bugün

Modernlik adı altında ahlak sınırını zorlamaları.
varoluş.
bence trafiktir.
ortak değerlerimiz olmasına rağmen bu değerleri teoride kabul edip pratikte tersini yapmak.
nasyonalizm.
Iletişimsizlik.
Kabullenmemek, her şeyi aşırı yaşamak... Diye uzar gider.

Velhasıl, modern insanın kendisi başlı başına bir problemdir.
islamiyeti yanlış anlamış olması.
modern dünya diye bişey olmaması.
Gereksiz kavramlar yaratıp içini doldurmaya çalışmak.
(bkz: teknoloji)
Teknoloji geliştikçe her gün daha bir paranoyaklaşıyoruz. Mesela bu mobese kameraları, güvenlik Kameraları, kredi kartları, Online adres kayıt sistemi... bunlar her An yetkililerin ulaşabildikleri sistemler ve bu sistemleri yetkisiz ya da kötü niyetli yetkililerin kullanması durumunda çeşitli tehlikelere sebep olabilecek sistemler. Mobese kameraları parkta, sokakta, meydanda; güvenlik Kameraları AVM'lerde, işyerlerinde, apartmanlarımızda ve hatta evlerimizin içinde. Her An takip ediliyor olmamıza güvenliğimiz bakımından razıyız; çünkü bizi buna inandırıyorlar. En basitinden sosyal medyada her An kimle nerede olduğumuz bile apaçık ortada.

Teknolojidir efenim.
Bir sürü şeyler söyleyenler olmuş çoğu doğru fakat hepsinin temelinde öğrenmemek vardır. Sözde modern olan bu dünyada madem bilgiye erişmek artık daha kolay, o halde insanlar daha çok öğrenmeli.
Egoistlik, ben merkezcilik.
"Hayır dur yapma istemiyorum lutfen" diyemezler de istemeye istemeye "sen bilirsin banane" ayağına yatarlar.
Yobaz insanlardir.
Uğruna yaşayacak bişey bulamamak.
asıl insanı , gerçek insanı ve dolayısıyla da insanın ne istediğini unutup sürekli ve kaçınılmaz bir tatminiyetsizlik içine düşmüş olması.. ada alan bir insan bile bu muydu yani diyorsa , milyonların hayalini süsleyebilecek yaşamlara sahip insanlar bile hepimizde olan ''hep bir şeyler eksikmiş'' duygusunu hissediyorsa işte tam olarak bu yüzdendir. özümüzü unutmuş olmamız ve dolayısıyla tatminiyetslzlik ; modern insanın , çözüldüğünde geri kalan birçok problemini ortadan kaldıracak olan en büyük problemidir.
hepiniz cahilsiniz.
en büyük problem
mide yanmasıdır.
iletişim çağında iletişimsizlik.
yapmacıklıktan ibaret olması.
Geri zekâlılıktır ki şöyle:

Kendi eliyle kendini öldüren şeyler yapmak.

Top, tüfek, tabancadan bahsetmiyorum. Bunlar sizi bir anda öldürürler. Bahsettiğim şeyler içine tıkıldığımız, nefes bile alamadığımız, günümüzün yarısını yollarında geçirdiğimiz, sağlığımızı yiyen metropol denen milyonluk kentler.

Düşünsenize,istanbul'dakinin yüzde biri imkân köyümüzde olsa burada kim kalırdı? Yolu çile, insanı manual, havası kirli, suyu pis...
Ya paradan ya da zamanından vazgeçmek durumunda bırakılmak.
Günahlara dalmada uslanmayan, tevbe etmeden, değişmek istemeden hep aynı çizgide gitmek.
en büyük problem mi bilmem ama büyük iki tanesini biliyorum, zaten özetliyor bazı şeyleri.

1 - açlık
2 - obezite
yapmacıklıktır. aslında buraya uzun uzun yazarım ama bu insanlara değmez. işte en büyük sorunları bu. bunlara hiç bir şey değmeyecek derece de değersiz olmaları.
Gizliliğin çiğnenmesi. Obezite. Trafik.