bugün

Deprem oldu.

(bkz: Yersen)
Erkeklerle erkekler, kadınlarla kadınlar evlenmesin diye.
Araç sahiplerini düşündüren sorunsaldır.
Çünkü motorlu aracınız var.
(bkz: ver yetkiyi gör etkiyi)
çünkü rayiz paraları bitirdi, kasaları boşalttı, ekonomiyi batırdı.
Para bitti aşk bitti kızlar evine gitti,hiç bekleme gelmezler bu film de burada bitti .
depremle alakalı diye düşünüyorum. oradaki illerin yeniden inşaası.
Sahi bir 51 milyar dolarlık Arap yatırımı vardı ne oldu ona?
Sultanımız öyle ferman buyurdu. Ödeyeceksin! Hilal Cebeci'den "kapıma bir gün ipe ipe geleceksin, söküklerini dike dike gideceksin" şeklindeki nihavend eseri armağan ediyorum herkese.
2 değil 3 defa ödenecektir. 2023 yılı 1. dönem 2023 yılı 2. dönem ve 2023 yılı 3. dönem şeklinde. normalde sene 2 ye bölünüyor 2 taksit ödüyorsun ama bu sene ekonomi şaha kalktığı için 3. dönemi de alıyorlar.

tabi mantık olarak 3.taksit 1. ve 2. taksitlerin 2 katı alındığı için totalde 4 dönem yani 2 defa ödenmiş olacak.
Eşek olana semer vuran çok olur demişler.
Adam sarayda daha rahat yaşasın diye eşek gibi 2 kere 3 kere MTV, ÖTV her ne bok varsa ödeyeceğiz.

Sakına porsiyonlarınızı küçültmeyi unutmayın he hshshs.
Saray giderlerinin hakkından gelinmiyor o yüzden.
kılıçdaroğlunun dış güçlerle yaptığı gizli ittifak yüzünden.
görsel
Motorcular da ödicek mi ya..
Hükümetin yanlış ekonomi deneyi yüzünden olabilir.
Çünkü ekonomi çok iyi , şahlanıyoruz.
Hukuk devleti miyiz yoksa değil miyiz göreceğiz. Bu hukuksuzluk karşısında yargı sınavını verecek.
Bunun adı vergi değil haraçtır. Devleti yönetenler maalesef devlet gücüyle halktan ödenmiş vergiyi tekrar alıyor...
mark twain "hayvan postu dolduran (tahnitçi) ile vergi memuru arasında tek fark hayvan postunu dolduranın deriyi soyduğunun üzerinde bırakmasıdır" der. bundan 150 yıl önce şimdi ki halimizi anlatmış.

en ucuz volvo S60 B5 AWD Plus, Dark model Mild Hybrid motor 800. bin liralık aracını (küsuratlara girmeden) 2.6 milyona alan vatandaşa kalkıp her yıl belirlenen vergiye ek vergi koyup belirlenen vergi tutarı kadar vergi çıkarmak anayasaya aykırıdır.

türkiye cumhuriyeti bir hukuk devletidir. türkiye cumhuriyeti ben dedim oldu anlayışıyla krallık padişahlık olarak yönetilmiyor.
hukuk devletinde anayasalar iktidar/hükümetin vatandaşlar üzerinde gücünü ve yetkisini aşırı şekilde baskı aracı olarak kullanmasına engel olmak vatandaşların haklarını korumak için vardır. ceza kanunları ise hükümetin/iktidarın yetkilerini gücünü yasalara uyan vatandaşları yasa dışı olarak vatandaşlarının haklarının gasp edilmesine ve her türlü suçlara karşı korumak için vardır.

denetlenemeyen, hesap sorulamayan, hesap verilmeyen bütçeler, israf ve lüks harcamalar, gereksiz ve hesap hatası yapılan projeler yatırımlar, yolsuzluklar vs vs içinde bizzat devletin kendi denetleme organlarında yer alan sorumsuzca harcamalar yetmezmiş gibi devlet denen Organizasyonu idare etmek için geçici olarak göreve gelenlerin liyakatsiz yetersiz eğitimsiz bilgisiz olmasıyla yaşanan ekonomik krizin faturası halka kesilmesi anayasaya aykırıdır.

anayasal haklarını bilen ve beni yönet diyerek geçici olarak seçmiş oldukları hükümetlerin yetkilerini bilen paralarının nereye neden gittiğini sorgulayan toplumlarda olmayacak kararlar kanunlar çıkıyor.
işin acı tarafı da bu haklarını dillendiren, bundan şikayet eden ve sorgulayan insanlara siyaset politika yapma deniliyor ve de çoğunluk devlet ile hükümet arasında ki farkı bilmeyerek her şeyi siyaset politika görüp ben politika ilgilenmem diyor. bundan 2500 sene önce pericles "sizin politika ile ilginiz yok ise politikanın da sizinle ilgilenmeyecek olması anlamı çıkmaz" demesinin doğruluğunu yaşıyoruz.

vergilendirmede iktidar ilkesi, daha önce anayasa mahkemesinden iptal edilen mtv vergisi vs konularına değinmeye gerek yok.
türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak ve bir hukuk devletinde yaşayan birey olarak, devlet denen organizasyonun sahibi olarak, bu devlet denen organizasyonun işlerliği ve bana hizmet etsin diyerek seçilen iktidara/hükümete ne yapacağım önemli değil, asıl önemli olan bana hizmet edecek olan hükümetin bana ne yapacağıdır?
milyarlarca dolar vergi alıp yol köprü havaalanı tüp geçit vs yaptım diyemez ki yapmış olsa bile bunu yap diye seçiliyor. bu yapılanlar benim vergilerimle değil, yabancı sermaye parasıyla projesiyle mühendisiyle geliyor ve yapıyor.
sahi ya, bizden toplanan milyarlarca dolar vergiler, satılan devlet kaynaklarından gelen milyarlarca dolarlar nereye gidiyor?
100 liralık borç 500 lira olmuş, yapılan projeler yabancı sermaye özel şirket... bu kadar borç bu projelere de harcanmış değil.

deprem için toplanan milyarlarca dolar nerede de ek vergiler depreme bağlanıyor?