bugün

bir; grup seksendört şarkısı.

kalbimin mührünü açan tek anahtar
ne olur sende terk etme, gitme...
(bkz: nen var kuzum)
(bkz: pınar n oldu)
bağlantı yapmak için sorulan sorudur. hiçbir şeyi olmayan ya da neyi olduğu besbelli olan kimseye sorularak yapılır bu iş.
(bkz: arabam var)
neyi olduğu suratından akan ama cümle kurmamayı tercih eden kişiye ısrarla sarf edilir.
-neyin var?
+evet var.
_......?
+evde çok güzel bir neyim var?
erkeklerin kız arkadaşlarına ısrarla sormalarına rağmen ısrarla cevap alamadıkları soru yapısı.
-berkant söylermisin neyin var?
-bir sinek valesi bir de maça papaz'ı sende ne var?
(bkz: nen var)
(bkz: nen var)
- neyin var?
+ hamileyim.
- aldırma geçer.
az önce hatırladığım seksendört şarkısı. güzelmiş harbiden, tekrar dinleyince fark ettim.
-"Neyin var? " sorusuna, " Sen yoksun..!" diyesim var, bildiğin gibi değil...
bir şeyin olmasa da sorarlar ya hani o zaman vermek istediğim cevap : suratına 2 tane yapıştırasım var!
istedikleri gibi görünmediğiniz zaman, sorulan soru.
Hiç doğru cevap vermemekle kalmayıp resmen senaryo yazarak cevapladıgım sorudur, samimi olmadıklarıma.

Gerekli ama.
duyduğum zaman aklıma hemen neyim var ki şarkısını getiren söz öbeği.
nen var bu sualin kısa ve türk filmivari versiyonudur.
neyim yok ki!
aklima direkt neyim var ki rapten gayrı geldi.
bi soru.
Ne biçim bi çevre yaratmışım lan? Herkes birbirine bunu sorup duruyor kaç vakittir. Yaş ilerledikçe mi böyle oluyor acaba? Büyüdükçe mutluluklarını mı kaybediyor insanlar? Ya da kaybettiklerimiz arttıkça mı birbirimizin kaybettikleriyle ilgilenir oluyoruz? Noluyor böyle?

Neyiniz var?
Son zamanlarda, çoğu insandan “nasılsın?” sorusundan önce “neyin var?” sorusunu duyuyorum..

"Neyin var, yüzün bembeyaz?"
"Neyin var, mutsuz gibisin?"
"Neyin var, neyin var, neyin var………"

Belki masum bir soru gibi görünüyor olabilir ama bence hiç de öyle değil.. insanlar nasıl olduğumu merak etmiyor, kötü olup olmadığımdan emin olmak için soruyorlar.. Mutsuz ve kötü hissetmemiz çoğu insanı memnun ediyor..

Üstelik bu “neyin var?” sorusuna cevap olarak “bir şeyim yok” denilmesi kesinlikle kabul edilmiyor.. Üstelendikçe üsteleniyor, taa ki “kötüyüm, moralim berbat durumda!” cevabı alınana kadar.. Bu cevaptan sonrakiler de dinlenmiyor.. Çünkü onlar için önemli olan cevap bu.. Nedeni, nasılı ilgi alanlarına girmiyor..

Sanırım bu andan sonra bir rahatlama, bir gevşeme geliyor üzerlerine.. “Ohh, kötüymüş” diyerek mutlu mesut devam ediliyor hayatlara..

Sonra bunca insan neden mutsuz diye sorup cevap arıyoruz.. Komik değil mi? insanların kötülüğü üzerine ‘gerçek’ mutluluk hissedilebilir mi? Yüzde belki tebessüm, kalpte ise bir burkulma.. O kadar.. Gün geçtikçe insanlar daha da iğrençleşiyor..
bana neyin var diye sorulduğunda hiçbir şey diyorum. söylemek istediğim onca şeyi hiç birşeye sığdırıyorum.