bugün

italyada paskalyanın tatil olup ramazanın iş günü olmasıyla aynı iştir, laiklikle ilgisi yoktur; gelenekle vardır.
nufusun çoğunluğunu müslüman kesimin oluşturduğu ülkelerde dini bayramların resmi tatil olmamasına göre daha normal olan bir durumdur.

dini bayramların resmi tatil olmasının laikliği tehtit ettiğini düşünmek ziyadesiyle anlamsızdır. her ülkenin bir dini mevcuttur ve ülke vatandaşlarının inançlarına göre de bu günler, tatil olarak ilan edilir.

misal amerika; christmas tatili, easter tatili gibi bir cok resmi dini tatil soz konusudur. bankalar okullar butun ressmi kurumlar kapalidir. hatta sen musluman olupta desen ki benim inancima gore bugun dini tatilim izin istiyorum calistigin isyeri bu istegini geri cevirmesi yasalara bile aykiridir.

(bkz: hey dostum senin derdin ne)
(bkz: otu boku laikliğe bağlamak)
(bkz: tatil olsun da camurdan olsun)

edit: entryi girmemin üstünden yaklasik 2 sene geçti. nasil oluyor da bu entry en begenilen entrylerimde oluyor hala aklim almadi. degisik "guzel" anlayislarimiz var.
ülkenin % 99 u müslümansa tatil yapılmaması saçma olandır. bir irdelemediğiniz o kalmıştı. bunuda laikliğe bağlarsak yuh bize arkadaslar denilesi durumdur. laiklik dinsizlik değildir ve laiklikte devlet vatandaşın dininin gereklerini yerine getirmesine engel olmaz. aksıne düzenler özgürlüğü elinden almaz
tamamen gereksiz bir durumdur. hatta bu ülkedeki tüm müslümanlar başka ülkelere gönderilmeli, avrupadan standart, dini inancı olmayan ve bizim laikçi lerin tam istediği gibi insanlar getirtilmelidir.
türkiye'de laiklik devletin din üzerinde egemen olduğu bir sistemdir, cumhuriyet döneminde din bir süre kullanılmış sonrasında ise toplumu geri bırakan bir olgu olarak ele alındığı için kısmen yasaklanmış, toplum hayatından soyutlanmaya çalışılmıştır. türkiye'nin toplumsal dinamikleri laikliğin sekülarizm olarak algılanmasına, laisizme kaymasına engeldir. 80 yıl önce yapılmaya çalışıldı bu, tutmuyor kardeşim, bu toprakların mayasına fransa'nın laikliği uymuyor, isviçre'nin hukuku bol geliyor, niye onun bunun ideolojisini aynen benimseyeyim ki, alıyorum, kendime uyduruyorum, güzel de duruyor, halkının ihtiyaçlarına cevap vermeyen bir devlet ne için vardır ki? ha hıristiyanlara da verilsin aynı hak, veriliyor zaten, satanistlere de verilsin, bak o olmuyor işte, bu kadar da bol değil demek ki. diyelim bir kanun çıktı, vekillerin hepsi içti kafa yüzbin iken bir kanun çıkardılar, kot pantolon giymek yasaktır diye, ya da batı'da yasaklandı,vs. biz de bunu aldık, bu bize uyuyor mu diye bakmayacak mıyız, ne kadar meraklıyız soyut tanımlara, herkes kurallara uyarsa kimse hapse atılmaz değil mi, basit bir teori, ama olmuyor işte, çok basit dediğimiz şey olmuyor, canım sıkıldı adam öldürdüm diyor katil, demek ki toplumsal mutabakat şart, toprak, dil, din, ırk, vs. göre değişiyor. hadi hollanda'da uyuşturucu serbest bizde de olsun, oldu olacak eşcinsel evliliklerini de serbest bırakalım ama başı kapalı kızlar başlarını açmadan okuyamasınlar, özgür çağdaş türkiye cumhuriyeti olalım. olaman, olaman.

(bkz: insanı yaşat ki devlet yaşasın)
paskalya ve noel, nüfus çoğunluğu hristiyanlara ait devletlerde ne statüdeyse ramazan ve kurban bayramları da nüfusunun çoğunluğunun müslüman olduğu bir devlet de odur. bunun laiklik statüsüyle herhngi bir bğlantısı yoktur. tamamen toplumun genel sosyal talep ve ihtiyacına göre (bkz: sosyoloji) bu günlerin tatil olup olmaması o toplumu yönetimince sorumlu devlet tarafından sağlanmaktadır. bu dünyanın her yerinde gayet doğal bir şeyken bizde niye sorgulama konusu olmaktadır merak edilmektedir. zaten pratikte bu bayramların tüm günleri özel sektörde bayram olmamakta, byram günlerinde çalışanlara 1 ya da 2 günlük izin verilip sonra tekrar işlerinin başına dönmesi de istenmektedir. son olarak söyleyeceğim müslüman bayramarının niye tatil olduğunu sorgulayan kim varsa onun bir zahmet * almanyaya gidip orada "ya paskalya niye tatil bu ülkenin yarıya yakın nüfusu göçmen nerden bakılsa dörtte biri müslüman siz niye hristiyan bayramını kayırıyorsunuz" desin rica ediyorum. ya türkiyede çalışan yabancılar dahi noelde genelde izinli olur hatta sırf noel izni olabilsin diye lig fikstürleri bile olabildiğince ona göre düzenlenir bu neyin tartışmasıdır biri bana anlatsın.
müslümanların mübarek günü olan cuma günü çalışmayı, ancak yahudi ve hristiyanların kutsal günü olan cumartesi ve pazarı yatarak geçirdiğinin farkına varmamış ebleh sözü.
ne olacaktı yani tüm dinlerin bayramını mı kutluyacağız, bunun laikle alakası yok örf ve adetler halkların yaşayışlarını belirler, hamursuz bayramı kutlansa 5000 musevi bayram yapacak diye 65 milyon yatsın mı ?
yanlıştır, yanlıştır, yanlıştır.

laik devletlerde herhangi bir inanca sahip kitlelerin görevi, elitist laiklere hizmet etmektir. bu görev gereği tüm inananlar yılın 365 günü sürekli çalışmalı ve tatil gibi, dinlenme gibi şeyleri akıllana bile getirmemelidirler. dünyada da bu böyle olmaktadır. mesela laik bir devlet olan fransa da noel ya da paskalya gibi dini bayramlarda tatil olmamakta ve katolik fransız nüfusu kırbaçlanarak zorla çalıştırılmalıdır.

laikliğin temel gereği budur zaten...
çoğunluğu müslüman olan bir ülke için olması gerekendir.
(bkz: kıçını devirip yatarken iyidi ama)
resmi dini müslüman halkında %98 civarı müslüman olunca gayet doğal bir durumdur. ha beğenmediysen şunlar var elimizde:
(bkz: ermenistan)
(bkz: yunanistan)
(bkz: romanya)
(bkz: güney kıbrıs)
(bkz: adios amigos)
(bkz: laikliği din edinmek)
Başlığı açana sen müslüman değilsen tatil kullanma o günler denilesi durumdur.