bugün

nfs nin 2009 sonunda ayrılacak 3 kolundan birisi. Xbox 360, PlayStation 3, PlayStation Portable ve pc'ye gelecek, serinin devam oyunu. öteki kollar için;

(bkz: need for speed nitro)
(bkz: need for speed world online)

http://en.wikipedia.org/w...itro_and_Shift_.282009.29
ekran görüntülerinden anlaşıldığı kadarıyla race driver grid adlı şaheser oyunu taklite etmeye çalışmışlar. ne kadar benzediğini zaman içerisinde göreceğiz.
ilk videosu cıkmış oyundur.
http://www.gametrailers.com/player/47023.html
Arcade yarıştan öteye gidildiğine delalet olacak gibi görünüyor. Bekliyoruz.
arcade story den f1 tarzına kayacak oyun. oyunda bilindik trackler de olacak ve pek hikaye içerek gibi gözükmüyor. in-game videosuna bakarak araba sürüşünün, etkisi hissedilecek bir g kuvveti yaratacağını ve bu g kuvvetine göre araba sürüşünün zorlaşacağını söylemek mümkün.
Link verelim de tam olsun....

http://www.youtube.com/watch?v=nuq9HZw_T2g

Edit: Hayır bunu neden eksilediniz be arkadaşım. Youtube mı giremiyorsunuz anlamadım ki.
sistem gereksinimleri:
* Sistem - Windows XP (Service Pack 3) veya Windows Vista (Service Pack 1) / Windows 7
* işlemci:Intel Core 2 Duo 1.6 GHz veya daha iyisi
* Bellek:8211; XP: 1 GB RAM; Vista/Windows 7: 1.5 GB RAM
* Hdd: 6 GB
* DVD Sürücü:8x
* Ekran Kartı:Pixel Shader 3.0 destekli en az 256 MB
* Ses Kartı - DirectX 9.0c uyumlu
* DirectX - DirectX 9.0c
* Online: 512 Kbps veya daha hızlı bir bağlantı
* Klavye ve Mouse
* Opsiyonel: USBSteering Wheel / Dual Analogue Gamepad
* Desteklenen Ekran Kartları : ATI Radeon X1800 XT 512MB veya iyisi; NVIDIA GeForce 7800 GT 256MB ya da daha iyisi
ha bu arada nete düşmüş arkadaş söyledi.
bitturke düşmüş oyundur..Reoladed versiyonu 5 küsür GB olarak indirebilirsiz..
grid türü oyuna benziyor..
oyun yapsını , -nfs pro street- ile değiştirmiş yapımcının çıkarttığı üst model oyunudur. pek sevmesem de alıp oynanması gereken oyunlar arasındadır. -grand turismo- tarzına bürünmüş bu oyun, eğer grid kadar zorlu olursa tadından yenmeyebilir. lakin böyle oyunlar çok var piyasa da. ea ne yapmak istiyor anlamış değilim.
nfs serisinin en son çıkan oyunu.

şimdi kısaca kendi incelememi aktarayım.

oyun daha çıkmadan grid çakması denildi. grid kadar olamaz, nfs pistlere değil sokaklara ait vs. türünden pek çok kelam. ben grid'i araba yarış oyunlarında büyük bir yer kaplar gözüyle bakmıştım. öylede oldu. grid araba yarışlarında önemli yerlere sahip. gird grafik açısından şahane bir oyundu.

şimdi gelelim nfs'ye. bir oyunda en önce gelen özellik nedir? hikaye/kurgu ve grafik. araba yarışlarında konu hep aynı olduğundan dolayı (birinci ol, paraları kazan, modifiye yap) en önemli özellik grafik. iyi bir grafik oyuncuya büyük bir haz verebilir. nfs shift grafikleri dolaysıyla büyük başarılar kazanmış gibi gözüktü bana. araba detayları, atmosfer oyuncuya haz verecek cinsten. oyundaki sesler ise gerçekten iyi tasarlanmış. bizzat araba sürüyor gibi bir his veriyor. özellikle 5+1 sisteminiz var ise. nfs shift'te bana göre kötü yön, araba sürüşlerinin zor olması. evet diğer nfs serilerine göre araba sürmek çok meşakatli bir iş olmuş. milimetrik ayarlamalar ile viraj alabiliyorsunuz. öyle sonuna kadar direksiyonu kırmak yok. ama böyle daha gerçekçi olmuş. bir kaç alıştırma yaptıktan sonra arabaya alışıyorsunuz. fakat yinede kolay değil. özellikle çakıllı arazide kontrol çok zorlaşıyor.

konuya kısaca değinecek olursak daha oyunun başlarından çıkarabildiğim kadarıyla; ilk önce kendimizi bmw a3* ile bir yarışın ortasında buluyoruz. bu yarışı herhangi bir derece ile bitirdikten sonra kazandığımız para ile -en az 10.00- yeni bir araba alıyoruz. ve böylelikle hikaye başlamış oluyor.

velhasılı kelam oyun benim hoşuma gitti. medal of honor ile call of duty nasılsa grid ile nfs: shift'te öyle. 8/10

ve oyunun başlarından hız denemesi. (pistten çıkmayayım diye uğraşırken en fazla bu kadar hız ölçebildim.)
görsel

günler sonra gelen edit: oyun oynandıkça bağlayabilecek türden. aslında her yarışın gayesi aynı olmasına rağmen bir çekicilik var. bu arada bir kaç bug gözlemledim nfs. patch ile bunları düzeltmeni rica ediyorum.
ilerleyen yıllarda çıkacak oyunlar için;
(bkz: need for speed caps lock)
(bkz: need for speed ctrl)
(bkz: need for speed alt gr)
(bkz: need for speed enter)
piksel shader 3.0 desteği ile akıllarda bu teknolojinin nereye gittiği konusunda soru işaretleri oluşturmuştur. son yıllarda ekran kartlarının bir hayli zorlanması tüketiciyi maddi gücüyle imtihan etmektedir.
demosunu http://www.tamindir.com/p.../Need_for_Speed_SHIFT.htm adresinden indirebileceğiniz oyun.
ilk yaması çıkmış oyundur. Şuradan:
http://www.gamershell.com/download_51306.shtml
Sürekli karşılaştırıldığı race driver grid adlı rakibinden her bakımdan üstün olan oyundur kendisi. Kokpit kamerasından sürüşü ise gerçekten inanılmaz zevklidir ve şimdiye kadar oynadığım oyunlar içerisinde hız hissini en iyi yansıtan oyundur.
gran turismo 5'den önce bizler için aperatifdir. ama grid ile karşılaştırıyorsak sikip atmıştır. hatta üstüne tuz bile dökmüştür. o halde grid ile gran turismo'yu bırak karşılaştırmayı yanyana getiren şahsiyetlere kısaca belirtmek istiyorumki:
ok.
* * *
electronic arts'ın artık aştığını gösteren oyun olarak tarihe geçmiştir.zira oyun muhteşem olmuştur , grafikler , araçların dış görünümleri , darbeler vs.oldukça yerinde olan değişimlerdir.bundan 2 önceki pro street rezaletinin izleri tamamen silinmiştir.
özellikle araçların virajlardaki merkez-kaç etkileşimleri çok gerçekçi ve başarılı olmuş artık araçlar kullanılırken gerçeklik payı kazandırılmış.
career modundaki araçlar seviye yükseldikçe kullanılmalarına rağmen alınan fiyata satıldığı için para sorunu yaratmıyor.
ancak son tespit olarak drift modu çok yavan olmuş aracın kontrolü çok zor oluyor , burası biraz gerçeklikten uzakta.
araçların parçalanması çok gerçekçi olmuştur yalnız tek eksik bütün darbelere rağmen aynalara hiç bi şekilde zarar verilememektedir.
ps3 demosunda vitese dokunmadan vites değiştiren oyun. pcdeki full sürümün de dikkat etmedim. gidince bakılması gerek. EA games in bu salaklığı yaptığına inanmak istemiyorum.
şahane oyun olmuş. Başına oturdu mu kalkılmıyor. Şımarıp viraja hızlı girince affetmiyor, araçların kontrolü çabuk kaybediliyor. Gerçekçi olmuş. Grafikler zaten güzel. Bariyerlere çarptı mı bin pişman oluyor insan. Oynayın, oynatın.
nfs'nin sokaklara ait oluşunu sevenleri biraz da olsa üzmüş oyundur. nerede o kestirmeler, nerede o otoyollar?
göt atmanın bokunu çıkarmış oyundur.
Son zamanlarda cıkan versiyonları gitgide kötüye giderken ,son anda kendini kurtaran yarış serisi.
içinde bir türk karakter barındıran oyun.

kariyer bölümünde ikinci seviye yarışlara geçtiğinizde chet ismet "the turkish terrier" isimli zorlu bir rakiple karşılaşacağınız oyun. bir yükleme ekranında ismet birader hakkında "peşinize düşen ve paçanızı asla bırakmayan küçük bir köpek gibi" demişler oyunun yapımcıları.

köpek yakıştırmasından pek hoşlanmamış olsam da ismet'in yapay zekasını hayli yüksek yapmış olmaları durumu kurtarıyor gibi.

oyuna b.k atanlar için;
(bkz: yukarıda allah var)

edit:http://img16.imageshack.us/img16/4075/ismetq.jpg
reklamı çok etkileyici olan oyun. oynamadım ama wikipedia'da "In addition to improved driving simulation and an adaptive difficulty, the game reintroduces cockpit view, the first in the series since Need for Speed: Porsche Unleashed." demişler; anlıyoruz ki oynanabilirlikte gerçekliğe yakın bir gelişme olacak, umarım.
kokpitte, kafani istedigin yone cevirebiliyorsun: vites degistirirken botlara bak, disari bak yaninda gideni gor vs.

ai ideal surus cizgisi (istege baglidir) uzerinde gitmeyi tercih ediyor: avantaj olarak degerlendirilebilir. kaldi ki, en kisa yol olmayabiliyor bu cizgi (nitekim cogu durumda degil).

'hiz etkisi'ni cok ama cok basarili vermis ea.

kamera degistirmek icin klavye "f" tusuna basiniz.

yineliyorum, kokpit oldukca keyifli.

soruyorum: nitro tusu nedir, yardimci olun.

oneriyorum.

ve not dusuyorum: el freni her arabada rahat kullanimli degil.

(bkz: klavyeyi birakamayanlar dernegi)