bugün

Nankörlük yapma, at gözlüğüyle dolaşma yeter. Zaten bu başlığı niye açıp söyleme gereği duydun anlamadım.
Sevmemek normal bir durumdur. Şapka kanunundan dolayı sevmeyen ama harf devriminden sonuna kadar faydalanan zavallı da olmamak lazım o halde. Git eleştirini sevdiklerinin devrimleriyle açıkla. Ayrıca tarih bilmeyerek hala şapka kanunundan günahsızlar idam edildi diyen akıl yoksunlarına rengeli fötrlü kafam girsin.
-tanita tikaram'ı hiç sevmiyorum.
-eee
-sevmiyorum işte bilin istedim. hem moda değil mi şu ara tanita tikaram'ı sevmemek?
-değil. epeydir atatürk çok moda. onu sevmeyince özgürlükçü oluveriyorsun. özgün oluveriyorsun.
niye belli olmayan babanın kim olduğunu belli etti diye mi ? müslüman bir baban olmasını sağladı diye mi ? diye sorulmalıdır.
efendime söyleyim böyle kutsallaştırmaya çalışıyorlarmış, putlaştırıyorlarmış.
bir diğeri için de sevmiyorsan saygı duyacakmışsınmış.
hayır arkadaş hem seveceksin hem de saygı duyacaksın.

atatürk ün ölümünden sonra yapılan yanlışları ona mal etmek mallıktır.
bir insanın bir şeyi, bir kimseyi sevmemesi için ondan zarar görmesi veya derin yanlışlar yapması, fayda yerine zararlar getirmesi gerekir kişiye, topluma.
be amına koduğuğumun çocuğu, bu ülke son yüzyıl içinde kimden bu kadar fayda gördü.
bak ağzımı nasıl bozduruyorlar.

affedemem.
mantalite, nitelik, kişilik, bilgi, saygı, insanlık, vefa, tarih... adına ne derseniz deyin, eksik insan söylemi.

(bkz: arap sen sevme bokunu çıkarıyon)
saygı duyulması gerektiği laga lugalarını bir geçin artık. Atatürk bir dünya lideriydi. Sen gösterdiğin saçma sebepler yüzünden atatürkü sevmiyorsan zaten atatürk'ü tanımamışsın demektir. ilgi çekmek için böyle başlıklar açmak saygısızca ve gülünç bir durum.
afedersiniz mi? linç edilme korkusu mu? kim linç edecek? cehape teyzelerimi ? caddedeki mustafa kemalin askerleri mi? e zaten polisle askeri saymıyorum. he denk gelirse ülkücü derim ama ülkenin anasını sikiyolar hala ''hala asaletimizi bozmicaz'' safsatalarıyla uyuyolar. sevme nolur. sevme.
(bkz: mal beyanı)
islâm ve dinî değerler karşıtı o kadar başlık tepki almazken atatürk karşıtı başlıkların bu derece tepki alması zamanında yapılan diktatörlüğün, tek adamlığın resmidir. Güya konuşma özgürlüğü, güya demokrasi. Hiçbir ülkede bir insanı koruma kanunu yoktur; ve hiçbir lider kendine ata soyadını almamıştır.
Atatürk' ü yapmış olduğu tüm faydalara rağmen muhtemelen sadece laik olduğu için sevmeyen dangalak söylemi.
Atatürk'ü sevmediğini söyleyip, haklı bir neden söyleyememek bu insanların ne kadar aptal olduğunu gösterir. Eğer sebepleriniz varsa açık açık söyleyeceksiniz ve cevabınızı alacaksınız. Laf olsun diye bir şeyler söylemeyi ne kadar çok seviyorsunuz..
yeterince araştırmıyor, okumuyor ve atanı tanımıyorsun demektir.

Tanısan severdin çünkü.
şapka kanunu yüzünden atatürk ü sevmiyormuş.o kanunlar olmasa iran dan farkımız olmucaktı.
sevmemek ayıp değil, fikirlerine saygı duymamak ayıptır.
ben atatürk'ü seviyorum. liderliği, duruşu, emperyalizme boyun eğmemesiyle, bir ilk olması ile, bir milleti arkasında koşturmasıyla, önderliğiyle, adamlığıyla.

bunun dışında yazarın söylemine bakarsak,

saygı duyulması gereken eylemdir. dikkat çekilmek için yapılmış ihtimali olmakla beraber, kimse kimseyi sevmek zorunda değildir. bundan gayrisi faşizmdir.

atatürk'ün fikirleri anlamak, isteklerini gerçekleştirmek, onun yolundan gitmenin yani emperyalizme ondan beslenen kapitalizme boyun eğmemekle olur. eğitim sisteminin dayatması ile bir insan atatürk'ü sevmiyorsa sevmesin, ben de sevmeyeyim.

çünkü bu adamlardan çok var. putlaştırmayı çok seven. onun nutuk'unu bile okumayan... 90 yıldır atatürk'e tapan bir halkın içinde yaşayan, onun fikirlerini yaşatmayı sadece chp'ye oy vererek, fener alaylarında yürüme ile yaptığını sanan onlarca, binlerce insan var. onlarda öyle sevecek ise sevmesin atatürk'ü.

zorla tutulan %50'lerde sevmesin.

sevmeyin ulan atatürk'ü ama biriniz ne olur "ben onu anladım " diyebilin.

cumhuriyetin 10. yılında bir akşam vakti toplanan halka şöyle der gazi :

"Benim için zahmet ediyorsunuz, mahcup oluyorum. Beni görmek demek, behemehal yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir."
Başbuğ'u sevmiyorsan Türk' üm deme lüksün de yok senin onun kurduğu Cumhuriyet' te yaşama hakkın da yok sevmiyorsan siktir git bu ülkeden.
olabilir. ama atatürk'te senin dedelerini sevmezdi zaten. hayatı onlara karşı mücadeleyle geçti. ve kazandı. kuyruk acınız bundan .
Bende sevmiyorum ve kimseye bir sebeb sunmak zorundada değilim mesele burda adama peygamberi sevmiyorum desem bu senin görüşün der ama atatürkü sevmiyorum dediğinde aynı tepkiyi göremezsin denemesi bedava.
affetmemize gerek olmayan beyanat.

şu olayı da anlayamıyorum. tamam, doksanlarda bazı fanatik atatürkçü arkadaşlar atatürkle ya da onun dönemiyle ilgili en ufak bir eleştiride bulunduğumuzda bizi gerici olmakla, şeriatçı olmakla falan itham ediyorlardı. nedense atatürkün dönemine, asr-ı saadet muamelesi yaparak benim gibi atatürke ve kemalist elite karşı gayet ılımlı ama aynı zamanda da kritik olan kesimleri, bir takım yobaz puştlarla aynı saflara doğru itekliyorlardı.

bana kalırsa akp döneminin en büyük kazanımlarından birisi bu oldu. akpnin ilk döneminde akpnin kurmaylarına "atatürkü ağızlarına bile almıyorlar" diye saldırmaya çalışan baykal chpsi, akp kadroları tarafından tabiri caizse iplenmedi bile. çok da makul bir karşılıktı bu. ne yani? iktidara gelen her parti ve onun kurmayları her açıklamalarında ayet paylaşır gibi atatürkten bir özlü söz paylaşmak zorunda mıydı? herkes atatürkü atatürkçüler kadar sevmek zorunda mıydı?

ardından resmi tarihe karşı çıkan söylemler dillendirilmeye başlandı ekranlarda. tamam dedik, oldu bu iş. çünkü bu ülkede atatürkü peygamberleştirme hareketleri de, onu deccalleştirenler de tarihimize karşı aynı cahilce ön yargılarda bulunuyorlar, gerçekleri değil duymak istediklerini dinliyorlar/okuyorlardı. işte bu süreçte kendim gibi ılımlı ve kritik bakan insanların ne kadar da çoğunlukta olduklarını görmeye başladım. dahası, atatürkçülüğü hayat felsefesi haline getirmiş arkadaşlarımdan bile "yaa neticede hatasız kul olmaz, benim de eleştirdiğim şeyler var" sözünü duymaya başlamıştım ki bunu tüm kalbimle söylüyorum: bu atatürkçüler adına bir "çark etme" durumu değil, ileri adım atma durumudur. artık atatürkçüler türkiyenin yakın siyasi tarihindeki sorunlarla ilgili * * * çok daha akılcı, rasyonel ve tutarlı her şeyden önce çok daha insancıl fikirler üretebiliyorlar, yorum getirebiliyorlar. siyasal islamcı kitlenin içine düştüğü girdapla bunu kıyaslayınca, bu çeşit bir tepki vermenin her yiğidin harcı olmadığı ortadadır diye düşünüyorum.

şimdi anlayamadığım nokta tam da burada başlıyor, atatürkçü kitle kendisini revize etmişken, bu kadar ciddi bir dönüşüm geçirmişken; neden halen hükümet yanlısı bir cenah inatla ve zorla atatürkçülerin teee zamanında uygulamaya soktuğu ve başarısız oldukları bir metodu 21. yyda uygulamaya koyuyorlar? neden bunun başarısız olacağını bile bile aynı hataya düşüyorlar?

neden mi bahsediyorum? benim doksanlı yılların sonunda ve milenyumun başında yaşadığım sıkıntıların aynısını bugün atatürkçülerin yaşadığından bahsediyorum. tamam, atatürk dönemi incelensin dedik, tek parti dönemi araştırılsın dedik. ama bunu derken kafasına fes takmış akli dengesinden şüphe edilen heriflerin atatürkü yerin dibine sokmasından bahsetmemiştik. ne idüğü belirsiz ulemanın(!) atatürkü diline dolamasından bahsetmemiştik. resmi tarih denilen zırvaya bir son verilmesinden, bunun yerine çocuklara kindar ya da dindar değil, bilimsel bir tarih eğitimi verilmesinden; abdli bir vatandaş kurucu babaları (bkz: founding fathers) nasıl kendi argümanlarıyla destekleyebiliyor ya da eleştirebiliyorlarsa bizim hasanımız, hüseyinimiz, ayşemiz de öyle yapabilsin istedik.*
halbuki siyasal islamcıların akp iktidarında yaptıkları şey tam tersi oldu. intikam hırsı gözlerini o kadar kapattı ki onlar da fırsattan istifade, tarihi kendi kafalarına göre yorumlamaya kalkıştılar. tabii onların kemalistler kadar iyi tarihçileri de olmadığı ve ılımlı kesimle de anlaşamadıkları için tarihi yorumlayıp ciddi bir tez üretmeleri de mümkün olamadı.

bugün gelinen noktada ise tarih bilmeyen, tarih okumayan ama sürekli tarih konuşan embesil bir kitleyi yarattık el birliğiyle. adam atatürke bir icraatından dolayı küfürler yağdırıyor, halbuki aynı icraati kendi döneminde uygulamayı kafasına koyup da muvaffak olamamış abdülhamide de o küfrün gittiğinden haberdar değil. şapka için açıyor ağzını, yumuyor gözünü; ama sultan ikinci mahmud için enteresan bir şekilde herhangi bir şey söyleyemiyor. bilmiyor çünkü şapka kanununun da tevhidi tedrisatın da taa sultan mahmud döneminde temeli atılmış politikalar olduğunu. nereden bilsin? okumuyor ki?

en çok da işte bu ara dönemde yetişmiş, ciddi çalışmalar yaparak osmanlı tarihini ve yakın tarihimizi aydınlatmış büyük tarih hocalarımıza üzülüyorum. adamlar resmen ünlü ressamlar gibi kendi dönemlerinde kendi vatandaşları tarafından tanınmadan bu dünyadan göçecekler de belki yarım asır sonra anlaşılacak kıymetleri. belki o zaman size torunlarınız "halil inalcık'ı biliyor muydun dede?" "niyazi berkes'i okumuş muydun teyze?" diye soracaklar da biz adam gibi cevap veremeyeceğiz. ya da yine bugünkü gibi bir cahil cesaretiyle bu insanları doğru dürüst okumadan etmeden haklarında ilginç ithamlarda bulunacağız.
hiç Kimse sevmek zorunda değil. ama herkes Saygı duymak zorunda.
Herkese baksan seviyorum fakat dine şöyleydi sevmiyorum cunku dine boyleydi yahu donsen baksan sözlükte 5 vakit namaz kilan dinin tum getirilerini yapan bir elin parmagini gecmez.nedir sizdeki her seyi dine baglama o donemde degildik o donemin neler getirdigini bilmeden yorumlar yorumlar biraz durun düşünün sonra yorumlar yapin.
kimse kimseyi sevmek zorunda değildir ama bu hakaret etmeyi gerektirmez.

dipnot: yaptıklarına bakıldığı zaman insanın saygı duymaması için zeka yoksunu olması gerekir.
Sebebini çok düşünüp anlayamadığım,hakkaten la ortalıkta sevilmeyecek o kadar o çocuğu varken Atatürk ne alaka diye sorup cevap alamadığım tek beyin loblu insan sözüdür.
Kürt ermeni Türk düşmanı ise sevmez içinde en ufak arab hayranlığı olan kanı bozuk dalkavuklar sevmez sizin sevginizemi ihtiyacı var Yüce Atatürkün. Arabca yazıya geçin latin alfabesi ile yazmayın kanı bozuk piç kuruları.
Babanız belli olsaydı severdiniz.