herşeyden önce kendi benliğini tanımalı insan. ne istediğini bilmeli. kendini sevmeli, kendi olmalı, önce kendini düşünmeli.
ölümsüzlüğün sırrı bulunabilir belki, ama mutluluğun sırrı asla.
şansını fazla zorlamayıp ölemktir en güzelinden. hayata siktiri çekmektir yani.
mutlu insanlarla vakit geçirmektir. vakit geçirmeniz gereken mutlu insanlar da aynen bu şekilde mutlu olmuştur.***
iki adet olan sırlardır. birincisi şüphe duyduğun şeyden uzaklaşmak, ikincisi emin olduğun şeyi hemen yapmaktır.
redd demişki;

Mutlu olmak için,
Sevmek için;görme, işitme

Mutlu olmak için,
Sevmek için;bilme, hissetme , çok düşünme.
ziklememeniz gereken şeyleri ziklememeyi başarabilmek..
mutlu insanların her şeye sahip olduğunu düşünürdüm yanında kız arkadaşı cebinde parası altında arabası...yani maddi şeylerle açıklanabilen bir olgu sanırdım bazen mutluluğu ama es geçtiğim ya da üzerinde durmadığım noktayı üniversitede fark ettim :anı yaşamak .ben tanıştığım insanlarla dost olmaya çalışırken ,sevdiğim kızla geleceği düşlerken ,ya da iyi bir mesleğim olsun da güzel yaşayayım derken insanların mutluluğuna imrenirdim ama asıl olan şeyin yalnızca günü yaşamak olduğunu ve hayaller peşinde koşmanın gereksizliğinin farkına geç de olsa varabilmenin mutluluğunu yaşıyorum diyebilirim.
mutlu olmayı düşünmemek.
balkonuna düşmüş ufak, beyaz bir güvercin bulmak. hele onu beslemek ve uçmasını beklemek daha da harika.
insanın mutluluğu sadece bir anlıktır yani uzun sürmesi imkansız mutlaka insanlar birşeyleri takar kafasına saçma olsada.
bol bol uyumak.
kimseden bir şey beklememek, beklentileri sıfırlamak.
kimseyi kendinden daha fazla düşünmemektir.
kötü anlarda bile hiç birşey olmamış gibi davranmak.
bardağın dolu tarafını görmeyi bilmektir.
aynaya bakıp kendine gülebilen insan mutludur.
yalnız kalmaktır kafa dinlemektir.
şükür etmektir.
yapılması yasaklanan şeyleri yapmak.
insanı mutlu edecek şeyleri değerlendirme biçimidir. bazen bir sevgili olur, bazen malesef para olur, bazen sadece bir gülümseme. insanoğlu, hayatta mutlu olmak istiyorsa, küçük gibi görünen şeylere değer vermesini bilmelidir. küçük bir kız çocuğunun sevimli bir gülücüğü, seni sevdiğini belli eden bir arkadaşın samimiyeti, annenin akşam yemeğini güzel yapması vs....

yoksa bu hayat çekilmez be sevgili sözlük, bu savaşlar, bu çıkar iliişkileri, vahşi kapitalizm, baskıcı devlet, bitmez anam saymakla.

mutlu olmak için çok düşünme diye bir şarkı sözü varya, ona pek değer vermiyorum. düşünmezsen birileri senin yerine düşünür. ama şunu söyleyebiliriz; mutlu olmak için çok büyük şeyleri bekleme!
küçük şeylere sevinin.
ya$anılacak süre boyunca hiçbir beklentiye girmeden ya$amaktır.
ekonomik özgürlük ile gelen bağımsızlık.
mutlu olmak için sevmek için;
görme
işitme
hissetme
çok düşünme.
(redd)