bugün

1930 doğumlu, tsyd nin kurucularından doktor, spor yazarı ve spiker. futbolda 50 yıl yaşadıklarım aDLI BiR KiTABI Da bulunmaktadır. maçları anlatırken özellikle, demarke vaziyette, obstruksiyon, deplase, plonjonla almaya muvaffak oldu, diagonal bir şekilde gibi kendine özel anlatımları vardı. (bkz: futbol spikerlerinin türkçemize kattıkları). genellikle bolu, ankara ve trabzon dan maçları anlatırdı.
kendisi milliyet gazetesi muhabiri iken atatürk kupası düzenlemiş, kazanana * tam 140 kilo ve 2.20 cm lik kupa vermiştir. 16 futbolcu ancak kaldırabilmiş ve kupa turu atabilmişlerdir. diğer bir kupayıda beykozspor almıştır.
bu abimizin kıbrıs barış harekatı na katkısıda azımsanmayacak kadardır. türkiye arnavutluk milli maçını tiran dan anlattığı sırada arnavut futbocuların 3-0 önde götürdüğü müsbaka esnasında arnavut futbolcuları övdüğü için,enver hoca dan takdir toplamış, barış harekatına iki ay kala yanına çağırmış, demeç vermiştir. enver hoca ki, türkiye ve abd dışişleri bakanlarını bile kabul etmezken. enver hoca ropörtajında yunanlıları dersini verin, bizler arkanızdayız demiş, hatta sizde jet yakıtı azdır diye 70 ton yakıt göndermiştir. yunanistan bunun üzerine arnavutlara nota vermiştir. *
- beşiktaş ın son maçı eskişehirspor iledir. kazanırsa şampiyon olacağı bu maç için tüm türkiye necati karakaya nın ağzına bakmaktadır. ancak abimiz ekspres yerine normal trene binmiş, durumu farkederek treni durdurmuş, ve arkadan gelen ekspres trenine binerek stada ulaşmıştır. beşiktaş ın 6-0 kazandığı maçta her eskişehirspor atağını heyecanlı olarak anlatmak zorunda kalmıştır. nedeni ise ancak eskişehirspor lu taraftarlar arasında yer bulabilmesinden kaynaklanmıştır. ertesi gün hürriyet in kapağında flaş haber olarak spiker koca treni durdurdu ve maça yetişti haberi vardır.
- orduspor un tarihindeki ilk radyo anlatımı için ordu ya gittiğinde * gördüğü manzara karşısında şaşırmış, tarlada çalışan kadınlar mor peştemalleri ile stada doldurulmuş güya ordu yu destekliyorlar, bir yandan da maç anlatılan kulübeye gelerek orduspor u 1-0 önde olduğunu söyle diye tavsiyelerde bulunuyorlarmış, maç 0-0 bitmiş, kadınlardan biri - ne olur di 1-0 deseydin demiş.
- sakaryaspor un yine ilk kez radyo yayını ile anlatılacağı zaman necati abimiz oradaymış, maçı anlattığı kulübe bir süre sonra zabıtalarla dolmuş, içeri giremediklerinden sürekli kulübeye sallamışlar, zar zor müsabakayı anlatan abimiz, daha sonra işin gerçeğini anlamış. zabıtalar kendilerinin kullandığı ve apar topar stada getirilen bu kulübeyi almaya gelmişler.
(bkz: kaleci zalad topu plonjonla almaya muvaffak oldu)
trabzonpor sol kanattan atak geliştiriyor*ve samsunspor 1-0 önde şeklinde maç anlatan unutulmaz spikerimiz.
bugün 91 yaşında vefat etmiştir.

https://www.ntvspor.net/d...-5d88e88ad7d90517503d70dd
trt'nin efsane spor spikerlerindendi. radyo anlatımında kendine has bir üslubu vardı.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.