bugün

müslüman bayramlarının resmi tatil olması

türkiye'de laiklik devletin din üzerinde egemen olduğu bir sistemdir, cumhuriyet döneminde din bir süre kullanılmış sonrasında ise toplumu geri bırakan bir olgu olarak ele alındığı için kısmen yasaklanmış, toplum hayatından soyutlanmaya çalışılmıştır. türkiye'nin toplumsal dinamikleri laikliğin sekülarizm olarak algılanmasına, laisizme kaymasına engeldir. 80 yıl önce yapılmaya çalışıldı bu, tutmuyor kardeşim, bu toprakların mayasına fransa'nın laikliği uymuyor, isviçre'nin hukuku bol geliyor, niye onun bunun ideolojisini aynen benimseyeyim ki, alıyorum, kendime uyduruyorum, güzel de duruyor, halkının ihtiyaçlarına cevap vermeyen bir devlet ne için vardır ki? ha hıristiyanlara da verilsin aynı hak, veriliyor zaten, satanistlere de verilsin, bak o olmuyor işte, bu kadar da bol değil demek ki. diyelim bir kanun çıktı, vekillerin hepsi içti kafa yüzbin iken bir kanun çıkardılar, kot pantolon giymek yasaktır diye, ya da batı'da yasaklandı,vs. biz de bunu aldık, bu bize uyuyor mu diye bakmayacak mıyız, ne kadar meraklıyız soyut tanımlara, herkes kurallara uyarsa kimse hapse atılmaz değil mi, basit bir teori, ama olmuyor işte, çok basit dediğimiz şey olmuyor, canım sıkıldı adam öldürdüm diyor katil, demek ki toplumsal mutabakat şart, toprak, dil, din, ırk, vs. göre değişiyor. hadi hollanda'da uyuşturucu serbest bizde de olsun, oldu olacak eşcinsel evliliklerini de serbest bırakalım ama başı kapalı kızlar başlarını açmadan okuyamasınlar, özgür çağdaş türkiye cumhuriyeti olalım. olaman, olaman.

(bkz: insanı yaşat ki devlet yaşasın)