bugün

Erkekler olarak artık bu kadın emperyalizmine baş kaldırmalıyız. Tüm ortamlarda bunu dile getirmeliyiz. Diğer insanları bilinçlendirmeliyiz. Hatta imza toplamalıyız. Belki bu yola girince hiçbir kadın yüzümüze bakmayacaktır ama olsun davamızdan dönmeyiz. Zaten dönen olursa onu ortamıza alıp sikeriz.
Şartlara bakılmalı.

-Mesela kadın çalışıyordu, sizin talebiniz üstüne bıraktı.
-Çocuk var ama tek taraflı karşılanmaz.

Nafaka mantıklı. Ama ortada çocuk yok. 10-15 günlük evliliğe ödeyen var. Yazıktır.
Nafaka ama hangi nafaka? istirak nafakasi ortak cocugun ya da cocuklarin egitim, sosyal yasam standardinin devami icin gereklidir tabi sartlar tamam oldugunda kesilmek kaydiyla. Hukukcu olarak gorusum ise yoksulluk nafakasinin belirli bir sureyle sinirlandirilmasi yönünde. Peki neden? Kotuniyetli kisilerin bunu gelir kapisi olarak gormelerini engellemek gerektiginden... konuya ne kadar hakimsiniz bilmiyorum ama sirf nafaka kesilmesin diye ne hileler dönüyor piyasada. Bosaniyorsunuz ve belkide omur boyu sürecek bir borc yükü altina giriyorsunuz bu kabul edilebilir bir durum değil. Yeni bir aile birligi kurmak isteseniz bile nafaka borcu sorun cikarabiliyor kisiler arasında. Bir kac gun suren evliliklerde bile nafakaya hukmedilebiliyor. Odenmedigi taktirde icra tehdidi ise cabasi. Hal boyleyken daha adil bir nafaka sistemine ihtiyac duyuyor insanlar.
ne tarafı imzalıyoruz.
aklım yetmez ama erkek ve kız çocuğu sahibi olarak fikir beyan etme hakkım olduğunu düşünüyorum.

nafaka kaldırılmamalı.

nafaka orantılı olmalı, somut olaylarda hakimin hakkaniyetle karar vermesi gerekli.

nafaka ne zaman kaldırılabilir peki?

sen evlenip boşanmış bir kadınla evlenmeye kalktığında, "toplum ne der" diye düşünmediğinde, ailen karşı çıkmadığında kaldırılabilir.

nafaka ne zaman kaldırılabilir?

kadınlar da, erkekler kadar sosyal yaşama, iş hayatına katıldığında kaldırılabilir.

olumsuz örneklere çok sık rastlar olduk basına. 30 gayrimenkul, 10 gün evli kalıp bilmem ne kadar tazminat gibi.

peki ya başka örneği yok mu?

karısına 200 lira nafaka veren, mallarını kaçırıp işyerlerinde sigorta yaptırmayan?

bunlar neden basına yansımıyor?

200 lira nafakayla, annesini kaybetmiş bir kadın, çocuğuna mı bakacak işe gidip evini mi geçindirecek?

yetişkin bir oğlum iki de kızım var. herhalde benim kadar ortadan bakamaz çoğu insan.

katlarınız yatlarınız varsa, kendinizi keriz gibi hissedeceksiniz sözleşme yapın baştan. yok sevdiğim kaın kırılır deyip kaçırmamak için cesaret edemiyorsanız lütfen evlenip tükettikten sonra da bu bahsi açmayın efendim.

sanırım ilk defa yumuşak lisanımın dışına çıktım, bağışlayın.
Sonuna kadar desteklediğim kampanyadır.
Artık okumayan çalışmayan kadın çok yok neden nafaka diye bir şey var?

Kim nafakaya kaldırırsa oyum ona
1) nafaka cocuk icin olmali.
2) Nafakaya cocuk icin standar bir bakici ucreti eklenmeli. Anne ister kendi bakar cocuga, parayi kendine alir, ister bakici tutar.
3) cocugun tum masraflarinin karari baba ile ortak alinip, hepsi faturalandirilmali, faturalar odemeyi yapan babaya her ay ibraz edilmeli.

Bence en adaletli boyle olur. Hem cocuk zarar gormez, hemde ebeveynler.
Çocuk 18 yaşına gelene kadar nafaka sadece çocuğa verilsin bence çünkü modern yüzyılda nafaka sadece kadınların zevk için erkeklerden aldığı bir para haline geldi bu arada 18 yaşına gelene kadar derken kadın ve erkek eşit miktarda para verecek bence bu çok mantıklı olur.
Çocuk için olanın haricinde Doğru tespit. Evlendikten sonra insanın neye dönüşeceği belli olmuyor.
Şimdi bunlara sorsan kadın erkek eşit derler. Nafakayı görünce gözleri parlar ama.
Kaldırılma değil de süreyr tabi tutulması gereklidir. Uygulamada neler var neler. Nafaka arttırım davası, kadın nişanlısıyla el ele geliyor(7 senedir nişanlı ve aynı evde yaşıyorlar bu arada) koca çıldırıyor tabi ama usul belli hakim bu durumu o davada nazara alamaz.

Halbuki bu durumu engellemek mümkün basit bir mevzuat değişikliği.
belediyenin defterine imzayı atmadan önce düşüneceksiniz bu tür şeyleri koçyiğitlerim.

am sikmeye gelince kütür kütür, nafakaya gelince meeee!
Bitmeyen gerdek.
bence kaldırılmasın aminim dul sevgilim olursa takılır gezerim nafakada ek gelir olur en kötü kafe paramız çıkar.
Kesinlikle kaldırılmalı.
Nafaka, Gurur yoksunu kişilerin, aç gözlülükle talep ettiği haraçtır benim gözümde.
Kadınları mağdur edecek kampanyadır.
Sen kızı, çıtı pıtı haliyle alıyorsun, kullanıyorsun. Zevkin doruklarına çıkıyorsun. Öpüşürken, sevişirken çok güzel ama dimi?
Fakat zaman geçtikçe bu kız pörsüyor. Çocuk doğuruyor haliyle kilo alıyor vs. Fizik çöküyor.
Eee bu karı kendini nasıl yeni bir kocaya beğendirecek şimdi?
Sen kızın gençliğini ve güzelliğini alıyorsun. Bunun da bir bedeli olmalı.