bugün

"neden" yazma etkinliği sandım bir an. baktım ki kimse yazmamış o zaman açıklama yapayım bari:

bağırarak bütün yazarlara kendimizi ifade etme şansımız yok da ondan. bağırsam sesimi duyar mısınız mısralarımda?
Şov olsun.
yazının bulunma yayılma döneminde iyiki bu soruyu kimse sormamış, mazallah bugünleri göremezdik.
içimizdeki sıkıntıları bir nebze dışa aktarmak.
birkaç dakika evvel klavyemi ıslak mendille sildim, peçete ile kuruladım. mis gibi. tatlı tatlı tıkırdıyor parmaklarımın altında. şu an ekranda imlecin sürüklediği bu kelimelerin anlamlı bir kaynağı bile yok, sırf bu ses için yazıyorum.

çoğu zamansa, kafamda dönüp duran ve bir yerlere oturtamadığım düşünceleri "gerçek" kılmak için yazıyorum. sesli söyleyince de iyi geliyor ama havada uçup gidiyor.

yazı güzel.

sonradan gelip ziyaret edebiliyor, "ne saçmalamışım lan" diyerek beyninde bir zamanlar yer işgal etmiş düşünceleri hayretle temaşa edebiliyorsun.
"Yazmasam, deli olacaktım." Sait Faik Abasıyanık.
sözlükte neden yazıyoruz olarak düşündüm, kendim okurum diye yazıyorum valla bazılarını. okumuyorsunuz ki.
Anlatacak kimsem olmadığı için yazıyorum ben.
içimizi dökmek için başka hiçbir şey olamaz...
babamın tavsiyesi üzerine annemin bana bahşetmiş olduğu zekasından ötürü çocukluğumdan itibaren yani geçen seneler bir şeyler karalamaya başladığım gerçeğidir.
Gelecek nesillere kendimizi unutturmamak için.
yazmak bir hastalıktır. bir sebebi yok.

kimisi de bilgilerini paylaşmak için yazar, kimisi eğlencesine yazar, kimisi erkek ya da kız düşürmek için yazar nedenler farklı.
Neden yazmayalım ki. Aynı gökyüzünün altında farklı duygular yaşarken,kimseye kendimizi anlatamazken biz yazmayalım da kim yazsın.
işimiz yok. Gece karı kıza laf atıp kekoluk yapacağımıza burada bilgilerimizi paylaşıyoruz. Bazılarımız amacımızdan sapsa da genelimiz bu şekilde.
atmak için.

sıkıntı olabilir.
dert olabilir.
hava olabilir.
atılabilen ne varsa.
Bazi insanlar kendilerini yazarak daha guzel ifade edebildigi icindir.
kendimizi ifade etmek ve boşalmak için..

Yoksa itiraf başlığı ne boka duruyor..
ilk insana sığır çizdirecek içgüdüsel bir nedenden dolayı yazıyoruz: anlaşılmak istiyoruz.
aklından çıkmayanları kusmak için.
rahatlamak için.
Aydınlanma gerçekleşsin diye.
anlatsak anlarlar mı? bence bu yüzden.
Kendimizi ifade etmek için mi? Yoksa ifade edemediklerimizi mi yazıyoruz bilemediğimizdendir.