herkes soyunu sopunu kendisi seçmiyor. ben Türk olmayan bir ailenin çocuğuda olabilirdim neticede. önemli olan "Türkiye cumhuriyeti vatandaşı" olduğunu kabul etmektir. Türk olunmaz Türk doğulur diye bir şey de yok. bir Kürt, Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olduğunu kabullenip kendini Türk hissederse ne mutlu ona. ve tabikide ne mutlu türküm diyene!
Burası bağımsız ve özgür bir ülke, Türkiye türklerindir diye bir şey yok. Türkiye türküm diyebilenlerindir. Atatürk'ün soyu Türk değildi mesela ama bir çok Türk'ten daha Türk. kargaşaya, ırkçılığa, ayrıma gerek yok ama bölücü pisliklerinde yaşamaya hakları yok.
doğrusu için, (bkz: ne mutlu türküm) . kısa kesin lan. zengin, ne mutlu zenginim diyene demez. ne mutlu zenginim der.
herkesçe anlaşılır... lakin bazı çakalların zoruna gider!
dönemine göre değerlendirilmesi gereken cümledir. o dönemde dünyada milliyetçilik akımı çok yaygındı. bloklaşmalar

vardı. ve bize dönersek perişan bir halk ve ülke vardı. bu insanları tek bir çatıda toplayıp birlik beraberlik sağlanması

için bizde milliyetçiliği, faşist demiyorum bak milliyetçi diyorum, kullandık. ve kürdü, lazı, çerkezi, alevisi, sünnisi.... vs

toplumun bir çok kesimi bir oldu. topraklar tekrar kazanıldı yeni bir ülke kuruluyordu ve bu ülkenin temeli sağlam

olsun, insanlar vatan haini olmasın diye (belki şimdiki anlayışımızla yanlış bir yolla) her ülkede olduğu gibi bizde de

marşlar, andlar yazıldı. daha sonra işin rengi değişti. niyet kötüleşmeye başladı. darbe döneminde kürtlere 'ne mutlu

türküm diyene' söyletilerek işkenceler yapıldı. ve normal olarak kinlendiler. çünkü diyorum ya ; kötü amaçla kullanıldı

hep. yani olması gerekenle ''olan durum'' çok farklı. şimdiki gözle tabiki bir mantık aramak saçma olur fakat; bir

ülkenin marşı, andı vs... bu tarz şeyler yok edilmemelidir. niyet başkadır. birilerinin masumca isteği, diğerlerinin kötü

amaçlı niyeti olabilir. bizim bu tarz özgürlükleri kaldıracak bir halkımız yok. eğri oturup doğru konuşalım. tabiki herkes

kültürünü, dilini hatta dinini özgürce yaşasın( bak bu olması gereken) ama ekonomi kötü, refah yok bu halkta ve en

önemlisi bağımsız değiliz! hani meşhur laf var ya ''dış güçler'' var. çünkü ekonomi kötü adamlar parçalamak istiyor

bunu da ancak azınlıklarla yapabilirler; ki işte burda, bu ülkede hangi etnik grup olursa olsun kendini azınlık

hissetmemeli, kendine yabancı muamelesi yapmamalı yaparsan adamlarda sana yabancı muamelesi yapar. ne mutlu

türküm diyene nin mantığı belki bu amaçlı olabilirdi. bütünlük için olabilirdi. burda olay özgürlük değil, kürtler kendini

kandırmasın size sunulmadı bu, bu durum hepimizi bitirecek. hani diyorlar ki bakın en hassas yerinizden vurduk, iyice

ayrılın, birlik olmayın, dokunamassınız dediğiniz şeylere dokunuyoruz hatta gıdıklıyoruz diyorlar. ama işte kürtler de

kendini önemli hissetsin onlar için yaptığımızı sansınlar, ki sanıyorlar, kanıyorlar da çok yazık!
faşizan ya da ırkçı olmayan söz. hikayesi için: https://www.facebook.com/...o.php?v=10151484958560270
kürt, zaza, çerkez, laz, pomak vs ya seve seve ya da seve seve türk olacaksınız demek. olmuyorum kardeşim var mı itirazı olan dedirtir. ben türkiyeliyim.
iyi ki türk doğmuşum, bu topraklarda türk anne babanın evladı olmuşum, müslümanlığı seçen bir ülkeye ait olmuşumdur benim açımdan.
buram buram irkcilik kokan laftir dolayisiyla mantiksizdir. almanlara sorsan almaniz diye sevinirler, fransiz, ingiliz, kurt, laz ayni sekilde.
cok onemli mi hangi miletten oldugun? cok onemli mi kendini hangi halka ait hissettigin? gidecegimiz yer ayni degil mi? ee? obur tarafta sormuyorlar adama sen turk musun diye.
onemli olan insan olabilmektir. gerisi teferruat. bunu da yazin bir yere sarki soylemek lazim dedi dersiiz.
ırkçı bir söylemdir. 'etnik köken mühim değil kendini türk hissetmek önemlidir' deyip, faşistlik bunun neresinde demek de ayrı bir komedidir. etnik kökenin ne olursa olsun türk'üm de de ne demek, neden bir başkası senin ırkına aidiyet hissetsin!
ne kadar basit değil mi; nolcak türk gibi hissetse kendini demek!
bi (bkz: ne mutlu müslamanım diyene) değildir efem.
ırkı her ne olursa olsun türklük çatısında birleşmedir. hatta öncesinde ne mutlu türk olana ardından ne mutlu türküm diyene denmiştir. şimdi mantığı güzel gibi dursa da almanyada yaşadığınızı düşünün ve birilerinin sizi alman olmaya çağırdığını ve size ne mutlu almanım diyene dedirtmeye çalıştığını düşünün. olmadı değil mi? çünkü alman olmak bir gurur kaynağı değildir. türk olmakta bir gurur kaynağı değildir.
ne olduğu belli olmayan sözüm ona farstan bozma ermenilerin anlayamayacakları sözdür.
bazı mantıksız, boş beleş yaşayan kişilerin anlamayacağıdır.

işte bunlar hep 4+4+4 siteminin zararları!
anlamıyor çocuklar.
geçmişini bilen türklerin, geçmişe saygı duyan, geçmişi anlamak için çabalayan, geçmişle bağ kurmaya çalışan ve kendini türk hisseden insanların mantığıdır.
ne mutlu türküm 'diyene'. gayet mantıklı bir sözdür. türk olana ne mutlu dememiş, türküm diyene ne mutlu demiş. bir fransız kendini türk gibi hissedip türküm diyorsa ne mutlu ona dır.
o sözü söyleyenden öğrenilmesi gereken mantıktır.
mağarasından yeni çıkmış ortadoğulu primatların kafasının basmayacağı anlamları ve hukuki/siyasal bir altyapısı vardır.
geçtiğimiz yüzyılda geçerli olan ama bu yüzyıla hitap etmeyen mantıktır.
Kanı bozuklar anlamaz.
türk olmak için herhangi bir çaba sarf etmeye gerek olmadığından ve her ırkta olduğu gibi türk ırkına mensup insanlar arasında da geri zekalı, ahlaksız, namussuz, düzenbaz insanlara rastlanabileceğinden dolayı, temeli olmayan şey. önemli olan, insanların hayatta yapıp ettiği güzel şeylerdir. Bu ülke hepimizinir kimse benim veya benim değil diyemez. Biz kardeşiz.
türklüğün onurunu, gururunu, tarihteki başarılarını bilen kişilerin anlayabileceği bir sözdür. şimdilerde sadece Atatürk'ün söylediği bir söz olmasından dolayı, insanların türk olmaya bile laf etmesine sebebiyet vermiştir.
söylendiği devirde insanları motive etmek ve bir arada tutmak için söylenen ve söylenmesi de gereken sözlerden biri.

sözleri, hangi zamanda söylendiyse o zamanın şartlarına göre yargılayın.
sarhoş kafayla söylenen sözdür.
sunay akın ın gayet güzel açıkladığı mantık.
https://www.facebook.com/...o.php?v=10151484958560270
bir türkün yüreğinde hissettiği bir cümle olması nedeniyle söylenmesidir.

ne mutlu türküm diyene al yıldızlı bayramızın gölgesi altında huzurla ve mutlulukla söylenmesi çok güzel bir cümledir.