bugün

aynı ölçümleri zamanında nihal atsız'ın da kullandığı düşünülürse, dayanaksız bir iddiadır. zira kendisi, kendi kafatasını ölçüp türk olduğuna kanaat getirmiş bir adamdır. beri yandan bu ölçülerle mensup olunan ırkın belirlenmesi uçuk bir yöntemdir. zira bildiğin insanın kafatasının, doğum esnasında ana rahmiyle temasıyla bile şekillenebildiği düşünülürse bilimselliği şaibelidir..
"Türk değilse, o zaman ne?" sorusunu akla getiren durum.
dünya üzerinde yaklaşık 10,000 kişinin büyük hayalkırıklığına uğramasına sebep olacak olaydır. diğerleri pek sallamayacaktır bu durumu.
2000(yazıyla iki bin) yıl önceki türk hükümdar alparslanın çocukluk arkadaşı olan ve ordusunda komutanlık yapmış bulunan bir kimseye; bilimsel diye ileri sürülen bazı araştırmalara dayanarak asla yakıştırılamayacak özdeşleştirme. ayrıca saf kan türk olma hususunda hak iddia edebilecek insan sayısının pek az olacağını göz önünde bulundurarak, düşünülmesi gereksiz durum.

aşırı milliyetçiliğinden ben de hoşlanmamakla beraber,kendisini çok yakından tanıyamadığım için bu konuda ne hissettiğini tam olara bilemiyorum. ama kesin olan şu ki, dünyaya her gelişinde türk bayrağı altında ve hayatını orduya feda ederek yaşamış bir insanın damarlarında akan türklük aşkını, yeni nesillere aşılamakta bu kadar aşırıya gitmesi de şaşırtıcı olmamalı.
Emekten ve emekci siniflarin haklarindan dem vuran yahudi Karl marx' in hayati boyunca hic bir iste calismamasindan daha ironik olmadigini dusundugum durumdur . ayrica kendisi oz be oz Turk soyludur . yani gerisi laf-i guzaftir .
hüseyin üzmez'in bu araştırmadan bağımsız olarak dikkat çektiği bir husustur. 'nerde aşırı bir türkçülük savunucusu varsa büyük ihtimal türk değildir' der.
(bkz: ne mutlu türk üm diyene)

kişinin soyu ne olursa olsun, göğsünde türklük için atan bir kalbe sahipken tartışma konusu edilmesi saçma olan mevzu.
değil göğsünde, başınızın üstünde türklüğü taşısanız "kafatası ölçüleriniz" tutmuyorsa köle olmanız gerektiğini yazan/düşünen ırkçı denyonun son macerası.

vasiyetinde ne demişti? "herkes düşmanımız" ama en büyük düşmanı kendisiymiş.
efenim bu iki taraflı bir paradokstur aslında.

şimdi sen bu adama kafatasçı diyorsun; sonra da kafatasına göre türk olmadığını iddia ediyorsun!

hüseyin nihal atsız kafatasçı bir faşisttir, ben bu zihniyete karşıyım diyorsun, sen neyi kanıtlamaya çalışıyorsun?

e o zaman ne diye kendisi türk çıkmadı diye seviniyorsun; hani sen dünya vatandaşıydın be kardeşim?

diğer taraftan kafatasçılık yapan birinin kendi silahıyla vurulması da paradoksun diğer tarafı sayılabilir...
bu araştırmayı yapan arkadaşlar türkiye'de yaşayan 200.000 gürcü olduğunu ortaya çıkarmışlardı. gürcistan bile şaşırmıştı bu hadiseye...
örnekten hareketle, tarafımdan pek inandırıcılığı olmayan iddaa...

türkmüş, türk değilmiş onu fanatikleri ve düşmanları düşünsün. ben olaya bilimsel bakarım...
malum ork sürüsünün höylöylöylöy diye patrona halil ayaklanması başlatmasını sağlayacak hadise.

Edit 1: aha başladılar bile ehheh.
(bkz: kraldan cok kralci olmak)
emile durkheim de yahudi değilmiş ama fransızdan çok fransızlık yaparmış.
ziya gökalp için de aynı şeyler söylenebilir.
kafa tasına göre yapılan değerlendirmeler açısından bu böyle.
inönü veya ecevit ailesine siz kürt kökenlisiniz demek ne kadar doğrudur?
düşünsel olarak insan kendisini ne hissediyorsa odur.
anayasal olarak vatandaşlık bağıyla bağlı herkes türk'tür.
saf ırk aramaksa abesle iştigaldir.
zamanında saf ırktan bahseden bir vekile rahmetli özal "efendiiii, meclise bak hele çekik gözlü kimse var mı?" demişti
Bu haberden dolayi kemikleri sizlamasi olasidir nihal'cigimin...
-nihal atsiz in turk olmamasi na ne diyorsun abi?
+orhan pamuk türk oldu da ne oldu?
-haklısın abi.
gerçek olsa dünyada ulusalcılığı ve milliyetçiliği yıkmaya çalışan global sermaye sahiplerinin, kapitalist emperyalizmin ve onların köpekliğini yapan kişilerin çok hoşuna gidecek* ama çok şükür yalan olan önerme.
Antropoloji bilmeyen zatı şahanelerin uydurması. Türkkanın dediğine göre Brakisefallik ortalamasının altında çıkmıştır Atsızın kafatası.Olabilir mi olabilir.Peki bu ortalama değer Tam değer midir yoksa toplum içerisinde bulunan kişilerin çoğunluğunun değeri yani istatistiki bilgi midir? bunları bilmiyorsanız susacaksınız.Öncelikli olarak Türkkanın böyle bir iddiada bulunmasına imkan yok çünkü Bu değerlerin ırk tespitinde kullanılamayacağını ve sadece istatiski ortalama bilgiler olduğunu Türkçülüğün Yeni Esasları kitabında söyleyen reha oğuz Türkkandır.

Ha bir zamanlar söylediğini var sayalım atsızın Türkçülüğe karşı haçlı seferleri kitabında Türkkanın nasıl Ortalıkta lider olmak için dolaşan kendini beğenmiş bir adam olduğu,alavereleri dalavereleri uzun uzadıya anlatılmıştır.E o çağlarda daha toy bir çocuk olan Türkkanın böyle konuşması da Liderliği almak için cahilliğine verilebilir.

Uzun lafın kısası bu iddialar cehaletin dibine vuran kişilerin ve Türk milliyetçiliğinden yakınan Türklükten rahatsız olan kişilerin iddialarıdır.

Ha Atsız Türk olmasa takar mıydı?
Benim bildiğim Atsız takmazdı,O Kendisi Türk olduğu için Türklüğü sevmiyor Türkler Yüce bir Millet olduğu için Türkleri seviyor ve O yüzden Türklüğe hizmet ediyordu,Onun soyculuğu da Bu Yüceliği yaratan Türk soyunu korumak amaçlıdır Kendisini korumak amaçlı değil anlayacağınız.
doğrusu için
(bkz: nihal atsız ın safkan türk olmaması)
o işler kafa ölçüsüyle olmuyor. kafanın içi ve yürekle oluyor. ayrıyetten bana göre atsız'ı hala çekemeyen çevrelerin zırvasından başka bir şey değildi rbu önerme.
(bkz: satılmış moskof uşakları)
milliyetçi idollerin neredeyse hiçbirinin (etnik köken olarak) milliyetçiliğini yaptıkları milletlere mensup olmaması ilginç bir tesadüf olsa gerek.
(bkz: hitler in alman olmaması)
(bkz: ziya gökalp in kürt olması)
(bkz: sarışın mavi gözlü türk)
(bkz: bana kaderin bir oyunu mu bu)
(bkz: kafatasçının kafatası ölçüsünün tutmaması)
(bkz: türke türklük propagandası yapanlar)
eğer türklerin bir özelliği varsa oda yunus emre'nin veciz sözüyle şöyle açıklanabilir: 72 millete bir gözle bakmayan bizden değildir.bize kan edebiyatı değil aşk edebiyatı lazım.kin ,kan nefret edebiyatı yapanlar ancak (bkz: Patriotism is the last refuge of a scoundrel) sözüyle açıklanabilirler.
Türk düşmanları çok alem.

Gökalp kürt onlara göre.
Sarışın mavi gözlü türk mü olur lan?
Atsız da gürcü falandır herhalde.
Ahmet vefik paşa kimbilir nedir?
Mareşal fevzi çakmak hakkında da söylentiler dolaşır.

bugün diyarbakır nüfusunun hepsi kürt ise o zamanlar Gökalp kürttür.
Anlamıyorum şahsen, Musul, kerkük, güneydoğu anadolu bölgesi Karadenizden önce, balkanlardan önce, egeden önce Türk'ün vatanı olmuştur. 1.dünya savaşı öncesi, sonrası bölgesel nüfus hareketlerini iyi bilmek lazım.

ama yok Türk düşmanı cahildir, bilimden anlamaz, ilkeldir haliyle böyle somut verileri tartıp yorumlayacak kapasiteye sahip değildir.

her zaman verdiğim bir örnek,

1.dünya savaşı öncesi canik'in nüfusunun yarısını müslimler, diğer yarısını gayri müslimler oluşturmaktadır.

bugün o gayri müslimlerden eser kalmamıştır.

Müslim olup Türk olmayanları da Çerkez, acar vssi bugün bile Milli kimliklerini kendi çapında korumaktadır.
keza çingeneler de öyle.

benzer nüfus hareketlerini güneydoğu anadolu içinde de görebilirsiniz.

yok ama gökalp kürttür illa ki.

Sarışın mavi gözlü türk mü olur lan?

Türk dediğin Kazak gibi olur di mi?

Oğuz, kazak, kırgız, özbek, tatar bunların tarihin hangi çağlarında ayrıştığı, hangi çağlarında birleştiği, tekrar ayrıştığının hiçbir önemi yok zaten.

tamam kazak gibi olsun diyeceğim de diyemiyorum, onun yerine

siktir git allasen! diyorum.

Baba tarafım Öz be öz alevi kökenli Çepni türk'ü.

Baba tarafımda mavi gözlü olmayan bir tane insan yok.

Keza sarışın nüfusu da çok fazla.

en basiti amcam.

buna ne diyeceksiniz?
Hem alevi, hem çepni?
anlayacağınız
"türk olmama gibi bir ihtimalleri yok!"

Atsız'a gelince.

türk değil diyelim?

varsın Türk olmasın.

bırak türk'ü tarihsel dönüşüm içerisinde en ilkel topluluklardan biri olduğu yadsınamaz bir gerçek olan Kürtlerden olsun.

O bize Kür Şad'ı armağan etmiştir.

O bize Çanakkale Ruhunun yaşatılması gerektiğini öğretmiştir.

O bize Türk'ün Başbuğlarının, ilim adamlarının, edebiyat adamlarının, halk şairlerinin, kültürünün güzelliğini anlatmıştır, öğretmiştir.

O bir bağlamadan dökülen bizden olan türküler kadar türktür bu yüzden!

O memleketlisi olduğu Karadeniz'in yaylasında çalan kemençe'nin tınıları gibi türktür, O yüzyıllar boyu Çepnileri doyuran karadenizdeki dalgalar kadar türktür.

Onun türk olup olmadığına ikiyüzlü, şerefsiz iptidai insanlar değil Bu milletin evlatları, onun her daim yad ettiği, haklarını verdiği, minnet duyduğu bu vatan için tarih boyunca canını vermiş 50 milyondan fazla şehit karar verir.

Dünyevi zevklere dalmış, bencillik içerisinde yüzen, ikiyüzlü türk düşmanları değil.

O Kahramanlığından her daim dem vurduğu Timurdan, Kılıç arslandan türklük icazeti alır.
O torunu olmakla gurur duyduğu Mete han'ın emriyle tarihe Mete han'ın adını yazar.
O Tarihin en büyük kahramanı kür Şad'ın çerisi olmak isteyen büyük ve önünde diz çökülecek kadar bilge bir insandır.

Türk düşmanı köpekler ise,

neyse devam etmiyorum.
olmayabilir cok normal bu, kafatasci karde$ler niye bu kadar havliyor anlayamiyorum. irkin kirilmasi, asimile olmasi cok dogal ve guzel bir $ey. sizleri gorunce bu guzelligin artma hissi ise dayanilmaz hafif.
Türklük ve Türkçülük kavramını, kafatası klişelerine sığdırmaya çalışanların bakış açısını gösteren bir önerimdir.
güncel Önemli Başlıklar