bugün

en nihayetinde rulo yapılması gereken rehberdir.

"böyle rehber olmaz" diyenlerin derdi ölüye hakaret edilmesi, solculuk falan değildir, azıcık edebiyatın eli yüzü hürmetinedir, andavallık, lumpenlik bari oraya sıçramasın diyedir. horoz siki kadar akılla eşek siki kadar şeylere girişilmesin diyedir.

konuş ustam, ben sahneden çekiliyorum:

"onlar ki toprakta karınca, suda balık,
havada kuş kadar çokturlar;
korkak, cesur, hakim ve çocukturlar
kahreden ve yaratan ki onlardır,
destanımızda yalnız onların maceraları vardır. .."
nazım hikmet'in gerçekten bir tarzı var mıdır ? bu ayrı bir sorun konusudur ve tanımı açan arkadaştan bunun açıklamasını okumak isterdim doğrusu . eğer nazım'ın yazıdığı şiirleri bir tarza oturtmak gerekirse bu olsa olsa sosyal gerçeklik olabilir ama nazım aşk şiirleri de yazmıştır , kurtuluş savaşını da kaleme almıştır , 2. dünya savaşını da ... kendi siyasal görüşünün kapılarından görünenleri de kaleme almıştır .
ayrıca şiir yazmak bir refleks değildir , şiir yazmak düz yazıdan daha meşakatli bir türdür ki sayfalarca anlatılan hissiyatları 2 satıra sığdırtmak o kadar kolay değildir .
peki kolay olan nedir ?
kolay olan kendi değerlerini ve değer ölçütleri kendi yaratmaya çalışan siyasi akımların kişiler ve kişilerin yapıtları ve ürünlerine yaftalar yapıştırmasıdır .
nazım mı ? kominist hamuna goyim !
necip fazıl mı ? siyasal islamcı homuna goyim !!

türk edebiyatı bu kadar sığ ve banel bir bakış açısıyla irdelenmemelidir ki bunun bize geri dönüşü çok acı olacaktır .
bildiğiniz gibi türk edebiyatı kendi coğrafyasında bile hakimiyetini ilan edebilmiş , kendi üslubunu yaratamamıştır .
her dönem bir akımın etkisi altında kalmıştır ve etkililik rüzgarın yönünün tersine hiçbir zaman duramamıştır .
o halde edilen küfürler , eleştiri mahiyetiyle ortaya koyulan sığ karalamalar olsa olsa cehaletin ürünüdür .
nazım da bizimdir , necip fazıl da ve her iki düşün insanı bizim kendi değerimizdir , kıymetimizdir ; bizi biz eden , bizim aynadaki yansımamızdır ...

nazım tarzı şiir yazmak için nazım'ı sarkık bıyıklı abilerimizin anlatımlarından çıkarıp kitaplardan , dergilerden , gazetelerden öğrenmek ve yapabiliyorsan eleştirmek gerekir ! tabi o dönemin edebi yaşamını , o dönemim nazmını , nesrini de iyi bilmek gerekir.

amannn aziziim ne diyorum ben . sıçtınız bütün değerlerin içine mına koyim . sizin gibi olmayan her şey kötüdür değil mi ? sizin gibi olmayan gebersin değil mi ? eee o zaman keselim kafalarımızı dolaşalıp ortalıkta sersem tavuk gibi !!

(bkz: tanım) : haddim değil

iyi ki doğdun mavi sözlü üstadım.
yine gözlerim acıyor..
acıyor.

yine kalbim kan ağlıyor..
ağlıyor.

yine başım ağrıyor
ağrıyor.

hasılı ben bitmişim.
gitmişim.
herşeyi
yitirmişim.

moskova notları
memleketim memleketim memleketim

seni çok özlüyorum

ben vatansever komünist nazım hikmet

memleketim memleketim memleketim

beyhude bir dava uğruna terk ettiğim memleketim

nazım hikmet memleketini çok seviyormuş diyorlar

desinler

memleketim

memleketim...

nazımhikmet 1950/ kesinlikle türkiye dışında bir yer
siyasal islamcıların yeni eğlencesidir anlaşılan, Nazım Hikmet'in şiirlerinin çoğunluğunu sevmem hatta şiir yazma türünden ötürü ve sonrasında türeyen sahtelerinden ötürü Türk şiirine zarar verdiğini düşünür Peyami safa nın düşüncelerine katılırım ancak. Nazım Hikmet'i diğer vatan haini sağcı düşünce adamlarını affetiği gibi affedecek bir iktidar türkiye'ye gelmemiştir.

Necip Fazıl denen Atatürk düşmanı, Türklük düşmanı,islam düşmanı herifi Türklüğe ve Atatürk'e sövmek suçlarından içerdeyken Affeden bir adnan menderes hükümeti gibi solcu hükümet Türkiye'de iktidara gelmemiştir.

Adnan menderes hükümeti gibi hükümetler Necip fazıl'ı korumuyor olsaydı NAzım Nasıl Moskof ellerinden şiirler yazıyorsa o da hangi Ellerden şiir yazardı kimbilir.

Not: geldiyse bilgilendirirseniz sevinirim.Lan mod lan mod. ADam ATatürk ve Türklük düşmanlığından içeri girmiş, sen Rahatsız olup girdi patlatıyorsun. Ben de düşmanım de de rahatla.
kahrol düşman al sana bomba...

kahrol amerika al sana bomba..

desinler bana usta...

n.h /kesinlike moskovya
zeka ister, bilgi ister, yetenek ister, görgü ister, edep ister. en büyük edebi başarısı uludağ sözlük yazarlığı olan iki üç gözlüklü şirinin yapacağı iş değildir.
etliler etliler, beyaz etliler,
etleri siyah benekliler!
etleri siyah benek...
etleri siyah...
etleri...
et...

siyah benekli etliler gibi geçti diyet!

(bkz: salkımsöğüt)
Nâzım Hikmet kadar şiir yazabildiğiniz zaman ciddiye alacağım rehberdir. Aynı zamanda Necip Fazıl, Mehmet Akif, Ahmet Arif, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Ahmet Haşim gibi. O zamana kadar bir susun Allah aşkına. Allah kocakarı gibi çene vermiş, bir dirhem akıl katmamış mı yanına arkadaş?
dünyaca tanınan, türkiye nin övünebileceği 5-6 kişiden biri olan birisiyle dalga geçmek için hazırlanmış rehber. sonra uludağ sözlük niye kalitesiz? siz çocuk esprileri yapmaya devam edin, millet size götüyle gülüyor.
ajdarın sözlükte varlığını hissedip tüylerin diken diken olması. hatta birden fazla nick ile yazarlık yaptığına inanmak . *
bir laf işittim demin
'ben' demiş birisi
eli göğsünde, kendinden emin
'nazım gibi yazarım'

kendini bilmez serseri
sadece yazmış sanıyor nazım'ı
elinde hayali şiir rehberi
temizliyor hırıltılı boğazını

karlı kayından giriyor lafa
tekliyor daha gelmeden, sarı sıcak eve
haydi teklediği bir tarafa
karlı kayın nedir, daha onu bilmiyor deve

gülsem mi, ağlasam mı, kızsam mı
birkaç velet, diline dolamış nazım'ı
bilmem ki, bu oyunu bozsam mı
yoksa açsam mı, şu bayramlık ağzımı?

(anlayana)
(bkz: genç ajdarlar rahatsız)*
kendilerini nazım hikmetle dalga geçebilecek statüde gören kıçımın kenarlarının rehberidir.

edit: sen ve senin gibiler hep kıçımın kenarı olarak kalacaksınız.

edit 2: hala öylesiniz.
Yadırganmışlık, kanıtsanmışlık, kana susamışlık.
(bkz: öyle bir ishal olmak ki sıçtığında boğulmak)
(bkz: can yücel in bok atanlara postal atması)
beyni kullanılmamaktan künefeye dönmüş yaratıkların, durup durup nazım hikmet ran'a bok atarak bir şeyleri kanıtlama çabalarının sonucu açılmış bir başka çöp niteliğindeki başlıktır. siktiğimin rehberiyle nazım gibi şiir yazabileceğini düşünenlere daha da fazla denecek laf yoktur. buyrun devam edin.
nazım hikmet tarzı şiir yazmak yeni bir şey değildir, ondan ve onun gibi şairlerden sonra bir çok şair geleneğin aksine yeni yollar açmıştır kendilerine. öylesi dalga geçmek değil gerçek bir edebiyat gerçeğidir bu tarz.
böyle bir rehberi kullanacak olan kisilerin hic yoktan nazim hikmet ran kadar olmasa da hüseyin nihal atsiz siirlerinden daha güzel siirler cikaracagi kesindir.

Siir yazmak sairlerin kendilerine olan has özellikleriyle alakalidir. Bunlar yasadiklari, duygulari, etrafinda gördükleri, hissettikleri, duyduklari gibi etkenlerdir.

Ne kadar kasilirsa kasilsin, nazim hikmet´in siirlerine ulasmak icin dogumdan baslanmalidir bu islere.

(bkz: nihal atsiz tarzi siir yazma rehberi)
Bu tarz şiir yazımı kesinlikle nihal atsız'ın yazdığı şiirlerden güzel olacaktır.

MEsela geri gelen mektup şiirinden
(bkz: geri gelen mektup/#3852419)
Olmadı topal asker şiirinden
Daha da olmadı davetiye şiirinden

Tabii Ne de olsa Gomanist tayfayı da islamcı tayfayı da Türklük rahatsız eder. Bir şekilde Kendinde olmayan şeref, asalet vb duygulara sahip olanlara saldırırlar.
sol memenin altında,
kararmayan bir cevahir gerekir... *
Bu şiir bir yaradır, bir hicrandır bende, belki bir türkü belki bir abazanlık, artık ne dersen, adı vermedi gitti

şu olga deli etti beni
divane etti
aksamdan beridir
vermedi gitti.

(prag 8 ekim, 52, vermedi gitti)
tek eksikli bir rehberdir; şiir yazabilme yeteneği.

895 numaralı katar!
895 numaralı katarın üçüncü mevki vagonunda
üç yolcu var!
sefalet, felaket ve mehmet!
tren düdükleri öter mehmetçiğin üstünden
medeeeet!. medeeeet!
uzanır, raylar uzanır. memleket, memleket.
yok bu raylarda merhamet
mehmetçik, mehmet; mehmetçik, mehmet!.
dağ taş mehmet dolu, kiminin sallanır dallarda kolu
kiminin pantolonu, kiminin donu!
varır bu uzun rayların sonu
kışlasına selimiye' nin
selimiye'nin avlusu mehmetçik dolu
hepsinin dirseklerine kadar sıvanmış kolu
mehmetin kolu bit dolu,
bit mehmet'i yer mehmet biti
tren düdükleri öter mehmetçiğin üstünden
medeeeet!, medeeeet!
uzanır, raylar uzanır. memleket, memleket.
yok bu raylarda merhamet
mehmetçik, mehmet.
mehmetçik, mehmet.
mehmetçik, mehmet.
mehmetçik, mehmet.
yemek kitabından yemek yapmaktan öteye gidememek gibidir bu rehber. becereceğini sanarsın çuvallarsın.
herhangi bir düzyazı, iki kenarından dikine cetvelle kapatılır. ara mesafeyi kendiniz o an ki duygusallığınıza bağlı olarak belirlersiniz.
arada kalan sözcükleri alt alta yazarsın al sana nazım şiiri.