1. 1.
  asıl adı Neil Ellwood Peart olan rush grubunun davulcusudur. 1952 amerika doğumlu olan davulcu, rush grubunun aynı zamanda şarkı sözlerine de imza atmıştır. en iyi rock davulcusu ödülünü 1980,1981,1982,1983,1984,1985 senelerinde alarak bir rekora imza atmış, aynı zamanda mult-perkusyonist dalında da 1980,1981,1982,1983,1984,1985 senelerinde ödül sahibi olarak ne kadar çok yönlü bir sanatçı olduğunu ortaya çıkarmıştır. 1986da onur ödülü ile tüm başarılarını perçinlemiştir.

  diskografisi;

  1980: Permanent Waves
  1981: Moving Pictures
  1982: Exit...Stage Left
  1983: Signals
  1985: Grace Under Pressure
  1986: Power Windows
  1988: Hold Your Fire
  1989: A Show of Hands
  1990: Presto
  1992: Roll the Bones
  1993: Counterparts
  1997: Test for Echo
  1999: Different Stages
  2002: Vapor Trails

  şeklinde olan sanatçının kızı 1997'de bir trafik kazasında, eşi 1998 senesinde kanserden ölmüştür. bu olaylar sonucunda rush grubundan ayrılacağı söylenen davulcu, grupta kalmış ve yeni bir evlilik yapmıştır. ayrıca üç adet yazınsal eser vermiştir; The Masked Rider, Ghost Rider, Travels on the Healing Road. Canada, amerika ve meksika arasında motoru ile yaptığı yolculukları anlattığı bu eserleri tüm dünyada yüksek adette satılmıştır.
  3 ... devedikeni
 2. 2.
  Rush grubunun bestekarı ve davulcusu.Sağlam tuşesi ve davulu sert kullanışıyla dikkat çeker.Akustik ve elektronik davulu karıştırark kullanır.o baterista adında mükemmel bir davul solosu vardır.
  1 ... osmanthegral
 3. 3.
  davulculuktaki yeteneği tartışılmaz, belki çok sert çaldığı için tuşesi cazcılar tarafından eleştirilebilir. ancak ve lakin kendisi rock davulunun kitabını yazmış adamlardan biridir. günümüzün en gözde metal davulcularından biri olan mike portnoy u da en çok etkilemiş adamlardandır. bir diğeri için (bkz: frank zappa)rush ın neredeyse tüm şarkı sözlerini yazmış ve bir kaç da kitap yayınlamıştır. yyz nin konser performanslarında attığı sololar tüm müzik okullarında ders olarak okutulmalıdır. ustaya saygılar..
  1 ... ditty
 4. 4.
  'a work in progress' dvd'sinden bir link verelim. 'test for echo' albümünde yeralan müthiş limbo nun inanılmaz davullarını nasıl çaldığını gösteriyor profesör. özellikle davulcuların dikkatine (yalnız geddy lee'nin bas partisyonlarına da kulak vermeyi ihmal etmeyin tabii)

  https://video.uludagsozluk.com/v/neil-peart-4592/

  2 ... ditty
 5. 5.
  beresi meşhurdür. sanki sakatmış gibi adeta bir robot gibi çalmasına rağmen rock tarihinin en zor partisyonlarında imzası vardır. geddy lee konserlerde ne kadar gülümseyen bir portre çizerse, peart tam aksine o kadar asık suratlıdır. nerdeyse hiç gülümsemez. o baterista son yıllarda yazılmış en harika davul senfonisidir belki. bir başka hayvani davulcu mike portnoy üzerindeki teknik ve stil olarak etkisiyle tüm dream theater 'genç' fanlarının ilgisinin rush gibi yıllanmış şarap misali bir gruba yönelmesini sağlayarak farkında olmadan da olsa önemli bir iş daha yapmıştır. bir sene arayla iki can parçasını kaybetmesine rağmen müziği bırakmaması çok takdir edilesidir.
  rush in rio her eve lazım bir rock şölenidir.
  3 ... ditty
 6. 6.
  performansı ile hayran bırakır.

  Neil Peart Drum Solo - Rush 30th Anniversary
  ... die for metal
 7. 7.
  ritim ve solo ustası. idolüm. anatomy of a drum solo adındaki dvd'si izlenmelidir.
  ... like fire
 8. 8.
  doğum günü kutlu olasıca muhterem kişilik, davulcuların şahı.
  kendisini mike portnoy vasıtası ile tanımış olsam da 'hiç tanımamış olsaydım' diye düşününce ne büyük eksiklik olacağını tahmin edebilip 'iyi ki portnoy abimi etkilemişsin neil peart' demek istiyorum.
  çok yaşayasın, nice 60lar göresin neil peart.
  1 ... the lotus eater
 9. 9.
  davulcu olmasa bizim mahalleye imam olurdu diye düşündüğüm tartışmasız dünyanın en iyi prograsif rock davulcusu.
  ... cliffburton