bugün

yıllardır görüşmediğiniz en gıcık akrabanızla;

-ay şekerim hafif toparlamışsın, kıçın da biraz çıkmış sanki, ama bak yüzün tam olmuş, zayıfken çöküyor senin bu yüz.

şeklinde gelişecek yorumlardır.
nadir görüşüldüğünden muhabbet edecek konu sıkıntısı çeken akraba yorumlarıdır.
(Aslında tartıda 4 kilo, aynada 5 kilo verilmiştir. Konuşulan kişi babanın yeni eşidir.)

+ kilo mu aldın sen? evet evet! kilo almışsınn!
- gözbebeklerin genişliyor mu? evet evet, genişlemiş sanki!
nadir görüsme sebebidir.
genelde moral bozucu laf olsun tarzı ifadelerdir. tek anlamlı yanları nadir görüşmeyi anlaşılır kılmalarıdır. tabi vicdani açıdan.
-ne yiyon lan sen? hayvanlar gibi olmuşun!

bir ay sonra:

-oha lan git bişeyler ye. yemek ısmarayım gel sana incecik kalmışın.

içses: bi' karar ver lan!
üniversiteden tatile gelinince yapılan yorumlardır bazıları. gurbette okuduğun için kilo almış olsan bile onlara göre illa zayıflamışsındır.
sadece Türk halkında olduğunu düşündüğüm yorumlar ki bu da samimi duygulardan mı kaynaklanıyor yoksa düşüncesizce bi davranış mı henüz bilmiyorum da.uzun süredir görmediğin biri soracak o kadar çok şey varken;"kilo mu vermişin sen" der hemen.şuran sarkmış buran yağlanmış vs kaç yıllık diyetisyenmiş anlatır durur.bu muhabbet her toplumda yoktur yalnız türklere özel olup patenti alınmalıdır yunanlar kapmasın sonra gene
eğer akraba çok nadir görüşüyorsa şöyle bir diyalog gerçekleşebilir:

- oğlum ne yiyorsun bu kadar, kim der 20'li yaşlardasın diye? şu göbeğe falan bak, ne hale gelmişsin, öküz gibi olmuşsun.
+ efendim?
- hikmet sen miydin, ben de oğlun zannettim.
- öküz gibi olmuşsun nan.
- ...
- hakikaten öküzsün muharrem.
- ...
- kagk siktir git lan
(bkz: az ye)
- oha öküz gibi olmuşsun lan noldu sana böyle halil?
+ şey...
- memelerin çıkmış lan kuzen ohooo kaç zaman oldu lan görüşmeyeli.
+ ...
- saçlarıda uzatmışsın yakışmış ama hafif bir feminizm yaratmış dikkat et.
+ şey ben halil'in eşiyim tanıştırılmadık herhalde.
- hee halil'in eşi mi?
+ evet.
- yenge göbek yapmışsın ama haa halil nerde?
neden nadir görüşüldüğünün sebebini kendi içinde barındıran akrabaların yaptığı yorumlardır.
konuşulması gereken başka bişey kalmamış gibi,kesinlikle bahsi geçer kilonun.
üste çıkmak gerekir:

- oğlum ne kadar kilo almışsın sen öyle, dikkat et biraz.
+ sen de maşallah camış gibi olmuşsun asuman teyze, memeler olmuş kafam kadar. hadi ben gencim veririm de sen hık diye gidersin alimallah. tut biraz şu boğazını. bizim bi rasim amca vardı rahmetli.....
karı koca akraba ziyaretine gidilmiştir. er kişi kilolu kadın ise zayıftır;

- yavrum kocan senin tabağındakileri de mi yiyor yoksa? nihohohohoh!
- oğlum yemeklerden karına da bırak! ehuhehehuehhehehe!*
(bkz: Pazara gelen sebzelere yapılan kalite yorumları)
bayramdan bayrama görüştügünüz bir akrabanızsa sizi hep kısa olan kendisiyle karşılaştırır. çünkü siz yaşıtlarınıza göre çok uzunsunuzdur. hatta öyle ki 9 yaş büyük abla/ağabeyinizden bile uzunsunuzdur. ve hep "yan yana geçin bakıyım şöyle. yenisteril dik dur. ooo ablayı da geçmişiz. babanla dur bakalım... babaya da az kalmış ama. neyle beslendiniz bunu siz ya ehuehueue" gibi igrenc diyaloglar döner.

ve siz de sıkılıp durursunuz ve o anda aklınıaza şu soru gelir; "her bayramda aynı muhabbet mi döner lan!?"

edit: başlıkta kilo diyo, ben boydan girdim konuya ama hoş görün be canlar. *
yıllarca her bayram size 'aa kilo almışsın' diyen akrabayı bir bayram ertesi doğum yapmış ve dana gibi olmuş gördüğünüzde yaptığınız yorumdur.

-aa tezcan abla semirmişsin maşallah.. yaramış çocuk.. eski giysilerde olmaz artık yazık. düşünüyor musun diyet felan?? **
x=birisi
y=kilolu zavallı

Çok kalabalık bir ortamda

x: ayy kıyafetin güzelmiş kilolusun ya daha güzel gözüküyo

y: ne

x: güzel olmuş yani

y: Allah belanı versin insanın yüzüne lap diye denir mi?

x: tartıya çıkınca zaten yüzüne bip bip bip diye sesli sesli vurmuyo mu?

y:sus lütfen sus

x: ne dedim yha sadece kilolusun ondan iyi olmuş dedim

y: tutun beni Allah aşkına kötü oluyorum...
Ayy sen hiçbir şey yemiyor musunn? Hıı evet yemiyorum. Su böreğini çiğnerken söylüyor bunu.
Genelde zayıflamışsın, yüzün ufacık kalmış filan oluyor.
koca kadınım 30 küsur senedir aynı muhabbet.
kilo verdiğin dönemde "kilo mu aldın sen" kilo aldığın dönemde "aa süzülmüşsün bayağı" şeklindedir. lan bir şeyinde doğrusunu söyleyin bre.
-iyisin iyi şimdi, kilon çok iyi. Bir ara neydi öyle bir deri bir kemik kalmıştın.( bir ara dediği 3 yıl öncesi)
- yok kilom aynı, yani 2 yıldır stabil. Artış azalış yok. O senin dediğin ekstrem bir dönemdi. Hasta olmuştum, ondan kilo vermiştim. Kısa bir sürelik yani.
-yok iyi iyi kal bu kiloda. Zayıflama bir daha.
- ???
Zayıflamışsın diyorlar koca göbeğimi görmezden geliyorlar.