netflixteki la casa de papel dizisini seyreden yazar beyanıdır.
bizden alacaklı olanlar verdiğimiz TL leri neden kabul etsinler?

1. ya bizden mal alıyorlardır
2. ya burda yatırım yapıyorlardır

bunları yapıyorlarsa ellerine geçen TL leri buralarda kullanabilirler. Kalan fazla TL leri ne yapacaklar? Diyelim ki satacaklar. Kim onlrdan TL almak isteyecektir? Yine 1 ve 2 inci seçenek geçerli.

Hadi varsayalım ki bütün dünya ülkelerini kendi ihtiyaçları kadar olan TL leri aldı. Ya elde kimsenin istemediği TL kaldıysa ne olacak?

Sen olsan elinde kimsenin istemediği bir para kalsın ister misin?
Böyle düşünceli ve ilerigörüşlü birinin başkan olması gerek. Tayyip istifa....
Çok mantıklı lan neden bizim aklımıza gelmedi.
ben borcumuz olduğunu bilmiyordum. bana hep imf'ye borç veriyoruz dendi...
takas zamanın düşün. herkesin belli bir ürünü var sonra hepsinin ürünün karşılığında para veriyorlar. bunlar da aralarında anlaşma yapıp bu kağıtlara devlet onayıyla güveniyor ve ticaret başlıyor. sen ise birine borçlanıyorsun, ulan ben salak mıyım fazla para basıp bunu ödeyeyim diyorsun. sonra piyasaya para sürüp malları alıyorsun. adamların cebinde para var ama alacak ürün
yok. ee o zaman o kağıt paçasının ne önemi var ki?
veya ürün azalıyor bu sefer adam nasıl olsa sike sike benden alacak diyor fiyat arttıyor. ne oluyor? paranın alım gücü düşüyor. al sana enflasyon.
ekonomiden pek anlamam, bu konuda cahilim ama bence mantığı buradan geliyor.
ancak kalpazanlık yapıp dolar basarsak ( yakalanmama koşuluyla tabi) ülkemiz için bir sıkıntı çıkaracağını kısa dönemde düşünmüyorum.
ayrıca zekalı olduğumu da düşünüyorum.
herkesin küçükken aklına gelen sorudur. ama büyüdükten sonra fazla para basmanın paranın değerini düşürdüğü hala öğrenilmediyse sıkıntı var demektir.
Takas zamanın düşün. herkesin belli bir ürünü var sonra hepsinin ürünün karşılığında para veriyorlar. bunlar da aralarında anlaşma yapıp bu kağıtlara devlet onayıyla güveniyor ve ticaret başlıyor. sen ise birine borçlanıyorsun, ulan ben salak mıyım fazla para basıp bunu ödeyeyim diyorsun. sonra piyasaya para sürüp malları alıyorsun. adamların cebinde para var ama alacak ürün
yok. Ee o zaman o kağıt paçasının ne önemi var ki?
döviz ile efektif i karıştırmayalım.

döviz bir banka hesabıdır sadece. o hesabı bankadan çekmek istersen banka sana efektif (banknot) verir.

devletler arası borç/alacak ilişkileri efektif ile değil, banka hesaplarındaki döviz ile çözümlenir.

bu nedenle sahte dolar basmayı unutun.
https://youtu.be/e1K-BMkHJPs?t=4m30s

cahil piçler.
bence tek bir banknot yapalım 999 milyar tl onla öderiz kağıt israfı da olmaz.
birincisi dış borcumuzu dolar ile ödemek zorundayız, tl basınca olmaz o iş! ikincisi para basmak için bir şart vardır, o da paranın karşılığında altın rezervin olmalı. eğer bu rezerv yoksa ve merkez bankası para basarsa, devlet enflasyon uçurumuna yuvarlanır. üç, parayı çok basarsan paranın değeri düşer.
daha da anlamayan bu konudan çok uzak dursun.
işte, herkes o kadar zeki olamıyor maalesef. dolar basalım, japon yeni basalım, sterlin basalım. basalım da basalım. arada bir iki beyin de basalım. sonra da bastık oldu diye hava basalım. haydaa, ne istiyor bu beyaz gömlekli amcalar bizden..
Hala bu soruyu soran var mı diye düşünürken karşıma çıkan başlık. Düğünde havaya sahte para atan zihniyet ve ekonomi tespitleri. Sizi aykla alkışlıyorum. Arkadaşları ktisat terapisine yazin.
(bkz: enflasyon)
ekonomiyi yönetenlerin basiretsizliği. evet.
kim kabul edecek TL yi ödeme aracı olarak diye sorulması gerek.
70 Milyon insan bunu nasıl düşünemedi vay be adammm.
Neyse enflasyon krizi çıkmasın diye kardşm.
La casa de papel izleyip buralara gelmeyin arkadaşlar lütfen.
Bu başlığı açanı Ekonomi Bakmı yapsınlar, 24 saat içinde, 1 TL=12$ olmazsa şerefsizim bak.
Ulan ülkede ne zekalar heba oluyor be.
bıktık bu bot başlıklarından--bbbb.
görsel
Bir soru.
Kalpazanlığa başlamamız gerek , zira dolar basmazsan tek yaptığın ülkeyi daha da batırmak olur.
Çünkü kimsee senin kadar akıllı değil.