bugün

Şu zamana kadar adamakıllı iş yapan birine denk gelmedim. işte son 1 yılda bazı firmaların müşteri hizmetleri departmanıyla aramda geçe diyaloglar :

Digiturk:
+ iyi günler hanfendi, Türksat üzerinden lig tv aboneliğim var ancak şu anda E16-4 hatası alıyorum dolayısıyla yayını izleyemiyorum.
- Adınızı ve soyadığınızı öğrenebilir miyim ?
+ vırt zırt
- Vırt bey uydu alıcınızı kapatır mısınız lütfen.
+ Kapattım.
- Fişi çekin.
+ Çektim.
- Dijital kartı çıkarın.
+ Çıkardım.
- Dijital kartı tekrar takın, cihazı ve televizyonu açın.
+ Tamamdır açtım.
- Ekranda ne görüyorsunuz ?
+ E16-4 hatası.
- Yetkili servisle iletişime geçeceğiz. En kısa sürede sizi arayacaklar. Yardımcı olabileceğimiz başka bir konu var mı ?
+ Allah razı olsun. iyi günler.

Özet: çok yardım etti hanımkızımız.

Hepsiburada.com:
+ iyi akşamlar, az önce bir sipariş verdim ancak sonradan sipariş verdiğim ürünlerden birini iptal ettim, Sipariş tutarım 1417 lira oldu ancak havale tutarım hala 1560 lira görünüyor, şimdi ben sipariş tutarını mı havale edeceğim yoksa yazıldığı gibi havale tutarını mı ?
- Sipariş numaranızı öğrenebilir miyim ?
+ fitifitifitifiti
- Evet Zyxel marka modemin siparişini iptal ettiğiniz görünüyor ve toplam tutar kargo hariç 1401 lira.
+ Tamam işte kargo tutarı ile birlikte sipariş tutarım 1417 lira ancak orada havale tutarı olarak halen 1560 lira görünüyor. Acaba 1560 lira havale yapacağım ve fazla miktar kayıtlı olan hesap numarama geri ödeme mi yapılacak ? Yoksa sadece sipariş tutarımı kargo ücretiyle birlikte havale etmem yeterli mi ?
- Bir dakika hatta bekler misiniz...

- Beklediğiniz için teşekkürler, sorununuzu arkadaşlara bildirdim. Size maille ulaşacaklar.
+ Teşekkür ederim.
- Yardım etmemi istediğiniz başka bir konu var mıydı ?
+ sağolun yok.

Özet: mail gelmedi ve diğer siparişlerimi de iptal ettim.

Ttnet:
+ iyi günler, yalın internet paketleri ile ilgili bilgi almak istiyorum.
- Tabi bulunduğunuz il ve ilçeyi öğrenebilir miyim ?
+ Hatay - iskenderun
- Bulunduğunuz yer yalın internet paketine uygun, paketlerimiz 8 mbit, 4gb kotalı ...
+ Saymanıza gerek yok, 8 mbit, limitsiz, 50gb hız alanlı paketi ayrıntılı anlatır mısınız ?
- Tabi, 12 ay taahhüt vermeniz durumunda aylık 63TL ödeyeceksiniz.
+ Taahhüt vermezsem ?
- bu tutara ek olarak 15 lira aylık ücret ödeyeceksiniz.
+ Modem ücreti mi oluyor o ?
- Hayır modem bizim hediyemiz, modeme taahhüt yapmayacaksınız sadece internete.
+ Ikametim sürekli değişiyor. Siz bana modem vermeyin, ben de size 15 lira vermeyeyim olmaz mı ?
- Olmaz, modem bizim hediyemiz.
+ Peki bu aylık erişim ücretinin içeriği ne ? Yani ne için alıyorsunuz bunu ?
- internete erişim sağladığıniz için...
+ Yani modemi kullandığım için ?
- Hayır modem bizim hediyemiz.
+ Anladım iyi günler.
- Yardım etmemi iste.... dıt.

Özet: allah'ın belası modem..
duvara konuşmakla arasında herhangi bir fark olmayan departman.
operatöre bağlayacağım ayağına saatlerce telefonda bekletip faturaya girdiren, bekletirken insanı daha da geren, robotik ses tonlarındaki çalışanlarıyla sorunları telefonun diğer ucundan çözmeye çalışan hizmetlerdir.
3 yıldan fazla çalışıldığı takdirde insanın psikolojisini bozabilecek bir departmandır. özellikle de yoğun, aldığı hizmet ile ilgili problem yaşayan insanlar ile uğraşılan ve daha kötüsü bu problemlerin hemen hemen tümünde müşteriler gerçekten mağdur ise vay halinize. müşteri hizmetleri tecrübesi yaşayan insanlar bilerek ya da bilmeyerek bu tecrübeyi sonraki hayatlarında da kullanırlar. özellikle farklı bir sektöre geçildiğinde, "sende müşteri hizmetleri tecrübesi var, ağzın iyi laf yapar senin şimdi" denilerek birçok pis işin ihalesi üzerinize kalabilir.
- (bkz: renault müşteri hizmetleri) buyurun.
-yolda kaldık.
-mevkiiniz neresi efendim.
-yenibosnadayız şu an.
-sorun nedir efendim?
-eşimle mi?
-yok efendim arabanın sorunu nedir?
-hee bende eşimle kavga ediyordukta merak edip sordun sandım.
-yok efendim arabayı soruyorum ben.
-14000 e bırakırım.
-yanlış anladınız arabanızla ilgilenmiyorum.
-hee tamam marş basmıyo. aa çalıştı. iyi günler
-iyi günler.
her yiğidin harcı olmayan departman.
ilk sırada olduğumu öğrenip sonra dakikalarca bekletildiğim müşteri hizmetleridir.
mr why: beyfendi ben bla bla bla kampanyasından yararlanmak istiyorum.

müşt. hizm: o kampanyanın süresi bitti mr why.

mr why: yap yaaa.

müşt. hizm: vallaha. öhöm pardon efendim.

müşteri temsilcisi de dayanamayıp vallaha yı patlattı.

http://galeri.uludagsozlu...9Fteri-hizmetleri-519640/
Alayının içine etmek şarttır.
muhatabi bilincli bir tuketici oldugunda, kendi kisiliginden degil, issizlik sorunundan dolayi liderlerinin verdigi brifler dogrultusunda kivirdikca kiviran personel yatagidir...

endipnot: asena, bu isi yaparken yuregini ortaya koyar. kesinlikle degerlendirilmelidir...
son günlerde saklanıyor.
hep tuşlara basıyorum, basıyorum. ulaşması zor. mekanik kadın çıkıyor, bunlar çıkmıyor.
bunalıma giriyorum.
neredesin?
hizmetsiz, çözümsüz kaldım.
çok üzülüyorum, sıkıntıdayım.
o kadar call center elemanı ne diye çalışıyor diye düşündürür bazen. bir ararsın insanla konuşmak için 50 kere tuşlarsın sonuç nafile?! insan yok.

tamamen müşteriyi bezdirme amaçlı hakiketen. çoğu insan bir süre sonra bezip bırakır tuşlamayı. yapacağım işlemle çok alakasız bir şekilde herhangi bir müşteri temsilcisine ulaşarak işi çözmeyi tercih ediyorum genelde.

başka türlü çare olmuyor çünkü.

buradan turkcell müşteri hizmetlerinin kulaklarını çınlatır en kısa sürede kendileriyle tekrar telefonda birbirimize gireceğimizi bildirmek isterim.
neredeyse bütün firmaların, bankaların vs. müşteri hizmetleri rezalet durumda. dakikalarca bağlanmak için bekliyoruz ve sonucunda da sorunumuz genelde çözülmemiş oluyor.

fakat; ki fakat diyorum fakat;

turkcell superonline'nın müşteri hizmetleri ezberimi bozdu resmen. biz saatlerce bekleyip problemimizin çözülmemesine alışkınız abi, 2 dakikada sorun halletmek nedir?

turkcell kalitesi ortada arkadaşlar. kurumsal şirket nasıl olur, müşteri temsilcileri ne yapar tam da bu soruların cevabını öğrenmek için turkcell'li olun bence.

ayrıca ülkedeki en hızlı fiber internet de yine onlarda.
türkiye'de insanlarla dalga geçen kurum. birçok firmanın müşteri temsilcisine bağlanmak için zaten bir asır geçiyor. bağlandıktan sonrası ise daha komik.

bir sorunun varsa o sorunu çözemezler , teknik destek hizmeti sıfır. geçenlerde internetle ilgili bir sıkıntı yaşadım ve kendileriyle ufak bir diyaloğum geçti. sorunumu anlattım ve bana çözüm üretmeye başladılar. öncelikle modemin yanına gitmemi söylediler. daha sonra fişi ellerim aracılığıyla çekmemi ve 10 sn kadar beklememi rica ettiler. 10 sn kadar bekledikten sonra yine ellerimi kullanarak fişi prize takmamı dile getirdiler. sorun çözülmeyince modemin arkasına bakmam ve orada bulunan reset tuşuna basmamı söyledi telefondaki hanım kız. zaten ben salağım hatta malım ben ki aklıma gelmemişti , eyvallah aydınlattılar beni. sorunum çözülmedi ama aydınlanmış oldum en azından.
Bazıları hakkeden insanı dumura uğratır. Adama aldığım ürün 3 günde bozuldu diyorum adamın verdiği cevap bu " Bakın. Zaten bozulması gerekli ki daha sağlam olsun. Elinizde bulunan 20 günlük bakım kuponu bu yüzden verilmektedir."
Amk salakları.
genelde soruna yönelik direk çözüm bulamayan, sıkça sorulan sorular hizmeti veren yer.
finansbankın ki kadar illet olamazlar. lan her gün aranır mı yav anam babam sevgilim bu kadar aramıyor yeminle. bıktırana kadar arıyorlar bugün patladım gari elinizi ayağınızı öpüyüm aramayın arkadaşım beni dedim ya. kartı sigortalayak diyip kitleyecekler, kredi verek diyip kitleyecekler her türlü kitleyecekler. en iyisi türkiye finans bak bu konuda hemen bağlanıyorsun sorunu çözüyorsun çalışanlar güler yüzlü görmüyorum ama hissediyorum.
( Annenizin kızlık soyadının üçüncü harfi. )
görsel
genelde isteginizi gerekli yerlere aktaracağım deyip kestirip atarlar. Senin durumun nedir, bir çözüm bulayım olayı yoktur.

Not:Superonline hariç.
Pek bişey bilmezler.
kalite standartlarını sadece konuşmayı kaydetmek sanan hizmetlerdir. müşteriyi madur ederken herhangi bir kalite standartına bakılmaz. o zaman bahane çok.
görsel
gevşek gevşek konuşursanız ordaki personelle asla işinizi yaptıramazsınız. Denendi hallolmadı, birde çok sert denendi problemsiz ayrıldım görüşmeden.
ezbere konuşurlar.

oğlu il dışında olduğundan, oğlunun adına kayıtlı arızalı internet için komşu teyzenin ricası ile türk telekom müşteri hizmetlerini aradım. operatöre bağlanmak için bekledim hatunun biri adını söyledi ve nasıl yardımcı olayım? diye sordu. bende ismimi komşu oğlunun ismi olarak verdim ve arıza kaydı yaptırmak istediğimi söyledim. tabi dedi hatun güvenlik için anne, baba adı ve anne kızlık soyadını sordu. ben dalgınlık ve mallıkla kendi bilgilerimi verdim. hatun kişi ok diyip arıza kaydını yaptı.

aynı olayı türk telekomla tekrar yaşadım. burdaki sikkolar tamamen ezbere soru soruyor. telefon başında ne bok yedikleri belli değil.