bugün

aklı başında türk gencinin kolay kolay söyleyemeyeceği , kanıtlayamayacağı cümle. biraz düşünmek ve araştırmak lazım. mustafa kemal atatürk denildiği zaman tüylerim ürperiyorken ben şahsım adıma böyle bir cümle asla kuramam.
biz de seni sevmiyoruz denilesi insanın sözü.

hatta sen git fetoşu sev o da seni sevsin çocuğunuzun adı da seovi olsun.

edit:bu sözlükte de ne çok hacivat varmış.*
(bkz: bir tabu olarak atatürk)
Söylenmişi vardır. Allah kavuştursun. Sevenler ayrılmasın.*
(bkz: Humeyni yi seviyorum)
Kevser kızımız ile kankisi yargılandıkları davada hakimin şu kararıyla beraat etmişlerdir: " Atatürk'ü sevmek ya da sevmemek O'nu ve cumhuriyetimizi ne yüceltir ne de onun değerini küçük gösterir."
içimizdeki fransizların, ingilizlerin, italyanların, yunanlilarin, içimizdeki düşmanların söyleyebileceği bir söz. winstoh churchill in yuzyılın dahisi olarak gördüğü, düşman ülkelerin komutanlarınin liderlerinin bile fesatlıkla kıskandıkları, hayran kaldıkları, tüm dünyanin büyük bir komutan, lider, asker, siyasetçi, devrimci, bilimadamı, dahi olarak gördüğü bir türk ü bu ülkenin vatandaşı olarak, bir türk olarak sevmemek!! saygi duymamak!!
(bkz: iyi bok yiyorsun aferin)
(bkz: ananı da al git tayyip sevsin sizi)
hatırı sayılır çoğunlukta insanın söylemek istediği ama fişlenmekten veya soruşturma açılmasından korktuğu için söyleyemediği cümle.
(bkz: mutlu ol bu bir emirdir)
(bkz: atatürk ü sev bu bir emirdir)
(bkz: baskıcı zihniyet)
tarihi gerçeklerin yaşandığı gibi anlatılmadığını bilen insan söylemidir.
ey şeriat heveslisi, irticaci, takkeli, sözlükte radyoaktif madde kıvaminda yeşil yeşil parlayan yazarlar!
unutmayın ki; bugun atasını, ceddini saymayan - unutan yarın kendini de inkar edilmeye, unutulmaya mahkumdur!
(bkz: denizfeneri ile ampul kaçsin içinize ne diyeyim)
(bkz: asıl ergenekon türkiye de seriat isteyenlerdir)
(bkz: al buna da eksi oy ver allahın gerikafalisi)*
nefes alışını borçlu olduğun ata'ya saygısızlıktır.
"madem ki türksün,atatürk'ü sevmeyene göster ürksün." cümlesinde ürkecek olan kişi söylemidir.
atatürk'ü sevmemenin cumhuriyeti sevmemek olmadığını bilen insandır. atatürk ile cumhuriyet farklı şeylerdir.ayrıca atatürk'ü sevmemesine rağmen ona saygı duyan insandır.
vatanın kurtarılmasındaki emekleri için kendisine minnettar olan ancak din üzerine reformalarını ve dini sosyal hayattan kaldırma çabalarından dolayı kendisini sevmeyen bireyin daha somutaştırırsak benim sarf ettiğim sözdür. Din hakkında olumlu sözler içeren ve buram buram takiye kokan sözlerini de samimi bulmam. nüfus cüzdanımdaki adı, soyadı, doğum yeri, doğum tarihi, kütük no cart curt hiçbiri şu dünyadaki kimliğimi ifade etmez. nüfus cüzdanımda yer edinen ve en üst kimliğimi ifade eden hane "dini" yazan yerdir. O yerden huzursuz olan ve değiştirmek isteyen kimseyi de sevmem.
(bkz: başıma bir şey gelmeyecekse atatürk ü sevmiyorum)
+ ben atatürk ü sevmiyorum ama saygı duyuyorum
-nası yani?
+ yani cumhuriyeti seviyorum, atatürk ün yaptıklarına saygi duyuyorum ama sevmiyorum
-peki nasil oluyor da saygi duyup sevmiyorsun? ayrica neden sevmiyorsun peki?
+ içki içermiş, çapkinmiş vs.. vs.. öyle işte sevmeyesim geldi!
-feto dan* gelmiş olmasin sakin?
+ nası yani?
- bi siktir git ya!
+nereye?
- iran a!
başı göğe ermeyecek, götü tavana vurmayacak, tipik şeriatçı söylemi.Kimin umrunda sevgisizliğiniz.
saygı ile sevgi kavramını anlamayan insanların eleştirdiği cümledir. atatürk'ü sevmyen insanların onu içki içtiği için sevmediğini sanan insanlardır bunlar ve bildikleri tek şey iran'a git demektir.öyle demek yerine oturup gerçek tarihi araştırsa pişman olacak insanlardır.
tarihinden bihaber yurdum yeni yetmesinin, bir boşluk anında sarfetmesi muhtemel cümledir :

- cola ?
+ sevmiyorum!
- çay?
+ seviyorum!
- tiyatro ?
+ sevmiyorum!
- cami?
+ bayılırım!
- bira ?
+ haşaa!
- fethullah?
+ veririm!
- seviyorum ya da sevmiyorum dicen !
+ seviyorum!
- şarap?
+ sevmiyorum!
- rakı?
+ sevmiyorum!
- bikini!
+ sev..yok sevmiyorum!
- atatürk?
+ sevmiyorum!
- aha da yakaladık!

bu boku yedikten sonra türkürdüğünü yalamama çocukluğudur ancak " atatürkü sevmemek " ...

hödöt : ama sevmediğini söyleme gibi bir özgürlüğünün olmadığını söyleyemeyiz..
gayet doğal, gayet olağan bir beyandır. insanlık tarihi boyunca yeryüzüne herkesin sevdiği ve tasvip ettiği bir insanoğlu gelmemiştir, gelemezdir.

en popüler 2 şahsiyete bakalım hz.isa ve hz.muhammed. yeryüzünde milyarlarca seveni var evet. ama bir o kadar olmasa bile yüz milyonlarca nefret edeni de var. birine hem tanrı'nın oğlu hem de riyakar bir yahudi, diğerine ise hem allah'ın en sevgili kulu hem de eli kanlı bir bedevi deniyor.

hitler bazıları için katil bir faşist, bazıları için ölümüne takip edilesi führer. churchill bazıları için barışı getiren, bazıları için savaşı başlatan adam. abraham lincoln bazıları için köleliği yeryüzünden kaldıran adam, bazıları için ise kapitalistlerin yardakçısı olan bir kırsal düşmanı...

gelelim atatürk'e... dünya'da birçok lidere nasip olmayacak bir sevgiye mazhar olmuştur atatürk. türlü türlü sebepleri vardır, düşman kuvvetlere karşı milli direnişi başlatması ve yönetmesi, ülkenin geleceğine dair yaptığı inanılmaz atılımlar, kolayca diktatör olabilecekken demokratik şartları siyasete adapte etme çabası, çağdaş bir millet yaratma yolunda devrim niteliğinde kararlar alması, kendi elleriyle millete okuma yazma öğretmesi, köylüleri tek tek dinleyip çare araması, insan sevgi, yurt sevgisi gibi... kendini sevdirmek için bir çabaya girişmedi. zira kendisinden sonra gelen yöneticiler, her ne kadar o'nun takipçileri olduklarını söyleseler de sevilmediler, halk bir türlü sevemedi onları. biraz da o yüzden adı lekelendi atatürk'ün.

ancak tüm bu nedenler o'nu sevmek için yeterli mi? değil elbette! çünkü yaptıklarının çoğu karşılıksız ve koşulsuz biçimde türkiye halkının daha çağdaş, saygıdeğer, müreffeh yaşamasına yönelik olmasına karşın bir kesimi rahatsız etti. daha önceki rejimden beslenen kesimi ve bunlara inanan halkı çok rahatsız etti atatürk. ha, şunlar olmadı mı? rejimin sağlığı için yüzlerce insan idam edildi, sürüldü, evet... şimdi bu insanların torunlarının atatürk'ü sevmelerini nasıl beklersiniz, olacak şey mi bu? nesilden nesile içten içe din düşmanı, millet düşmanı, islam düşmanı, osmanlı düşmanı olarak öğretilen bir insanı nasıl sevsinler ki? ve buna karşılık o'nun takipçileri olanlar o'na karşı olan kesimi bu kadar dışlamışken... iki kesim bu kadar gerginken nasıl sevsinler onlar atatürk'ü?

evet atatürk'ü sevmemek bir vicdan meselesidir, hiç kimsenin vicdanına müdahale edilemez bu bir. ikinci olarak atatürk'ü sevmediğini ayan beyan ifade etmek de gayet olağan bir fikir özgürlüğüdür, tamam.

ama kimse çıkıp da atatürk'ü sevmemesinin nedenini demokrat olmaya, çağdaş olmaya, özgürlükçü olmaya falan bağlamasın lütfen! madem bu kadar açık konuşacak kadar yüreklisiniz, dinciyim deyin, islami rejim taraftarıyım deyin, şeriat yanlısıyım deyin. kadınların 2. sınıf insan olarak görüldüğü, başlarının bağlandığı, saçlarının görünmediği bir toplum istiyorum deyin. islam'a ait olmayan tüm fikir ve insanların yok sayıldığı, 1500 sene öncesine ait arap geleneklerinin sürdürüldüğü, bilim yolunda değil kur'an yolunda ilerleyen bir ülke istediğinizi söyleyin. dünya'dan kopuk yaşayan, en ufak bir suçunda elleri kesilen, kırbaçlanan, idam edilen insanların olduğu, okumanın günah, düşünmenin haram olduğu bir dünya'da yaşamak istiyorum deyin. mute nikahıyla her gece ayrı kadına takılayım ama 3 karımdan birinin eline dokunan olursa elini keseyim düşüncesinde olduğunuzu, başını örtmeyen kadınların hapis cezası aldığı, başı kapalı kadınların kapalı kapılar ardında yedikleri onca naneye rağmen namus timsali görüldüğü bir toplum düşlediğinizi söyleyin.

"atatürk'ü sevmiyorum çünkü tüm bu söylediklerinin farz olduğu bir toplum olmamızı engelledi" deyin. ama bana demokrat numarası yapmayın...
hala kendini aşamamış kendisine öğretilenlerle konuşan insanların yerdiği düşünce.atatürk'ü sevmeyen bir insan dinci olmak zorunda değildir,iran'a filanda gitmeye niyeti yoktur.sadece gerçeklerin yaşanıldığı gibi anlatılmasını isteyen ve cumhuriyetle yönetilmek isteyen bir kişidir.ayrıca atatürk son yıllarda arkasına saklanılan bir kahraman olmaya başlamıştır. (bkz: chp)
başka ortamlarda söyleyemeyeceği sözleri, sözlükte dillendirerek ünlü olma çabası içersine girmiş yazar söylemi.
(bkz: sen de mi brutus)
ne idüğü belli olmayan bir düşünce sonucu ortaya çıkan zortlatma cümle.
sazanlık yapmayım diyordum ama öküz o kadar çok ki.
niye sevmiyorsun desen sevmek zorunda mıyım diyor.
niye sevmiyorsun diyorum sevemiyorum diyor

olumanladık öküzsün de niye sevmiyorsun? adam sana ne yaptı?
seni dinsiz mi bıraktı?
camilerden köpek uluması mı dinletti?
ha sen ingiliz sarısı, yunan karası olmak istiyordun da seni türk esmeri mi yaptı?

ruslar gibi komünizm mi istiyordun da seni oralardan mahrum bıraktı?

sen önce inönü'ü demirel'i menderes'i sevme de sonra sıra atatürk'e gelsin.
"düşüncelerine karşiyim ama söyleme hakkını sonuna kadar savunabilirim" cümlesi ile karşılanacak cümledir.
kendisini zorla seven ve sevdirmeye çalışanlara göre atatürk'ün daha çok arzu edeceği bir insan tipidir kanımca.

kendisi adına yorum yapmak fazlasıyla popüler, onun için adına konuşmayayım, sonuç olarak "naçiz vücudu toprak olmuştur" her insanın olacağı gibi.

neden böyle bir kanıya varıyorum peki'? çünkü "fikri hür ve vicdanı hür" nesillerden bahsetmiştir mustafa kemal, bunu bilip de "nasıl sevmezsin" diyebilmeyi anlayamıyorum.

sevmez sevmez. yaptıkları hayat görüşüyle uymuyordur, ya da yaşam şekli. kimi alâkadar eder?

baskı oluşturarak atatürk'ü yücelttiğini sananların yanlış yolda olduğunu düşünüyorum, severek demedim dikkat ederseniz, zorlayarak dedim.

atatürk'e derin saygı duyulması gerekliliği üzerine nutuk atanların başka kesimlerin saygıdeğer kişilerini aşağılamaya çabalaması ise komiktir. cehalletten sanırım, zîra atatürk'ün ardına sığınarak bu cehaletten nemalanan çok insan oldu.
geri zekalılar topluluğunun kullandıgı kelımedir.
(bkz: kuyruk acısıdır o kuyruk)
(bkz: geçmiş olsun)
aydınlık insanlar oldukça siz bu kuyruk acısını daha çok çekersiniz çok.
atatürk olmasaydı şimdi adı caroline olacak yobaz örümcek kafalı bir denyonun ettiği laftan başkası değilidir.
hatta bu söyleme "i dont like ataturk" olarak kıvırta kıvırta söyleyecektir. zira adının caroline olması değil babasının kim olduğunun tam anlamıyla farkına bile varmıs olamayacaktı. türkçe konuşamayacaktı. bu ülkenin esiri,kölesi olacaktı farkında olmayan fındık beyinli.
namus denen kavram ne ifade eder bu söylemi söyleyen için bilmem ama atatürk namusunu,namusumuzu kurtardı. bilmem anlatabiliyor muyum caroline ?