış ve canlı performanslarda kullanmıştır.oyun müzikleri dışında ah, my goddess anime filminin de müziklerini yapmıştır.
en dikkat çeken eserleri;liberi fatali,eyes on me,one winged angel,melodies of life'tır.
21 mart 1959 tarihinde japonya'nın kochi şehrinde doğmuş olan japon besteci ve müzisyen. müziğe profesyonel olarak 1985 yılında japon video oyunları firması squaresoft'a katılmasıyla başlamıştır. daha sonra ise efsanevi bilgisayar oyunu final fantasy'nin müziklerini yapmasıyla büyük bir üne kavuşmuştur. final fantasy haricinde kendisi 1994 yılında new age türünde kişisel bir albüm olan phantasmagoria'yı çıkarmıştır. 2003 yılında ise japonya'da enstrümental rock müzik yapan the black mages grubunu kurmuş ve bu grupla 3 albüm çıkarmıştır. ayrıca 2000 yılında ah my goddess anime filminin de müziklerini yapmıştır.

aşağıda 1999 yılı şubat ayında nobuo uematsu ile yapılan bir röpartaj bulunmaktadır.

eric steffens: öncelikle, geçmişinizden başlayalım. ılk, nerede ve nasıl müzik bestelemeye başladınız?

uematsu: bay sakaguchi beni squaresoft'a davet etmişti, hepsi bu. şu an, niye müziği seçtiğimi bilmiyorum.

es: resmi müzik eğitimi aldınız mı? (kurs, okul, üniversite vb...)

uematsu: hayır.

es: vay! eminim square'de çalışmak için ne çeşit becerilere sahip olması gerektiğini bilmek isteyenler vardır.

uematsu: biz, sadece iyi müzik besteleyen kişiler arar, eğitimini önemsemeyiz.

es: bahse girerim bunu sizden duymak isteyen çok kişi vardır. müzik bestelemeye nasıl başlıyorsunuz? yani önce melodiden mi, yoksa ritimden mi başlıyorsunuz?

uematsu: her zaman önce melodiyi bestelerim.

es: bir müziği tamamlamak ne kadar zamanınızı alıyor?

uematsu: müziğe bağlı. bazıları sadece beş dakikamı alırken, bazıları haftalarımı alıyor!

es: ne tür müzikten hoşlanırsınız?

uematsu: son birkaç yıldır geleneksel irlanda müziği ile ilgileniyorum.

es: bu celtic moon albümünü açıklıyor! gerçekten muhteşem bir albümdü. peki bestelerken en keyif aldığınız albüm?

uematsu: ff8 olmalı! dinlemeye başladığınızdan itibaren, sebebini anlayacaksınız, umuyorum!

es: dinlemek için sabırsızlanıyorum! (röportajın yapıldığı tarihte ff8 henüz çıkmamıştı). yeniden düzenlenen albümlerin orijinal albümlerden daha çok ilgi topladığını düşünüyor musunuz?

uematsu: emin değilim. oyunun hayranlarının orijinal oyun müziklerini daha çok sevdiğini tahmin ediyorum.

es: sanırım ben de onlardan biriyim! yine de sizin yeniden düzenlenen müzik albümleriniz olağanüstü! sizin müzik besteciliğinden çekileceğinize dair söylentiler çıkmıştı.

uematsu: ben video oyunları için müzik bestelemekten ayrılacağımı asla söylemedim. çevirilerde veya başlıklarda bir hata olduğunu düşünüyorum.

es: chrono trigger'da birlikte çalıştığınız yasunori mitsuda hakkında ne düşünüyorsunuz? onun müziğinden keyif alıyor musunuz? ıyi bir insan mı? (gülüşme).

uematsu: iyi arkadaşlarımdan biridir. tabii ki çalışmalarını beğeniyorum. bazen evime ailesiyle gelir. ve beraber müzik aletleri çalarız.

es: (gülüşme). square dışında diğer oyun müziklerini dinliyor musunuz? koichi sugiyama ve koji kondo hakkında ne düşünüyorsunuz?

uematsu: evet, bazen. bu dünyada pek çok deha var. koichi sugiyama, oyun müzikleri dünyasının patronudur. benim müziklerime ilk dikkat eden kişi olduğunu tahmin ediyorum. koji kondo da çok iyi bir besteci. yıllardır görüşmüyoruz fakat arada e-mail'leşiyoruz.

es: ff8'in müzikleri üzerinde çalışmak ff7'den zorlu mu, daha mı kolaydı?

uematsu: benim için çok keyifliydi. ff7'den zorluydu, ama bu projede gerçekten çok eğlendim. özellikle faye wong'ün söylediği "eyes on me" de.

es: eyes on me, müthiş bir şarkı. onu sizin yazdığınızı düşünüyorum?

uematsu: evet. benim favori müziklerimden!

es: eyes on me için faye wong'u seçmenizdeki sebep vokal şarkıcısı olması mı?

uematsu: evet. onun sesini gerçekten çok sevdim.

es: teşekkürler!...

kaynak: http://www.finalfantasytr...paladin-nobuo-uematsu.htm

nobuo uematsu hakkındaki web siteleri

1. http://www.nobuouematsu.com/main.html (uematsu'nun fan sitesi)
2. http://www.square-enix-usa.com/uematsu/ (uematsu'nun resmi sitesi)

nobuo uematsu'nun müzik videosu
http://tiny.cc/xs0qn (eyes on me)
piyano eğitimine 11 yaşında başlamış. kendisini en çok elton john'un etkilediğini söylemiştir bir röportajda.