1. 1.
  nakşibendilik tarikatından olan kimse için kullanılır.
  ... vernon sullivan
 2. 2.
  (bkz: nakşi)
  1 -2 ... vernon sullivan
 3. 3.
  Bahauddin Nakşibend Muhammed b. Muhammed el-Buharî tarafından kurulan ve islâm dünyasında yaygın olan tarikat. şu anki liderinin Seyda Muhammed Konyevi olan merkezi konyada olan tarikat.. zamanla bir çok kola ayrılmış olsa da her zaman geniş çevrelere hitap etmektedir.

  Nakşibendiye tarikatı, boş kalan insanların nefsin pençesinden, çeşitli kötü alışkanlıklardan korunması için, tevbe, istiğfar, zikir, tefekkür, nafile namazlar ve benzeri şeylerle meşgul olmayı tavsiye etmiştir. Bu şekilde nefsi yenip kalbi kontrol altında tutmaya murakabe denir..
  5 -1 ... eşşağan ala gazuğu
 4. 4.
  Dunyanin bir cok bolgesinde guclu olan , siyasetle gercekten ilgili degil mi yoksa oyle mi gozukuyor bilmedigim , merkezi Adiyaman in menzil ilcesinde bulunan ve Semerkand diyarina buyuk bir hurmetleri olan insanlardan olusan bir tarikat,cemaat ..
  3 -1 ... divit
 5. 5.
  asıl esprisi diğer tarikatların dışında sevgiyi kalbe işlemektir. diğer tarikatlar kafa sallama, sivri cisimleri batırma gibi uygulamalara gidebilmektedir. bu tarikat elini kalbine koymaktadır.
  11 -3 ... brkarsy
 6. 6.
  merkezi adıyaman ın menzil köyündedir. seyhlerine seyda hazretleri denir. seyda peygamber soyundan gelen demektir. şimdiye kadar ki bütün şeyhleri seyittir. ilk kurucusu hz.ebubekir'dir.
  4 -3 ... aksam sefasi
 7. 7.
  bu cemaatin ileri gelen üyeleri vefat ettiklerinde devlet töreniyle son yolculuklarına uğurlanmaktalar son yıllarda; sebebi ne ola acaba, memlekete ne hayırları geçmiş ki devlet töreniyle kaldırılıyor cenazeleri?
  3 -8 ... disco inferno
 8. 8.
  pek değerli bir kurumdur. şöyle ki; eski izmir nakşibendi davasından bir bölüm: ''eşimin benimle ilgilenmesini sağlamak için hoca göğüslerime mürekkeple karınca duası yazdı. daha sonra yanlış oldu diye diliyle sildi, tekrardan yazdı''.
  3 -12 ... basri
 9. 9.
  tarikat kurallarına göre kendisine ait olmayan yani eşi olmayan bir kadınla bir erkek kesinlikle tokalaşamaz. recep tayyip erdağan ile hayrünisa gül ' ün geçen gün objektiflere takılan bu tokalaşmama görüntüsü bundan ibarettir.
  1 -1 ... carlott
 10. 10.
  Şah-ı Nakşibendi Hazret'lerinin dediği gibi, "bizim yolumuz sohbet yoludur, toplulukta da rahmet vardır". Kalpleri bir olan yani kalpleri birbirine uygun olan kimselerin topluluğu Allah ve Resulüne sevgilidir. Allah ve Resulünün sevdiği bir topluluk dünyada da ahirette de sevilir.

  nakşibendi tarikatını mensup olduğu kötü kişilerle değil,kaynağını kuran ve sünnetten alan öğretisiyle ele almak gerekir.

  silsilesi selmanı farisi,hz ebubekir ve hz muhammed e dayanır.

  içerisinde şah ı nakşibend,imam ı rabbani,mevlana halid ve daha bir çok Allah dostu vardır.

  tarikat öcüdür.şu hoca böyle yapmış,şu şerefsiz de bu tarikattanmış diyerek değerlendirilmekten yüce bir Allah yoludur..
  9 -4 ... baudelaire