son çıkan kitabı (bkz: karanlığa okunana ezanlar)da artık isminin nihada olduğunu belirtir nihat genç..bosna gezisinde sırpların artık olağan hale getirdikleri katliamların birinin sonrasında bosnalıların cenaze alayına katılan nihat abi tabutun birinde nihada yazısını görür..çok duygulanır ve el atar tabuta..yanındakilere benim adım artık nihada der..ona nihadanın genç kız demek olduğunu söylerler ama nihat abi kararlıdır olsun der benim adım bundan sonra nihada der..o sırada gözü tabuttaki yazıya takılır 7 yaşında olduğu yazıyordur tabuttaki meleğin..nihada genç delikanlı bir adamdır ve onun engin yüreğini anlamaya ihtiyacımız var..

bugün öğle yemeğinden sonra çay,sigara eşliğinde kitabı yudumlarken nihat abinin gözyaşları benimkilere karıştı..lokantadakilerin garip bakışları altında okudum nihada bölümünü..sizde bu kitabı satın alın ve nihada genç ile birlikte ağlayın..bosna'ya ve tüm direnişçilere selam olsun..
(bkz: nihat genç)
doğru şeyler söylemesinin yanında,olayın dozunu kaçırıp maksadını aşan açıklamaları mevcuttur.küpüne zarar keskin sirke.
"nihat genç adımı nihada olarak değiştirmek istiyorum. boşnak bir arkadaş buluyorum. bundan sonra adım nihat genç değil, nihada genç diyorum. mezarın başında tebessüm ediyor. ağbi, nihada burada kızlara verilen ad. küçük bir şaşkınlık yaşıyorum ama vazgeçmiyorum, olsun, adımı nihada koyacağım, bu küçük kızın adını alacağım. nihada'nın tabutunu katip ediyorum, önündeki yazıya bakıyorum, yedi yaşında. tabutu nasıl hafif, sanki içinde kuştüyü var, sanki tabut bomboş, sanki nihada'nın cesedini bulamamış bir eli bir başı belki yalnız ayaklarını taşıyoruz şimdi..."

-nihat genç, karanlığa okunan ezanlar
(bkz: saraybosna sevgilim)
mostar köprüsünü meth ederken. boşnaklarla sırpların hudutlarını kast ederek ''iki sevgilinin boynundaki kolye gibi''diyerekten kral teşbih dersi veren toprak.
umudun, yakarışın, isyanın, gözyaşının adıdır nihada...

dipteyken, çıkmak isterken yüzeye, elini uzatan çocuğun adıdır nihada...

hiç oynanmamış, oynanmaya fırsat olmamış oyuncakların adıdır nihada...

yağmur sonrası aça güneşin adıdır nihada...

umuttur, öyle de olmaya devam edecektir....