bugün

iki tarafın da birbirinden faydalandığı bir ortam yaşam biçimi.

(bkz: mutualist)
(bkz: kommensalizm)
(bkz: kommensalist)
(bkz: parazit)
(bkz: parazitizm)
mutlu mesut yaşamak. ne verdiysem onu aldım oh ne rahatım durumu.
ör: volkan - sertaç
ayrıldıklarında öldükleri ya da zarar gördükleri için.böyle yaşayan canlılar mecburi birliktelik yaparlar (bkz: liken).isteğe bağlı olanına protokooperasyon denmektedir.protokooperasyonda karşılıklı yarar sağlayan iki canlı ayrıldıklarında zarar görmezler veya çok az görürler.
mutu karizması anlamına gelir. örn: pascalizm
zorlandığında komik şeyler ortaya çıkan yaşam biçimi. üniversiteye hazırlanırken incir ile ayı mutualizme örnek olarak verildiğinde bir grup arkadaşla bu nedir diye araştırmak istedik. sonradan keşfettikki ayı inciri yer, doyar, besinini almış olur yani fayda sağlar. asıl ilginç. olan incirin faydası: ayı daha sonra incir ağacından uzak bir noktada inciri dışkılama yoluyla atar ve incir tohumlarını oraya götürdüğü için incire fayda sağladığı düşünülür. nihayetinde hoş bişeydir mutualizm.
haddim olmayaraktan, yanılmıyorsam psikoloji'de kazan - kazan yöntemi olarak adlandırılan durumun bilimsel adı.
mutlu yaşam ++
protokoperasyondan farkı canlıların ayrılınca ölmesidir..
(bkz: akp ismailağa cemaati ilişkisi)
adrian mutu hayranlarının oluşturduğu topluluğa verilesi isim.

not: serbestçe çağırdım o da geldi.
anarko-mutualizm olduğu zaman tadından yenmez. bir nevi gönüllü kooperatifçilik durumu, mülkiyetin olmadığı ama yine de karşılıklı paylaşımın kişinin özgürlüğüne dayandığı can olan canan olan, teorisyeni pierre-joseph proudhon olan görüş.
ortak yaşam için, her iki taraf açısından da bir mecburiyet hali söz konusudur burada. yani, bu ortak yaşam hali sağlanamaz ise taraflar ya yaşayamaz ya da ciddi zararlar görürler.
mutlu yaşam olarak şifrelenebilir. işin oyu iki canlı türünün beraber birbirlerine fayda sağlayarak yaşamalarıdır. Bu beraberlik son bulursa iki tarafta bundan zarar görür. Ayrıca bir teoride mitokondri ve kloroplastın hücrenin kendisi ile mutualizm sürdürdüğü iddia edilmekte idi.
zamane ilişkilerinin tanımı. herkes bir şey karşılğında bir şey veriyor karşı tarafa ve böylelikle mutlu olduklarını sanıyorlar. hayvandan farkları yok.
Bir de bunun gevşek olanı vardır efenim.
insan ilişkilerine bakış açım bu sanırım. hoş gerçi çoğu insan da farkında olmasa dahi mutualizme kayan davranışlarda bulunur. ya bu mutalizm ne allah aşkına yok mu bunun türkçesi? karşılıkçılık diyelim bence gayet uydu anlamsal olarak.

karşılıkçılığın tanımını yapmamız gerekirse iki tarafın birbirinden faydalandığı kazanıma sahip olduğu ilişki türü.

mesela ben hayatta en çok babaannemi sevdim çünkü o da hayatta en çok beni sevmiştir.
(bkz: simbiyotik ilişki)
t: farklı türden iki canlının karşılıklı yardımlaşarak her iki tarafa da yarar sağlamasına dayalı olan bir ortak yaşam biçimidir. örnek olarak ise arılar ve çiçekler verilebilir. arılar bal yaparken çiçeklerin üremesi sağlanır bu ilişkide.
güncel Önemli Başlıklar