ilk göz ağrım olan sözlüktür. inançlarıma uygun entryler yazdığımdan dolayı sözlük kurallarına uygun hareket etmeme rağmen çifte standartlara maruz kaldığım sözlüktür. içerisinde kaliteli yazarlar vardı. ama görüyorum ki o yazarların çoğu kendisine yeni adresler bulmuşlar bile. kendi yağında kavrulan , kendi çalıp kendi oynayan , bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan , kalitesiz , seviyesiz , saygısız , eğitimsiz yazarların bolca bulunduğu sitedir. yönetim kadrosu egolarını yenemeyen insanlardan oluşmaktadır. hep bir ağacı hayal ederler bir ormanı değil. herşey kendi istekleri doğrultusunda olsun her yazar kendi fikriyatlarına uygun olsun isterler. söven kişi arkadaşları ise yada aynı fikriyatta oldukları kişi ise ona sahip çıkarlar. aynı fikriyatta oldukları kişi değilse ona ceza verirler. kuralları adil bir şekilde değil kendi istedikleri doğrultusunda uygularlar. işin cılkının çıkmadığı dönemlerde bana yılın edebiyatçısı ödülü vermiş sitedir. bin küsür entrym ile bir çok konuda birikimlerimi paylaştığım sitedir. üç beş kendini bilmez seviyesiz cahil yazarların ve yönetimdeki herşeyi bilen ve herkesin kendisine yalakalık yapmasını isteyen bayanın yönlendirmeleri ile hareket ettikleri sürece batmaya müstehak olacak sitedir. nitekim seviye 10-18 yaş arasıdır ve denizin altındadır. gündeme dair , ülke ile igili önemli konulara dair başlıklar az sayıdadır. entrylerin kalitesi düşüktür. bilgi vermeden yorum yazan , öğrenmeden araştırmadan yalan yanlış bilgileri ile entry giren , karı kız tavlama niyeti ile sözlüğü kullanan yazarların el üstünde tutulduğu sözlüktür. *
bir zamanlar tamamen haklarında iddia edilen suçlamaları okuyunca merak edip girdiğim sözlük klonudur.

"ulan, bir sitede bu kadar entrika olabilir mi yahu" diyerek tıklamıştım adresine. iddia edilen şeyler de az buz şeyler değildi tabi. işte o iddiaları okuduğum, ve lanet olası linkine tıkladığım bir başka sözlük olan lugat-it türk'tü.

gerçi şimdi sizler de tıklayıp başınızı derde sokabilirsiniz benim gibi, şöyle bir bakıp hemen kaçın
derim ben. işte size bir sözlüğün hikayesi :

önce sözlüğü iddia edildiği gibi çalıntı entryler ile yelowa diye bilinen uyanık vatandaş açar. ne olduysa, para kazanamayan sözlük sahibi yalowa'nın sözlüğü boşlamasıyla olur her şey.

gerçi o boşlamasa da olanlar olacaktır. sözlükte admin pozisyonunda takılan kenzap rumuzlu şahıs ki, bu kişi aynı zamanda sözlük sahibinin yakın arkadaşı oluyor ; sözlüğün tüm database denen nanesini kopyaladığını ve sözlüğü uçuracağını bildiriyordu birilerine msn den. (tamamen kanıtlı,istenen msn logları hala mevcuttur)

yani, arkadaşım dediğin adamın sözlüğünü, sana verilen yetkiyi suistimal ederek kopyalıyorsun ve sözlüğü uçuruyorsun. bunu böyle yaparak da, sözlüğün isim hakkını ucuza kapatıyorsun.

tam bu sıralar da sözlük sahibi siteyi satılığa çıkarıyor. yazarlarından birinin maddi desteğiyle sevgili kenzap(!) bu siteyi satın alıyor. maddi desteği veren yazar, aynı zamanda sözlüğün eski sahibi yelowa'nın da eski sevgilisi. sözlük kenzap'a göre 750 ytl'ye, parayı veren zengin ve karmaşık hatuna göre ise 3000 ytl'ye satın alınıyor. hayır ; 750 ytl ise, ortada bir kazık mı dolaşıyor ne? 3000 ytl ise, yelowa neden 750 aldı? ilginç tabi bunlar.

tabi iş sözlük almakla bitmiyor. onu yönetebilmek, yönetebilmek için de o vasıflara sahip olmak lazım. sözlüğü alan karmaşık insan teknik anlamda kenzap kişisine muhtaç olduğundan, kenzap kişisi alıyor atı, sürüyor bağdat illerine doğru kafasına göre.
bunu yaparkende önüne kim çıkarsa doğruyor kılıçla. öncelikle izmir ekibinden başlıyor kıyıma. ağzından eksik olmayan küfürlerle yapıştırıyor adminlerden birine küfür etmeye. ki bu admin aynı zamanda bir bayan !

hal böyle olunca, sözlüğün temel taşlarını oluşturan izmir ekibi komple ayrılıyor netsözlüğün bulanık sayfalarından. tam da bu sırada yönetimi sözlükteki belki de en düzgün insanlardan olan süpermen alıyor. ve yönetimde "ferrarisine lpg taktiran bilge" nickli yazara moderatörlük veriyor. aslında bu "ferrarisine lpg taktiran bilge" de sözlükten ayrılacak olan bir yazardır ama, "süpermen" in kendisine olan güvenini boşa çıkarmamak adına geçici yönetimde kalıyor.

tam bu esnada , moderatör ve operatörler de dahil olmak üzere herkes, olanlara isyan edip, sol frameyi de göçerterek sözlüğü terkediyor.

görüldüğü gibi, kenzap milleti nasıl bunaltmışsa artık, ortalık karışıyor. bu olaydan sonra sözlük ortalama bir hafta kadar kapanıyor. ama bu ne ilk, ne de son kapanması tabi. açılmasına açılıyor ama , o eski hareket, o eski canlılıktan eser kalmıyor. aslında yönetim olarak en başarılı dönem de bu döneme denk geliyor ki, bu da "süpermen" in başarısından ve insancıl davranışlarından kaynaklanmakta. en azından küfür etmiyor adam, ya da emretmiyor.

bir de bu sözlüğü taşıma davasına , türkçe karakterlerin soru işareti halini alması var ki, o apayrı bir dert. bir yazarın binlerce entrysi varsa, hepsi oldu soru işareti ! işin yoksa temizle, düzenle, vs..

yazar sıkıntısı baş gösterdi tabi. kimseler kalmadı. bir elin parmakları kadar desen tahmin yerini bulur. bir şekilde tanıtımlar yapıldı, eski yazarlara mail filan derken, biraz daha canlandı ortalık. ki kenzap kişisi, birinci nesil eski bir yazar geri geldiğinde "dur dur, x yazar geri geldi" diye sevinmektedir. hatta son günlerde, geri gelen ve etrafı kalabalık olan bir yazar direkt olarak admin olup başa geçmiştir. işte bu kadar da adaleti vardır bu sözlüğün..

sözlük bu halde ilerlerken, karmaşık nickli birisi vardır. sözlükte sözü geçer, çünkü parası filan vardır. para her yerde söz hakkı sahibi yapar insanı. bu kişi farklı nicklerle sözlüğe girmeyi , her nickten başka bir kişilikle sıyrılmayı, daha da ilginci ; her nickten kendi orjinal karmaşık nickine "övücü, gurur okşayıcı entryler" girmeyi çok sever. ve hatta bazı nickleriyle, bazı yazarları başka biriymiş gibi kandırıp aşk ilişkilerine de girer.

ki gün gelir, birileri bu oyunu çözer. bu birileri sözlüğe çok ama çok emeği geçmiş birileridir. binlerce kelimeden ziyade , binlerce entry yazmışlardır. yüzlerce enytry düzenleyip, binlerce aksiyon yapmışlardır. kısacası, sözlüğü benimsemiş, kabul etmiş insanlardır.

sevildiklerini sanan ama aslında, değerlerinin olmadığını en küçük bir olayla anlayan insanlardır. karmaşık nickli biri tarafından oyalandıklarını anlayan insanlardır. işlerin karışacağını anlayınca, özel mesajlarını deşifre eden karmaşık insanlardır. ki bu insanlar, aslında onca şeye rağmen emek verdikleri, zaman harcadıkları bir sözlük ve onun sahibinden sadece kendilerine gerçekçi olmasını ve kendilerini çocuk oyalar gibi oyalamamasını istemişlerdir.
ama karmaşık birinden bu beklenemez. değil mi?
hem zaten onu övmekten vazgeçen biriyseniz, o sözlükte bir hiçsinizdir.
işte bu sebeple, bahanelerin ardına sığınarak, diğer yazarlar da kaçmasın diye, ayrılan yazarların arkasından olmadık şeyler söyledikleri gibi, ayrılan bu yazarların da arkasından sudan bahaneler üretilmiştir.

içlerinden çıkan sözlüklerden bahsederler. biri sonsozluk, diğeri organize dir onlara göre. bununla da övünürler.

neymiş ;o kadar büyük bir sözlükmüş ki, ayrılan yazarlardan oluşan iki sözlük açılmış !

ayrılan yazarlardan iki sözlük açılabildiğine göre, bu bir ayıp değil midir ? o kadar yazar neden ayrıldı be muhterem ! ayrılan yazarların hepsi hatalı, çiş , bok , kaka da bir siz mi tertemizsiniz? hiç mi suçunuz günahınız yok ! sadece benim bildiğim en az 50 yazar artık yoklar orada, hepsi mi hatalı be birader?

kalıcı yazarlarla yola devam edemeyecekleri bir gerçek. üye olup, ne biçim bir yerde olduklarını farkeden yazarlar da süreklilik sağlayamıyor zaten. sonu belli olan yol gibi.

en son kaybettikleri yazarlar da bunun bir ıspatı zaten.

içlerinden değil iki , on iki sözlük çıkar böle giderse ki, böyle gidecek.. at koşturan belli çünkü. çünkü ipler elinde. çünkü tezgahına müdahale edecek kimseler yok.

orda burda 50 tane duyuru yayınlasan ne çıkar !

mal ortada, fiyat ortada..

net değil, her şey olduğu gibi bulanık...

haa derseniz ki ; neden oradaydın ?
hemen cevaplarım ; hep bir ümidim vardı. en azından karmaşık olanlar düzelir diye umuyordum. hepten karıştı. ne oldukları ortaya çıktı. maske düştü kel göründü.

daha önceden de görünmüştü ama, 1 sandığımız herkes, aslında koskocaman bir 0(yazıyla sıfır) olarak karşımıza çıktı.
umarım benim gibi, acı tecrübelerle anlamazlar neyin ne olduğunu.

lanet olsun demek ister deli gönül ya, bazı şeylerin olması için dilemeye gerek yoktur. zaten olmuştur.

edit : şimdi bu benim yaptığıma çeşit çeşit yakıştırmalar yapılacaktır. belki bu yaptığım doğru değildir. o zaman ben de sorarım ; bana ya da bir çok arkadaşıma yapılanın adı nedir, ve bu doğru mudur?

bana ve arkadaşlarıma yapılan ne kadar doğruysa, bu da o kadar doğrudur. hatta az bile denilebilir.

son edit : kenzap efendinin uludağ'da bu entryi okuduktan sonra, silmem için elinden geleni yapması da ayrı bir muammadır. n'oldu, hanfendinin biriyle çıkarken, sözlükten ayarlayıp yattığın o kızlar mı bozuldu yazdıklarıma. yoksa yalakalığını yapıp, sözlük için diye para kopardığın hatun mu? hangisi?
yapılan haksızlıklara dayanamayıp hem moderatörlüğü, hem yazarlığı uzun zaman önce bıraktığım, ne kadar sevdiğim yazar varsa burada yeniden bulduğum, sözlük demeye şahit isteyen oluşum.

yazarlığım hala duruyor mu diye giriş yapmak istediğimde böyle bir yazar yok , aynı nickle üye olmak istediğimde ise bu nick kullanılıyor 'özenti olma' hatalarını aldığım enteresan yer.
götü fazlasıyla kalkmış birkaç operatöre sahip olduğu için zÂten vârolan az sayıdaki özenli yazarını da* kaybetmiş ve istanbul'Daki bir iki üniversite de birbirini tanıyan elemanlar arasında döndürülmeye çalışılan sol frame'in yarım saatte bir ilerlediği, gamsız sözlüktür.

sözlüğümüzle aynı tarihlerde açılmıştır. ocak-şubat ayına bomba gibi girmiş, sonra bir duraklama dönemine girmiş, nisan ayında yaklaşık 15 gün girilememiş ve ardından değişen ve eklenen bir sürü yenilik sayesinde haziran aylarında şaha kalkmış ancak yazın sonuna doğru tekrar düşmeye başlamış ve o aylardan bugünlere kadar devamlı düşüşte olan sözlüktür.

admin yalowa feci yetenekli bir insandır. haftada bir sözlüğe yeni özellikler ekler. ancak bu yaptıkları, müşteri gelmeyen aile salonuna yeni takımlar almak gibi bir şeydir. en azından benim gözümde.
Son zamanlarda yönetimin uygulamaları nedeni ile yazarları ayrılan veya uçurulan despotik sözlüktür. Mümkünse uzak durulmalıdır.
http://www.medyaetegi.com...zlukte_keyfi_yonetim.aspx
kapanmış, bitmiş, tarihe gömülmüş olan sözlük.

(#2134612) numaralı entrymde anlattığım şekilde bir oluşumun ayakta kalması hem gereksiz hem de bitmeye mahkumdu zaten.

zira bu entryi okuduktan sonra yemeyip içmeyip tekrar sözlüğü açacaklarına inanıyorum. hatta ve hatta "ehu ehu kapatmamıştık ki arıza vardı onu giderdik" diyeceklerine bile inanıyorum. o derece...
(bkz: kötü yazar coderı sözlük sahibi eder)

burdan yalowa'ya sesleniyorum; kılavuzu karga olanın burnu boktan çıkmaz imiş. bir de karganın ağzındaki peyniri "yiyen" tilki hikayeli öğüdüm var ama etik olarak doğru bulmuyorum.**
yazık...
kalite acısından çok çok kötü olan çocuk bahcesi. adını da daha yeni öğrendim,işin garip tarafı o sözlükten farklı adlarda 7-8 nick alıp devamlı kendini artı oylayan ve böyle bir sözlükten bile kovulan bazı küçük hesapların küçük insanlarından birinin gelip uludag'a yazar olması. *
sözlüğün başındaki kanzap kişisinin kilo kilo kına alması gerektiğini ve "karmaşık"* bir yazar ile beraber uygun yerlerine sürmesi gerektiğini gösteren hallere düşmüş sözlüğümsü bir internet oluşumudur.

bundan bir ya da iki yıl evvel, henüz bu iki şahsın elleri bu sözlüğe değmemişken, süper bir yazar kadrosu olan, müthiş zirveleri içinde barındıran bir yerken, şimdi sadece laf olsun diye yazanların barındığı izbe bir yer haline gelmiştir.

geçen haftanın en iyi entryleri kısmında en beğenilen entrye bir göz atalım ;

başlık : iran kedisi
tanım : artık benim de siyahından var diyebileceğim kedi türü.

vay be. haftanın en beğenilen birinci entrysine bak !

ya ikincisi ;

başlık : afyon dinarı
tanım : sadece afyon sınırlarında kullanılan bir dinar türü.

hay allah ! çok güldük ailecek!

ulan kanzap, aç sözlüğü, karıya kıza sarkmadan (ki kalmamış kimse) şu sözlüğü ne hale getirdiğine bir bak. bak ve gurur duy eserinle. elinde kıytırık bir sözlükle ne oldum delisi oldun. ya uludağ senin olaydı ! peygamber filan ilan ederdin kendini sanırım. loveless kurtarsın seni. öpücükler..
--spoiler--
nedir.net tarafından yapılan açıklamaya göre, nedir.net'in veritabanını çalmış ve bunları kullanmaya hazırlanan sözlük klonu.

nedir.net 'in yazarlarına gönderdiği mail şöyle:

sayin ...... ;
bu sabah netsozluk adındaki bir siteden bazı üyelerimize gönderilen emailde nedir.net ile netsozluk adlı sitenin birleştiği ve yazarlığınıza orada devam edebileceğiniz hususunda akla hayale sığmayacak abuk bir açıklama yapılmıştır. nedir.net'in yeniden yapılanma sürecinde eski veritabanının bu kişilerce çalındığı, nick ve şifrelerinizin de bu yolla netsozluk adlı sitenin veritabanına aktarıldığını, telif hakları sizlere ait olan entrylerin de kullanılması durumunda hukuki sürecin başlatılacağını bilgilerinize sunar, yapılan bu aleni terbiyesizliğin altında kalmayacağımızı bilmenizi isteriz!

nedir.net
--spoiler--

rivayete göre bu tip aciklamaya mahal vermiş olan sözlüktür. o halde yeteneksizliği anladikta ückağitciliğa mi basladiniz...
gözleri yoran renklere sahip, idealist yaklaşımlar gösteren bilmem kaçıncı sözlük klonu.
yazarların haksızlıklara haklı olarak admin e * ayarların ayarını verdiği sözlükdür.sonunda dayanamayan admin sol frameyi sıfırlayıp herkesi log out etmiştir. bebeği oldu adminin.*
edit:yazarlar kelimelerin gücünü göstermiştir.içinde küfür barındırmayan kelimelerle hemde.
ne yazık ki artık entry giresim gelmeyen sözlüğüm. yazarlarının kalitesi yazılarını okunur kılan sözlüktür, yalnız modlarının ve yöneticilerinin tutarsız davranışları yüzünden yazarların atılmaktan ve emeklerinin boşa gitmesinden korkmaları soluğu başka sözlükte almalarına neden oluyor.
sözlüğün admini kodlama olayını aşmıştır, sürekli yenilenen bir sözlüktür, yalnız neden yazar sayısında ve açılan başlık sayısında artış yaşanmıyor derseniz bu sorunun cevabı yok.
fazla teferruata gerek yok, konuyla alakalı olarak, eski admini ceket yok pantolon verelim'in demecini bir okuyalım:

http://www.sosyoblog.com/netsozluk-rezaleti.html
http://www.medyaetegi.com...n_verelim_bombaladi_.aspx

güzel yazı vesselam. okumak lazım okumak.
yönetiminde bulunan bir çok yazardan yediği haklı darbeden sonra toparlanması çok zor görünen sözlüktür.