bugün

hayvanları çok seven bir insan olarak, sözlükte hayvanlar hakkında yaptığım bütün yorumlarımı müslümanlardaki hayvan sevgisizliği cümlesiyle sonlandırıyorum. çünkü bunun allahına kadar doğru olduğunu biliyorum.

hatta sahilde bir kum tanesi örneğini de veriyorum.
işte bakın; samsunda o zavallı köpeğe yapılan vahşet ve canice davranıştan sonra, sözlüğün en dindar, en yobaz yazarı şu yorumu yapmış: (bkz: #11369799).

ayrıca çevremde ki müslümanların hayvanlara karşı ne kadar acımasız, nefret dolu ve sevgisiz olduklarınıda görüyorum ne yazık.

pis yobazlar, allah yüreklerinize birazcık sevgi ve vicdan versin ne diyeyim ki başka.

edit: eksiler umrumda değil çünkü kafasını kuma gömen kuşbeyinlilerden değilim allah şükür.
bir kaç müslümanın söyledigi şeyler hakkında islamı suçlayamassın hep o açıklamayı yapan müslüman dedigin kişi islam hakkında ne kadar şey biliyo tartışılır.

"Merhamet edene Allah da merhamet eder; siz yerdekine merhamet edin ki, gökteki de size merhamet etsin."

islamda hayvan sevgisi ile ilgili şeyler için bu hadislere bakabilirsin.

Buhari, Bed'ul-halk,16;Müslim, Hacc, 66-67

Nesâi, Sayd, 34; Dârimi, Sünen 2, 115

Buhâri, Zebâih,13; Ebû Dâvûd, Libas, 40

Ebû Dâvûd, Edeb, 164; ibn Mâce, Sayd,10

Maide.5/1-2; Buhari, Zebâih,1-2; Müslim, Sayd, 1
(bkz: soğuk havalarda sokak hayvanlarını unutmayalım)
evet, elhamdülillah müslümanım ve hayvanlarda dahil olmak üzere tüm canlıları severim, sadece genelleme yapan, çamur at izi kalsın görüşünü benimseyenleri sevmem.
bugün cuma namazında vaazde dinledim bir köpeğe su veren müslümanın bütün günahları affedilmiş. artık hayvanlara sevgi gösterip göstermemek bize kalmış.
hayvan sevmeyen biri insan değildir, islamiyet insan içindir. dolayısıyla yanlış bir önermedir.
(bkz: eşek siken ateistten inciler)
(bkz: genellemenin dayanılmaz hafifliği)

mesnetsiz bir kötüleme ifadesidir. islam dini hayvanlara merhametle muameleyi esas tutar. dolayısıyla 1-2 kötü örnek görüp de bütün müslümanları böyle insafsızca yaftalamaya kalkmak iftiradır ve hakarettir.
kime göre neye göre söylemidir. tabi hayvanlara ve diğer canlılara kötü davranmamak lazım gelir. bu doğa içerisinde beraber yaşıyoruz. ve hayvan sevgisi güzel bir terapi meselesidir insan açısından, farklı bir diyalog sunar insana.
ama etrafında onlarca yardıma muhtaç insan varken, bu insanlara bir şekilde yardım etmeyen zat, kucağında 45 tane köpek ya da başka bir hayvan taşıyıp beslese de kendi adıma bir gram değeri yoktur. bu da böyle biline!
Katı dincilerin, bu tür yazıları kafalarına göre yorumladıklarını düşününce, doğru bir gözlemdir.
--spoiler--
Hanefilere göre köpek elbiseye sürtünürse o elbiseyle namaz kılınır. Yalnız, köpeğin ağız suyu veya salyası ve tersi necistir.

"içinde köpek bulunan eve rahmet meleklerinin girmeyeceği, ev sahibinden her gün bazı sevapların azalacağı, ancak av, sürü ve bekçilik gibi ihtiyaçlar için köpek beslemenin caiz olduğu" gibi hadis-i şerifler vardır. Ayrıca salya ve tüyleri her tarafa bulaşacağından ibadetlerimize ve sağlığımıza zarar verme ihtimali de vardır. Bu sebeple ihtiyaç yoksa evde köpek bulundurmak doğru değildir. ihtiyaç yokken evde köpek beslemek haram değildir fakat hafif mekruhtur. Hukuk dilinde buna "tenzihi mekruh" denilir.

Ancak bununla beraber köpek bulunan evde yaşanır, kılınan namazlar ve yapılan ibadetler de geçerlidir. Yeter ki kıldığımız yer veya seccade temiz olsun.

Resûl-i Ekrem (sav) şöyle buyuruyor: "Av, tarla, bahçe, sürü köpekleri müstesna olmak üzere köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar eksilir."( Buhari, Zebaih, 6; Müslim, Müsakat, 46,50,56-58)

Köpek bulunan eve melek girmediğini bildiren hadisler de göz önünde bulundurulduğunda, koruma ve avlanma gibi bir ihtiyaç bulunmadan evlerde köpek beslemek islamda menedilmiştir.Çünkü;

a) Köpek besleyecek kadar imkanı olanların bakım ve harcamalarına yoksul ve kimsesiz insanlar daha layıktır.

b) Tıbbın kesin açıklamalarına göre köpeklerden insanlara geçen birçok hastalık vardır.

c) Köpek yoldan gelip geçeni, misafiri korkutur, rahatsız eder. (Günlük Hayatımızda Helaller ve Haramlar, Hayreddin Karaman, iz Yayıncılık)

içinde köpek bulunan eve meleklerin girmemelerinin sebebi onların pis kokmaları, pislik yemeleridir. Bundan dolayı gereksiz yere köpek edinen kimse evine melek girmekten mahrum bırakılmak suretiyle cezalandırılmıştır. (Nevevî, Şerhu'l-Müslim, Kahire 1347-49/1929-30, XIV, 84; Aynî, Umdetü'l-Kârî, Kahire 1348, XV, 139).
--spoiler--
hz. muhammed'in "bütün canlılara şefkat gösterin" sözünü bilmeyen gayrimüslimin sözüdür.
(bkz: bir olayı tüm topluma mal etmek)
Hayvan sevgi dine bağlı bir olgu değildir, insan olmanın bir getirisidir.
Illa ki her hayvanı seveceksin diye bir şey elbette olamaz, yada hayvan sevgisi evinde beslemek, sokakta gördüğün bir köpeğin kafasını okşamakta değildir. Hayvan sevgisi başka bir canlının yaşam hakkına saygı duymaktır.
(bkz: samsun da köpeği öldüresiye döven adam/#11369799)

uludağ sözlük'ün en saçma sapan trollü için sözlüğün en dindar yazarı demiş diyebilmiş adamı ciddiye alıp bu hususu tartışabilenler de gerizekalıdır.

ayrıca genellemene sokarım senin. müslümanlar dediğin milyarlarca insan amk. saçma sapan bir trollü örnek gösterdim oldu bitti yok öyle.

eskiden de beyinsizdi bu.
gerçeklik payı bulunmayan önerme, zira bazı müslümanlar(!) amerika'yı çok sever. amerika'yı sevdin mi başka hayvan sevgisine zaten gerek yok.
boş insanın boş düşünceleri.
tüme varım yöntemini kullanan yazarın ulaştığı boktan genelleme. doğruluğunun ispatı için kullanabileceği tek materyal son aldığı eksi oylar olsa gerek.
(bkz: saptama yaptım sen seversin)
(#11369799) ilgili entry referans gösterilerek bütün müslümanları karalayan bir yaklaşımdır. peki bir canlıya karşı merhametli olmak için o canlıyı sevmek mi gereklidir? hayır arkadaş.

ben şahsen köpekleri, kedileri besleyecek kadar sevmem hatta kuşları da ortalığı feci pislettiklerik için sevmem. ama benim bu hayvanları, onlarla samimiyet kurabilecek kadar sevmiyor oluşum bu hayvanlara eziyet etmemi gerektirmez. elime tüfek alıp kuş avlamıyorum ve saldırgan bir tavır içinde olmadıkça köpeklere bulaşmıyorum.

yazın en kavurucu olduğu günlerde kapımın önüne büyük bir tas su koyarım ki susayan hayvan gelsin içsin, kışın en soğuk zamanlarında kar yağdığında balkon camı kenarına ve zeminine kuşların yiyebileceği büyüklükte yiyecek* bırakırım ki kuşlar gelip yesin. sonrasında kapının önüne koyduğum suyun bittiği görüp, kışın balkondaki kar üzerindeki kuşların minicik ayak izlerini görüp mutlu olurum sevinirim. bir canlıya faydalı olabildiğim için sevinirim. ama bunun için o hayvanı sevmeme gerek yok. sevmiyor olmak o canlıya düşman olmak değildir zaten. içimdeki merhamet duygusu bana yeter ve sevmesem de ihtiyacı olan birisine yardım edebilirim. ediyorum da.

ve sevgi asla yardım ölçütü bir duygu değildir. bu ölçüt merhamettir ve insanlıktan kaynaklanır. savaştığı düşmanı esir aldığında bile ona en iyi koşullarda bakan insanların, bir hayvanın* köpeği dövmesi üzerine yazılmış bir yorumdan yola çıkarak, bütün müslümanları kapsayacak şekilde kötü bir manada nitelendirilmesi çok acı.

gelelim hayvan sevgisine. hayvan sevgisi kişisel bir iştir ve hem kişiye hem de hayvanına göre değişir. şahsen evde hayvan besleyecek olsam balık veya kaplumbağayı tercih ederdim. kedi, köpek değil. ayrıca müslümanlardaki hayvan sevgisizliği diyerek müslümanları hayvan düşmanı gibi göstermek de islam'ı bilmeyen ve yaşamamış kişilerin hayal ürünüdür.

hayvanları sevmediğimizi iddia eden kimse hayvanları çok seviyor olacak ki, alsın sokak köpeklerini evinde beslesin bakalım, görelim hayvan sevgisini.
genelleme yapmaktır. sevgi noksanlığı islam dan uzaklaşıldığı oranda azalır vede anlam kaymasına uğrar. sevgi noksanlığı kadar, yanlış sevgide o kadar zararlıdır.
bizim abdestimizden şüphemiz yoktur.
özellikle o "köpeği" insafsızca döven canlıyı bir tahlil ederseniz yaşantısınında islama uygun olmadığınıda görürsünüz. (bkz: görünen köy kılavuz istemez)
yoruma gelince düşüncesizce söylenmiş bir entry (bkz: #11369799) dir.
çocukluğu kedi köpek le bilimum hayvanlarla haşır-neşir geçmiş birisi olarak söylüyorum; insan etrafına sevgiyi küçüklüğünde öğrenir. muhtemeldir ki bu mahluku öyle yetiştirmişler, muhtemeldir ki kendiside o "köpek" gibi vaktinde dayaklar yemiştir. hayvanca muamele gören insanca muameleyi öğrenememiş demektir.
vesselam...
-abi hayvanları seviyormusun
+olum nerden çıktı bu soru.
-abi sözlükte müslümanlar sevmez falan yazıyordu.
+olum hayvanları tabağımda iyi pişmiş ama yanmamış seviyorum.
"ortadoğu ve balkanların en kötü trolünü ciddiyen alan birisi trolden daha kötü bir mertebededir."

kul fevzai
o halde, sahipsiz bir köpeğin başını okşayan bir insanın mükafatının cennet olduğu bir dine inananların, nerdeyse yarısından fazlasının cehenneme gideceği gerçeğide var.
aziz nesin; "türk halkının yüzde bilmem kaçı aptaldır" dediğinde nasıl ki o yüzdenin içinde olan "aptallar" ayağa kalkıp, o sözlere tepki verdiyseler(*), bu başlık altına yazan hayvan düşmanı, sevgisiz sazanlarda kendilerinden bahsedildiğini anlayıp "kendilerince" tepki verdiler.
tey allam ya !
ölen insanlar yerine hayvanlara yakınan hayvanlara karşı olan sevimsizliktir.
(bkz: kurban bayramı)
(bkz: iftira)