bugün

o kadar atığı nerelerinden çıkarttıkların anlayamadığım, ele alışabilen kuş türlerinden.
hangi canlı 5 dakika da bir salar ? içinizde fabrika falan mı var...*
Bu hayvanı avustralyada yakalayıp hapseden, dünyaya yayılmasını sağlayıp milyarlarcasının, belki de daha fazlasının tüm ömrünü hiçbir suçu günahı yokken sırf sevimli ve renkleri güzel diye kafeslerde birkaç çeşit yemle hapis olarak geçirmesini sağlayan, onların doğada özgürce kanat çırpmasını engelleyen kişi ve kişileri ahirette çok büyük bir vebal bekliyor.
muhabbet kuşları yuvalarından kaçmaz aslında yetiştirildiklerinde. recall eğitimiyle bu gayet güzel saglanıyor.
Sizin paşanın işi gücü sizi eğlendirmekti dimi. Uçamamasından da hayvanın ne şartlarda hayat mücadelesi verdiği anlaşılıyor.
zeki kuşlardır. yemi bittiğinde tepenizde uçabilir. ya da tesbihi gösterdiğinizde kafesine gidebilir. ama bir o kadar da inatçı olabilir.

her birinin ayrı karakterleri var.
eş zamanlı olmamakla birlikte 4 tane bakmıştım. Çok cana yakın hayvanlardı. Kitapları kemirirdi. baya bir kelime öğrenmişti hatta annem sürekli ismimi bağırarak çağırırdı o da annemi taklit ederdi hep. adı ışık olan bir kuşumu kış günleri yeleğimin arasında uyuturdum. şimdi onları çok özlüyorum, nur içinde yatsınlar.
argoda sik.
görsel
görsel
Ölümüyle bizi yasa boğan hayvan...

Babam, annem kardeşim, ben... Hepimiz dört gündür ağlıyoruz. Nerede fotoğrafını görsek, nerede biri ismini Ansa...
Koskoca adam peçete taşıyor yanında artık.

Güle güle boncuk. Yattığın yerde huzurlusundur inşallah. Üşüdüğünü düşünmek tüylerimi ürpertiyor.

edit: Şubatta 5. Yaşına girecekti. Salmonella sebebiyle öldü. Yediği yem kalitesizmiş sanırım. Yeni paketlenmiş ürün alınız.
Çok akıllı ve tatlı bir hayvandır.
Dünyanın en tatlı varlığı. Çok zeki ve afacandırlar. Evin kanatlı meleğidir.
bu ipneler ötmesini istediğin zaman ötmez ötmesini istemediğin zaman öter, birde gıcırtı sesleri vardır ki dadından yinmez.
Evimizin yeni misafiri. Yaklaşık 1.5-2 aylık dişi bir kuşumuz var. 2 gün önce burun deliklerinden bir akıntı çıktığını fark ettim. 2 gündür yok ama önerisi olan varsa bir yeşil pardon kırmızı kadar uzaktayım. Suyuna vitamin takviyesi yapacağım. Vitamin bitince de 1-2 damla limon eklemeyi düşünüyorum.
6 sene baktım bunlardan birine. Cennete uçmadan önce tek öğrenebildiği kelime cikuştu. ikinci -ci'yi söylediğini hiç duymadım.
bence almayın. benim aldığım muhabbet kuşlarının neredeyse hepsi 1.5 seneden fazla yaşamadı bazıları 2-3 hafta tek. oysaki gayet de iyi bakılıyordu onlara. sonra da onlar ölünce üzülüyor insan ya.
Dünyalar tatlısı bir oğlumuz ve çirkef bir kızımız var bu kuşlardan.Kıza çirkef dedim çünkü sahiden bu kuşa bundan daha iyi bir kelime gidemezdi.Elimizi kafesin yukarısından ona gösterince bile öfkelenince çıkardığı özel bir ötme şekliyle(bize küfrettiğini düşünüyorum şahsen çünkü bir tek sinirlenince yapıyor bu ötme şeklini)cak cak bağırıyor.Sahipleneli aylar oldu,hanımefendi ele gelmeye yeni yeni alıştı.işin en kötü,bu çirkef kuştan oğlumuz da çok çekiyor.Önceden oğlanı hep hırpalıyor;gafa atıp korkutuyordu,son zamanlarda bizim oğlumuz da alışmış,o da ona karşılık veriyor.Ben de oğluma alkış tutuyorum valla,bizim oğlanın korkup köşeye sinmesi hiç içime sinmiyordu.Tüm buna karşılık bazen dişi kuşu oğlumuzun başını ve tüylerini okşar halde buluyorum,onca geçimsizliğe rağmen evliliklerini bitirme yanlısı değiller belli ki.En komiği,öpücük için yarışmaları.O ara kavga kıyamet bol oluyor,çünkü ikisi de öpücük almak istiyior ve birbirlerini çekemiyorlar.Sonuç bazen kızımızın,bazen oğlumuzun zaferiyle oluyor.Nihayet paylaşılamayan kadın oldum ama muhabbet kuşlarım tarafından.* Yanına dişi kuş almamız bizim oğlanı da hiç kötü etkilemedi.Eskisi gibi konuşmaya devam ediyor,hatta yeni bir kelime de öğrendi.Bizimle eskisi gibi vakit geçirmeye,bize düşkünlüğüne de devam ediyor.En çok korktuğum yanına eş alınca bizi unutmasıydı,öyle olmadı şükür.Böyle işte;bayağı dövüşmeli bir evlilik olsa da geçinip gidiyor bizim kuşlar
küçükken çok besleyip hep elimden kaçırdığım kuş türü.
çok güzel konuşan sempatik ve renkli kuş türü.
Kuzenimin muhabbet kuşunun kahkahasına çok gülüyorum sebepsizce . Değişik canlılar .
Evde en beslenesi hayvan.
Sempatik, tatlı, sahibine bağlı..

Ne beslediysem besleyeyim asla muhabbet kuşunun yerini tutmadı.

Ben benimkilerle TV izlerdim, sohbet ederdim. Sohbetten kastım; ben konuşurum o dinler ardından o konuşur ben dinlerdim. *

Ama işte ölünce üzülüyor insan.
Koca kaç yaşında, dev gibi adamsın ama üzülüyorsun işte, insanlık hali, merhamet..
https://youtu.be/FHFrT4EHNgc
fakir fukaranın beslediği evcil kuştur. bi üst segmente geçmek isteyenler için sırayla

cennet papağanı
sultan papağanı -----en azından başlangıç için bu kuştan başlayın.
lori
jako
ve kakuda

muhabbeti kuş diye besleyenlere ayar oluyorum amk.,.
Bebeğim 5 yaşında. Yaşlandığının farkındayım. Artık kafesinden çıkıp uçtuktan sonra kafesinin kapısını bulamıyor meleğim. Gittikçe unutkanlaştı.

Onu kaybetmekten çok korkuyorum. Maviş meleğim benim her şeyim.
Bunlarla anılarım pek iyi değildir. 25 sene önce Çocuktum birini açlıktan öldürdüm (yemlikteki yem kabuklarını yem var sanıp yeni yem koymamıştım) içim o gündür yanıyor daha eve sokmadım.
güncel Önemli Başlıklar